Yatırımda Gayrimenkulün Kazandırdığı Oranlar

77
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Yatırım Yaparak En Çok Kazandıran Üçüncü Enstrüman Gayrimenkul Oldu

 

Bildiğiniz gibi yatırım yapabileceğiniz enstrümanları çok çeşitli olarak seçebiliyorsunuz. Burada temel olarak farklı seçenekler arasında seçim yapmak size kalıyor. Serbest piyasa olarak Euro ve Dolar gibi dövizlere, Altın gibi seçeneklere yoğunlaşabilirsiniz. Ki geçtiğimiz yılı irdelediğimizde de en dikkat çeken unsuru göz önünde bulundurmalıyız.

Burada Altın ve Dolar rekor seviyede artarak tüm yatırımcılarına kazandırmayı başardı. Euro nispeten yatırımcısını mutlu eden bir araç oldu. Fakat Altın ve Dolar ile yarışan ve üçüncü sırada kazanç sağlayan yatırım modülü gayrimenkul oldu.

Özellikle İstanbul’da gayrimenkul yatırımcılarının kazancı %110 civarında artmış oldu. Hatta öyle ki Dolar ile yarışan ilçeler olduğunu ve bazı ilçelerde metrekare fiyatlarının dolar ile kıyaslandığında daha fazla yükseldiğini görebiliyoruz.

Totalde baktığımız zaman geçmiş 10 yılı baz alarak %174 oranında değerini katladığını görüyoruz. Neredeyse katlayarak her sene kendisini yenileyen bir gayrimenkul yatırımı söz konusu oluyor. En yüksek gayrimenkul artışları ise şöyle kıyaslanıyor.

Son 10 yılda gözlemlenen artışlar;

  • Dolar: %226
  • Kadıköy’de metrekare fiyatı: %291
  • Bakırköy’de metrekare fiyatı: %272
  • Beşiktaş’ta metrekare fiyatı: %288
  • Zeytinburnu metrekare fiyatı: %241
  • Sarıyer’de metrekare fiyatı: %259

Bunlar rekor kırarak Dolar ile yarışta lider gelen ilçeler oldu. Gayrimenkul sektöründe diğer ilçelere baktığımızda ise %100 ile %220 aralığında değişken bir yapı görüyoruz. Yani son 10 yılda Dolar yatırımcısı ile gayrimenkul yatırımcısı neredeyse aynı tutarları kazandılar.

Tabi ki gayrimenkul yatırımı yapmak ve ev alarak kazanmak isteyenlerin çeşitli detaylara özen göstermesi gerekiyor. En dikkat çekici unsur AVM, hastane, okul ve benzeri binaların yapıldığı gelişim gösteren yerler oluyor. Buna ek olarak ise gelişime açık olan bölgeler değerlendirilebiliyor.

Örnek olarak İstanbul’da Başakşehir, Sancaktepe ve Çekmeköy bunlar arasında örnek teşkil ediyor. Öncesinde gelişeceğini öngördüğünüz bölgelerden çok daha ucuza ev satın almak mümkündür. Yatırım kazancınızı maksimum düzeyde tutmak içinse bu taktik uygulanmalıdır. Ancak bu şekilde %200’lerde kazanç elde edebilmek mümkün hale gelecektir. Gelişim potansiyeli ve hızı yatırım yaparken veya ev alırken ilk bakmanız gereken faktör olmaya devam ediyor.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir