Yurtdışı Eğitim İçin Kredi Veren Bankalar

102
Bu makeleyi Ortalama 7 dakikada okuyabilirsiniz.

Üniversitelerin sayısının artması nedeniyle günümüzde pek çok üniversite mezunu bulunmaktadır. Üniversite mezunu sayısı çok olduğu için iyi bir işte çalışmak isteyenlerin kendini geliştirmesi gerekmektedir. Ancak yüksek lisans ya da yurtdışı eğitimi için maddi birikimin olması çok önemlidir. Bu şekilde bir imkana sahip olmayanlar için bazı bankalar yurtdışı eğitimi için kredi vermektedir. Kredi şartları bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Yazının devamında farklı bankaların kredi şartları ve başvuru seçeneklerini bulabilirsiniz. Ayrıca farklı ödeme seçenekleri olan eğitim kredilerinden de söz edeceğiz.

Akbank Yurtdışı Eğitim Kredisi

Akbank kredi veren bankalardan bir tanesidir. Pek çok farklı konuda olduğu gibi yurtdışı eğitimleri için de kredi vermektedir. Akbank eğitim kredisi için ilk olarak gelir belgesi istemektedir. Ancak eğitim kredisi genellikle öğrenci ya da yeni mezunlar tarafından çekildiği için gelir belgesi sağlama imkanı bulunmamaktadır. Bu durumda birinci dereceden akrabaların kefil olması istenir. Eğer kefil bulunursa Akbank kredi başvurusu olumlu sonuçlanır ve istediğiniz parayı alarak yurtdışına eğitim almaya gidebilirsiniz.

Akbank öğrenci kredisinin miktarı değişebilmektedir ve başvurular yalnızca direkt olarak bankadan yapılmaktadır. Bankaya giderek, başvuru için sizden istenen belgeleri öğrenebilirsiniz. Belgeleri tamamlayarak başvuru yaptıktan sonra da başvuru sonucunuz size bildirilir. Kredi onaylanırsa, banka tarafından ödeme planı hazırlanır ve size aktarılır. Genellikle 12 aydan başlayarak 48 aya kadar vade ile kredi verilmektedir. Ancak bu durum çektiğiniz miktarla da alakalı olabilmektedir.

Yurtdışı Dil Eğitimi Kredisi

İyi bir iş bulabilmek için yabancı dil öğrenmek zorunlu hale gelmiştir. Ancak dil öğrenmek oldukça zordur ve bir dil en kolay kendi ülkesinde öğrenilebilmektedir. Bu amaçla öğrenciler yurt dışındaki dil okullarına giderek yerinde eğitim almaktadır. Fakat bu okulların ücretleri oldukça fazladır. Burs alınsa bile kalacak yer gibi sorunlar olduğu için maddi güç gerektirmektedir. Böyle bir imkan yoksa yurtdışı eğitim kredisi fırsatlarından yararlanılabilmektedir.

Ülkemizde yurt dışı eğitim kredisi veren pek çok banka vardır. Akbank, Vakıfbank ve İş bankası eğitim kredisi veren bankaların başında gelmektedir. Bu bankalara başvurularınızı yaparak eğitim kredisi haklarından yararlanabilirsiniz. Öğrenci kredisi başvurusu bankalara gidilerek yapılmaktadır. Genellikle öğrencilerin gelir belgesi olmadığı için kefil şartı aranmaktadır.

Eğitim kredisi faiz oranları genellikle düşüktür. Çekmek istediğiniz kredi miktarına ya da tercih edeceğiniz bankaya göre faiz oranları da farklılık göstermektedir.

Eğitim Kredileri

Öğrenci ihtiyaç kredisi, üniversite öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşılaması için verilmektedir. Günümüzde üniversite öğrencisi sayısı çok fazla olduğu için de pek çok bankadan eğitim kredisi çekilebilmektedir. Eğitim kredisi nedir diye soracak olursanız, genel olarak üniversite öğrencilerinin eğitim, yeme-içme ve barınma gibi ihtiyaçlarını karşılaşamaları için verilen bir kredi olduğunu söyleyebiliriz. Neredeyse tüm bankalar tarafından verilen bu kredi için öğrencilerden gelir belgesi ya da kefil istenmektedir. Krediyi çekecek kişi öğrenci olduğu için kefiller genellikle 1.dereceden akrabalar olabilmektedir. Gelir belgesi olarak ise varsa alınan burslar gösterilebilmektedir.

Denizbank eğitim kredisi ya da Garanti öğrenci kredisine baktığımız zaman faiz oranlarının oldukça düşük olduğunu görmekteyiz. Ayrıca öğrencilere ödeme kolaylığı da sağlanmaktadır.

Eğitim Kredisi Başvur

Eğitim kredisi, kredi çeşitleri arasında en faydalı olan kredilerden bir tanesidir. Bunun sebebi, öğrencilerin üniversite okumasına yardımcı olmasıdır. Eğitim kredisi veren bankalar Denizbank, Akbank, Halkbank, Vakıfbank ve Garanti gibi köklü bankalardır. Bankalara öğrenci belgeniz ve kimliğiniz ile başvuru yaparak eğitim kredisinden yararlanabilirsiniz.

Bankaların öğrenci ihtiyaç kredisine başvuru için istediği belgeler genellikle aynı olmaktadır. Mesela Denizbank eğitim kredisi için nüfus cüzdanı fotokopisi, gelir belgesi, son 3 aya ait fatura ya da 3 ay içerisinde değiştirilmemiş ikametgah belgesi ve öğrenci belgesi istemektedir. Garanti öğrenci kredisi istenen belgelerine baktığımızda ise yine aynı belgelerin istendiğini söyleyebiliriz. Bu belgeleri önceden hazırlayarak bankaya gidip başvuru yaparsanız, başvuru ve onay süreniz de hızlanacaktır.

Vakıfbank Eğitim Kredisi Başvurusu

Üniversite okumak son yıllarda daha pahalı bir hal almıştır. Buna ek olarak kendini geliştirmek isteyen gençler dil kurslarına ya da mesleki kurslara gittiği için bir yandan bunları karşılamak zorlaşmıştır. Bu nedenle bankalar eğitim kredisi vermeye başlamıştır. Vakıfbank da bu bankalardan bir tanesidir. Vakıfbank kredi başvuru işlemleri için nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi, öğrenciye ait fatura ya da ikametgah ve öğrenci kimliği ya da belgesi istenmektedir. Bu belgelerle Vakıfbank’a giderek başvuru yapabilir ve öğrenci ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.

Vakıfbank öğrencilere kredi kartı imkanı da sağlamaktadır. Vakıfbank öğrenci kredi kartı başvurusu için kimliğiniz ve öğrenci belgeniz yeterli olmaktadır. Ayrıca Vakıfbank dışında da kredi veren bankalar bulunmaktadır. Dilerseniz onlara da başvuru yapabilirsiniz. Halkbank, öğrenciye kredi veren bankalardan bir diğeridir ve Halkbank eğitim kredisi başvuruları da Vakıfbank’ta olduğu gibi gerçekleşmektedir.

Sonradan Ödemeli Eğitim Kredisi

Eğitim kredilerine her geçen gün bir yenisi eklenmektedir. Sonradan ödemeli eğitim kredisi de bunlardan bir tanesidir. Peki, sonradan ödemeli eğitim kredisi nedir? Bu kredi öğrencilik hayatı boyunca kullanılması için verilen ve başvuruda belirtilen mezuniyet tarihine kadar ödeme yapılmayan bir kredi olarak bilinmektedir. Mezun olana kadar banka sizden ödeme talep etmemektedir. Öğrenci ihtiyaç kredisi alternatifleri arasında en avantajlı olan kredi de sonradan ödemeli eğitim kredisi olarak geçmektedir.

Bu krediyi Vakıfbank, İş bankası, Yapı Kredi, Denizbank, Garanti ve Halkbank gibi bankalardan çekebilirsiniz. Genellikle başvurular bankaya giderek yüzyüze yapılmaktadır çünkü istenen bazı belgeler olmaktadır. Halkbank eğitim kredisi, Yapı Kredi eğitim kredisi ya da diğer bankaların eğitim kredileri için internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

2 Yıl Geri Ödemesiz Eğitim Kredisi

İlk olarak eğitim kredisi nedir sorusuna cevap verelim. Eğitim kredisi, öğrencilerin üniversite masraflarını karşılamaları için verilen bir kredi çeşidi olarak bilinmektedir. Öğrenci kredisi başvuruları, öğrenci belgesi ve nufüs cüzdanı ile yapılmaktadır.

Eğitim kredileri de kendi içerisinde farklı alternatifler barındırır. Bunlardan bir tanesi 2 yıl ödemesiz kredidir. Bu krediyi alan öğrenciler, ödemeye 2 yıl sonra başlamaktadır. Bu açıdan oldukça avantajlıdır ancak alınabilmesi için mutlaka gelir belgesi olması gerekmektedir. Pek çok bankanın verdiği 2 yıl ödemesiz eğitim kredisine ek olarak yıllık ödemeli kredi de bulunmaktadır. Yıllık ödemeli kredi hesaplama işlemlerini bankaların internet sitelerinden yapabilirsiniz.

Öğrenci Kredisi

Denizbank, Yapı kredi, İş bankası, Garanti, Akbank ve Vakıfbank öğrenci kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır. Öğrenci kredisi başvuruları, öğrenci belgeleri ile yapılmaktadır. Ancak pek çok banka öğrencilerden gelir belgesi de istemektedir. Öğrenci ihtiyaç kredisi almak için geliriniz yoksa mutlaka bir kefil bulmanız gerekmektedir.

Öğrenci kredileri için en çok tercih edilen bankalardan bir tanesi Yapı Kredi’dir. Yapı kredi öğrenci kredisi için başvurular banka üzerinden gerçekleşmektedir. Yıllık ödemeli kredi alabileceğiniz gibi 2 yıl geri ödemesiz kredi de alabilirsiniz. 2 yıl geri ödemesiz kredi daha avantajlı olmaktadır. Yapı Kredi haricinde saydığımız bankalardan da 2 yıl geri ödemesiz kredi avantajı bulunmaktadır. Başvurularınıza olumlu dönüş alamazsanız diğer bankalara da başvuru yapabilirsiniz.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir