• Anasayfa
  • Finans
  • Yatırım Tavsiyeleri ve Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yatırım Tavsiyeleri ve Hakkında Bilmeniz Gerekenler

110
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Yatırım Tavsiyeleri ve Bilinmesi Gereken 5 Temel Bilgi

 

İyi bir gelecek herkesin hayalidir. Peki, bu düşünce hayal olmaktan çıkıp da gerçek olacak olursa bilmeniz gereken temel bilgiler ve atmanız gereken en doğru adımlar nelerdir?

Her şeyden önce; Yatırım nedir? Neden yatırım yapmalıyım? Sorularının cevabını bilmeliyiz. Yatırım, bireylerin tasarruf yaparak elde ettikleri birikimlerini değerlendirmek ve karşılığında kazanç elde edecekleri bir eylemdir. Çok basit bir örnekle açıklayacak olursak; yastık altı altınlardan bahsedebiliriz. Büyüklerimizden gördüğümüz ve öğrendiğimiz en yaygın yatırım şekli biriktirilen para ile altın alınması ve herhangi bir ihtiyaçtan dolayı bu altınların bozdurularak paraya çevrilip harcanması yatırımın en temel açıklayıcısıdır. Peki, neden yatırım yapmalıyım? Sorusunun en güzel cevabı ise bireyin geleceğini garantiye alabilmesi adına bir adım atılması gerektiğidir. Bu adımı da en doğru şekilde atabileceğiniz alan olan, paranızı en iyi şekilde yönetebileceğiniz, kararları sizin verdiğiniz aktivite olan yatırım kavramıdır.

Her yeni yatırımcının hedefi yıllardır doğru bir şekilde uyguladığı tasarruf sonucunda elde ettiği birikimleri en iyi şekilde değerlendirerek doğru yatırımlar yapmaktır. Sağlam adımlar atıldığı ve doğru kararlar verildiği takdirde bu hedefin gerçekleşmemesi için ortada hiçbir sebep yoktur. Gelin piyasaya yeni girecek, yeni yatırımlar yapacak çiçeği burnunda yatırımcıların bilmesi gereken temel 5 bilgiyi birlikte inceleyelim.

Her Yatırımcının Bilmesi Gereken Temeller

Öncelikle yatırım yapmaya karar vermiş birisinin sürekli kendini geliştirmesi gerekmektedir. Gelişimin amacı ortaya çıkabilecek olan risklere karşı savunma oluşturabilmektir. Ortaya çıkabilecek olan risklerden bihaber yaşamak ve yatırım yapmak kişiye para kaybettirecek ve maalesef ki başarısız sonuçlar elde ettirecektir.

  • Yeteneklerinizi ve kendinizi tanıyın
  • Ufkunuzu genişletin
  • Analiz yapmayı öğrenin
  • Piyasayı mutlaka sürekli takip edin
  • Elde edeceğiniz kar beklentileriniz gerçekçi olsun

Peki, yukarıda bahsettiğimiz başlıklar tam olarak neyi anlatmak istiyor?

1.     Yeteneklerinizi ve Kendinizi Tanıyın!

Size uygun en doğru yatırımı yapabilmek için kendinizi tanımalı ve yeteneklerinizi bilmeniz gerekmektedir. Sırf çok kazandırdığı söylendiği için bir yatırım yapılmamalı, kendi karakteristik özelliklerinize uygun yatırım şekilleri belirlenmeli ve en uygun yatırım seçilerek uygulanmalıdır. Her şey bir anda olsun diyen sabırsız ve beklemeyi sevmeyen bir kişinin uzun vadede sonuç getirecek bir yatırım yapması söz konusu dahi olmaz. Bundan dolayı yeteneklerinizi keşfedin, kendinizi tanıyın, size en uygun olan yatırım şekillerini belirleyenin ve en doğru adımı atın.

2.     Ufkunuzu Genişletin

Yatırım yapmaya karar verdiğinizde nasıl bir işlem yapacağınızı belirleyebilmek için piyasaya geniş bir bakış açısıyla bakmanız gerekmektedir. Popülaritesini kaybetmiş sektörlere hisse senedini yatırımı yapmayın. Gelecek dönemlerde rövanşta olacak sektörleri belirleyerek önceden yatırım yapmak uzun vadeli yatırımlarınızı garantiye alacaktır. Bundan dolayı iyice araştırın ve sürekli geniş bakışla bakın.

3.     Analiz Yapmayı Öğrenin!

Yatırımda analiz, teknik ve temel olarak iki gruba ayrılmaktadır. Eğer ki yatırım yapmaya karar verdiyseniz ve yahut yatırım yapıyorsanız mutlaka bu iki analiz grubunu öğrenmeniz gerekmektedir.  Temel analizler ile piyasa yorumlanır, teknik analizler ile fiyatlardaki seviyeler belirlenir.

4.     Piyasayı Mutlaka Sürekli Takip Edin

Yatırım yapacak olanların olmazsa olmazı piyasayı sürekli takip etmektir. Devlet başkanlarının açıklamaları, açıklanan makroekonomik fiyatlar, göçler, ekonomik krizler, ülkede yaşanan olaylar mutlaka ama mutlaka takip edilmeli ve geleceğe dair yorumlanmalıdır.

5.     Elde Edeceğiniz Kar Beklentileriniz Gerçekçi Olsun

Yatırım yapmadan önce düşündüğünüz hayal edilmesi zor olan yüksek miktardaki kar elde etme düşünceleri kesinlikle dezavantajdır. Yatırılan teminata ve yaptığınız yatırım işlemine oranlı kar payı elde edersiniz. Yüksek kazanç elde edeceğim hayalleriyle işlem yapan bireyler genel olarak hata yapmakta ve başarısız olmaktadırlar. Bunun yerine sağlam adımlarla ve doğru verilen yatırım kararlarıyla uzun vadede teminatınıza oranla yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir