Zona Gece Yanığı Hastalığının Nedenleri, Tedavisi

105
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Zona Hastalığı Nedir?

Su çiçeği geçirmiş olan kişilerde hastalık sürecinde yerleşen virüsün seneler sonra ya da birkaç ay sonunda ortaya çıkması olayıdır. Halk arasında gece yanığı veya kuşak hastalığı isimleri ile de bilinir. İlk olarak yüksek ateş ve deride kızarıklıkla kendini belli eden hastalık zamanla derinin tek tarafında oluşan su toplamış kabarcıklarla tam anlamıyla ortaya çıkacaktır.

Zona Hastalığının Nedenleri

Zona hastalığının temelinde aşırı üzüntü, stres, travma gibi bağışıklık sistemini zayıflatan psikolojik durumlar yatmaktadır. Vücudun hastalıklarla savaşmasında görevli olan bağışıklık sistemi zayıfladığı zaman her türlü virüs kolaylıkla yerleşip çoğalabilecektir. Zona hastalığına sebep olan virüs ise Herpes Zosterdir. Bu sebeple zona için tıp dilinde herpes zoster hastalığı ifadesi kullanılır.

Zona Hastalığının Belirtileri

Zona hastalığı ilk olarak üzüntü ve aşırı stres durumlarında kendine uygun ortam bularak deri yüzeyine çıkar. Aslında ciddi bir hastalıktır ve kendini ilk olarak yüksek ateşle belli eder. Halsizlik ve yorgunluk faktörleri ateşe eşlik eden diğer belirtilerdir. Ayrıca bu hastalığın oluşumu esnasında organların sinir uçlarında ağrı hissedilir. Bu ağrı yalnızca tek taraflı olarak meydana gelir. Sonrasında ise deride kabarcıklar ve su toplama ile süreç devam eder. Hastalığın ilerlemesi ile beraber vücudun tek tarafını kaplayan çizi oluşur.

Zona Hastalığından Korunma Yolları

Zona hastalığı her yaştan kişide görülebilse de özellikle 50 yaş üstü kişilerde daha sık olarak ortaya çıkar. Bu hastalığa neden olan virüs vücutta bulunuyor olabilir ama ortaya çıkmasında stres ve sinir faktörleri etkilidir. Bu nedenle stresten, sinirden ve aşırı acı durumlarından olabildiğince uzak durmak gerekir. Böylelikle zona hastalığının otaya çıkması engellenebilir. Ancak en önemli korunma yöntemi sağlıklı ve dengeli beslenerek bağışıklık sistemini güçlü tutmaktır.

Zona Hastalığının Tedavisi

Alınan tüm önlemlere rağmen hastalık belirtileri gözleniyorsa ilk olarak bir doktora başvurmakta yarar vardır. Zona her ne kadar önemsenmese de deri için oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Ayrıca organların sinir hücrelerinde de aşırı bir ağrıya neden olur. Bu yüzden olabildiğince çabuk bir şekilde müdahale edilmesi gerekir. Aksi taktirde zona vücutta tek taraflı olarak her yanınızı sarabilir. Zona vücuttaki savunma sistemine karşı bir saldırı olarak da düşünülebilir, o zaman alınacak olan önlemler şu şekilde sıralanabilir;

• İlk olarak vücudun hastalıklara karşı savunma sistemi güçlendirilmelidir. Bunun için vücuda B vitamini takviyesi yapılmalıdır.

• Tedavi sürecinde sağlık eşiğini yukarı çekmek için düzenli ve dengeli beslenilmelidir. Hasta için uygun yiyecekler belirlenir ve bu plana özen göstermesi istenir.

• Elma, badem, mısır, limon, lahana gibi yiyeceklerden fazlaca tüketilerek vücudun tüm ihtiyaçları karşılanmalıdır.

• Çeşitli kimyasallar, deterjanlar, sentetik kumaşlar ve kozmetik ürünlerden hastalık süresince uzak durulması gerekir. Bu tür yapay maddeler hastalığın ilerlemesine neden olmaktadır.

• Papatya vücudu sakinleştiren bir bitkidir ve sinir sistemi üzerinde etkili olan bu bitkinin zona hastalığı süresince tüketilmesi kişinin sinir hücrelerindeki ağrıları dindirmek adına oldukça fayda sağlar. Papatya çiçeğinden yapılmış çayın sadece zona hastalığı üzerinde değil, daha birçok hastalık üzerinde faydası bulunmaktadır.

• Adaçayı, ısırgan otu, melisa gibi bazı otların zona tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir. Bunlar ilk aşamada çay şeklinde tüketilir. Gerekli görülürse suyunun hastalıklı bölgeye sürülmesi ve bu şekilde müdahale edilmesi de mümkündür.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir