Yatak ve Beşik Seçimi Nasıl Yapılır?

88
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Bebekler ebeveynlerine bağlı olarak doğarlar. Yepyeni bir dünyaya gözlerini açan bebekler onlara savunmasız gelen dünyada mutlaka anne ve babalarına olabildiğince yakın olmalıdır. Bu sebeple bebeğiniz ile daha yakın olabileceğiniz ve onunla daha kolay ilgilenebileceğiniz bir yatak ve beşik seçimi yapabilirsiniz. Yeni doğan bir bebeğiniz var ise beşiği yatak odanıza koymanızda fayda var. Böylece bebeğinizle daha yakından ilgilenebilir ve onun güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz. Bebek muhakkak kendi beşiğinde uyumalı ve anne yanında uyumamalıdır.

Beşik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beşik daha çok yeni doğan bebekler için gereklidir. Bebeğiniz 6 ayı doldurduktan sonra kendi yatağına geçiş yapabilir. Beşik seçerken dikkat etmeniz gereken şeylerin en başında bebeğinizin güvenliği vardır. Sürekli gözünüz bebeğinizin üzerinde olamaz bu yüzden bebek kendi başına kaldığı zamanlarda da güvenli bir ortamda kalmalı ve kendisine gelebilecek zararlardan olabildiğince uzak durmalıdır. Mesela hafif malzemeler ile üretilmiş bir beşik kolayca devrilebilir ve bebeğiniz ciddi hasar alabilir. Bu yüzden bu beşik tipinden uzak durmalısınız.

Beşiğin ayakları yere tam oturmalı ve dengeli olmalıdır. Dışarıdan gelen herhangi bir darbeye karşı dayanıklı olmasına özen göstermelisiniz. Eğer katlanabilir portatif bir beşik almak istiyorsanız mutlaka güvenlik kilidini kontrol etmelisiniz. Eğer kilit sisteminde bir arıza meydana gelirse bebek için kötü sonuçlar doğurabilir. Bunun dışında bir de bebeğiniz için doğal maddelerden yapılmış bir beşik kullanmanız sizin için hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için daha güvenilir olacaktır. Henüz dünyaya yeni gözlerini açmış bebeğinizi plastik veya benzeri bir beşik yerine ahşap bir beşikte yatırmak her açıdan daha iyi olacaktır. Ağırlığı ile de yere tam oturan beşik maalesef katlamalı ve taşınabilir beşik isteyenler için doğru tercih olmayabilir.

Yatak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatak bebeğiniz 6 ayını doldurduktan sonra tercih edilebilir. Bebeğinizin güvenli bir ortamda uyuyabilmesi için mutlaka keskin kenarları olan bir yatak değil de kıvrımlı köşeleri olan bir yatak tercih etmelisiniz. Ayrıca bebek yatakları parmaklık bulunması ile bilinmektedir. Bu parmaklıklar güvenlik amacı ile konulsa bile bazı zamanlarda bebeğiniz için oldukça tehlikeli bir hal alabilir. Parmaklıkların aralığına özellikle dikkat edilmelidir. Çok geniş ve çok dar parmaklıktan kaçınmalısınız. Bu tip parmaklıklar yüzünden bebeğiniz bacağını veya başını sıkıştırabilir. Ayrıca muhakkak her parmaklığın iyi monte edilmiş olduğundan emin olmalısınız. Bu tedbirleri göz önünde bulundurarak bebeğiniz için en doğru yatağı bulabilirsiniz.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir