Yumurta Kabuklarını Değerlendirme Yöntemleri

180
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Tasarruf etmenin sınırı yok. Öyle ki yumurta kabuğunu bile işlevsel olarak kullanabilirsiniz. Bazen omlet için bazen ise haşlanmış yumurta sonrasında kabuklar elimizde kalır. Parçalanmış şekilde olması veya yarım kapalı şekilde kalması farklı alanlar için kullanılabilmesini sağlıyor. Burada temel amaç tasarruf yapmak ve yumurta kabuğunu değerlendirmek olmalıdır.

Yumurta kabuğundan nasıl tasarruf yapılır diyenler içinse farklı ürünlere harcanacak parayı yumurta kabuğu ile tolere etme şekliyle diyebiliriz. Yani bunu kullanmadığımız zaman işlemi o iş için üretilmiş ekstra malzemeyi temin ederek yapmak zorunda kalacağız.

 • Cilt Bakımı

Mükemmel kürler için doğal besinlerin kullanıldığını her zaman görmüşüzdür. Bu aşamada yumurta kabuğuyla cilt bakımı yapmanın formülünü öğreneceğiz.

 1. Yumurta kabuğunu bir tatlı kaşığı olacak kadar ezerek parçalara ayırıyoruz. Bunu bir havan yardımıyla yapabiliriz.
 2. Malzemeler ise 2 tatlı kaşığı yumurta akı, 1 tatlı kaşığı yoğurt ve taze sıkılmış 3 damla limon olacak.
 3. Malzemeleri karıştırarak havanda ezdiğimiz yumurta kabuğuyla bir araya getiriyoruz.
 4. Karışımın cilde uygulanması 10 dakikadır. Sonrasında bol su ile yıkamanız önerilir.
 5. Faydaları ise cildin gerginleşmesi, pigment farklılıklarından doğan renk ayrılıklarını ortadan kaldırmasıdır.

 • El Bakımı

Dermatolojik olarak zararı olmayan bir bakım kürü olduğunu söyleyebiliriz. Cilt kuruluğuna iyi gelen, ölü veya kurumuş derinin yenilenmesini sağlayan bir bakım yapılabilir.

 1. Yumurta kabuklarının iç kısmında zar bulunur. Bu zarı kullanarak Hiyaluronan isimli enzimin faydalarından yararlanacağız.
 2. Birkaç yumurtanın zarı sorunlu deri bölgesine gelecek kısımda ele yapıştırılmasıyla uygulanır.
 3. Yapıştırdıktan sonra el bakımının süresi yoktur. Zar doku yavaş yavaş yok olacaktır.
 4. Yok olduğunda ise elinizden söküp atarak ellerinizi yıkayabilirsiniz.

 • Bitki Bakımı

Çiçek veya sebze yetiştirenler bu yöntemi fazlasıyla kullanırlar. Eğer çiçeklerinize dadanan kurt gibi kemiricileri defetmek istiyorsanız doğru yöntem. Birkaç yumurtanın kabuğunu kırarak çiçeklerinize veya bitkilerinize serpin. Toprağına dikenler bile olumlu sonuçlar alabiliyor.

 

 • Fide Yetiştirmek

Fide satın aldığınızda her zaman alt kısmında bir plastik materyal olur. Fideler bunlara dikilir ve satışa hazır olarak size sunulur. Siz ise bu materyalle birlikte satın alıp farklı bir noktaya götürürsünüz. Ardından dikersiniz. Bunu yarım yumurta kabuğunun altını deldikten sonra toprak ve tohum koyarak yapmanız mümkündür. Yeşermeyi gördüğünüzde dilerseniz birine hediye edebilirsiniz. Veya bu şekilde alıp dikmek size kalmış.

 • Lavabo Aç

Lavabonuzun tıkanmasından şikâyetçiyseniz hemen giriş kısmına yumurta kabukları koyabilirsiniz. İrili ufaklı parçalar halinde koymanız durumunda büyük parçalar delikten geçemeyeceği için takılıp kalırlar. Sıvı aşağıya giderken ufak parçaları götürebilir. Bu durumda aşağıda da tıkanmış benzer yabancı cisimler bu kabuklarla ilerlemeye devam eder.

 

 • Tencere Temizliği

Yumurta kabuğu temizlik için oldukça önemli bir alternatiftir. Tencere, tava, çaydanlık gibi temizlenecek yüzeylerde mükemmel sonuçlar doğurur. Daha kuvvetli olmasını isterseniz sabunlu su gibi alternatiflere batırarak uygulamanız önerilebilir. Antioksidan olduğundan dolayı kimyasal bazlı temizlik ürünlerine nazaran çok daha etkili olacaktır.

 • Tebeşir Yapımı

Yumurta kabuklarını havanda döverek veya mikserden geçirerek tuz buz diye adlandırılan kıvama getirin. Un ve sıcak su için 1 çay bardağı kadar ölçü yeterli olacaktır. Kabuklarla birlikte macun haline getirene kadar havanda dövebilir veya yoğurabilirsiniz. Ardından macuna benzeyen bu kıvamı tebeşir gibi uzatarak şekillendirin ve minimum 3 gün kuruması için kaldırın. Sonuç olarak hiçbir katkı maddesi içermeyen doğal tebeşirleriniz sizi bekliyor. Bunu gıda boyası ile renkli tebeşir yapımında da kullanabilirsiniz.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir