Vücut Tipi ve Çekici Görünmenin Püf Noktaları

123
Bu makeleyi Ortalama 6 dakikada okuyabilirsiniz.

Moda insanın kendine yakışanı giymesidir derler. Kendimize yakışanı bulabilmemiz ise vücudumuzu doğru tanımamızdan ve kendimizi sevmemizden geçiyor. Sürekli bedenimizden şikayet etmeyi ve artılarımızı bulmaktansa eksilerimizi çoğaltmayı bir kenara bırakmanın zamanı sizce de gelmedi mi? Lütfen daha fazla kendimizi aşağılara çekmeyelim hanımlar.

Her kadının farklı bir vücut şekli vardır. Bu konuda en ideal olanın kum saati olduğu söylenir. Ancak mühim olan kendi bedeninizi tanıyıp kabullenmeniz ve vücudunuza uygun giyinmenizdir. Kabullenelim ki bu beden bizim ve ömür boyu bizimle beraber. Artılarınızı görüp eksilerinizi belirlemek ve vücudunuzun kıvrımlarını keşfetmek sizi çekici kılacak en önemli unsurdur. Bunu başardığınızda hangi vücut tipine sahip olursanız olun mükemmel görünen siz olacaksınız. Hangi vücut tipi hangi kıyafeti giymeli ya da ben hangi vücut tipi olduğumu bilmiyorum diyorsanız bu yazımız sizin için oldukça önemli.

Vücut formları armut, dörtgen, elma, kum saati gibi formlar ile tanımlanır. Dolabınızı değiştirmeden önce ya da alışverişe çıkmadan önce bu yazımızı okumanızda fayda var. Vücudunuzun şeklini bilmek bu yolda en büyük adımı atmak anlamına gelmektedir. Daha sonra vücudunuza uygun parçaları birleştirdiğinizde görünüşünüze siz bile hayran kalacaksınız. Yanlış kıyafet seçimleri ideal olarak tanımlanan bir vücut şeklini bile biçimsiz ve orantısız gösterebilir. Unutmayın ki ideal vücut şekli yoktur, kendi vücudunu iyi tanıyan kadınlar ve onların stilleri vardır!

1) Elma Vücut Tipi Nasıldır Ve Kıyafet Seçiminde Nelere Dikkat Etmelidir?

Elma vücut tipine sahip kadınlarda omuzlar geniş, kol yapısı incedir. Düz bir kalçaya sahiptirler ve bel kıvrımları yoktur ve kalın belleri vardır. Göğüsleri büyük ve dolgundur. Bacak yapıları ise ince ve düzgündür. Peki bu vücut tipi özelliğine sahip iseniz nasıl giyinmeli ya da kıyafet seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Elma vücut tipine sahip kadınların üst bedenleri daha iridir. Bu sebeple seçecekleri kıyafetlerde vurgulanan alan kesinlikle üst beden olmamalıdır.

Düzgün bacaklarınızı vurgulayın üst kısmınızda beliniz kalın ise dar ve yapışan şeylerden vazgeçin, dolgun ve iri göğüslerinizi v yaka bir kazak, tişört veya salaş bir gömlek ile ortaya çıkarabilirsiniz. Elbise seçimlerinizde belinizi sıkan kemerleri tercih edebilirsiniz ancak belden oturan şeyleri tercih etmeyin. Omuzların genişliğini örtmek için ince askılı bluzlar tercih edebilirsiniz.

Aman ha kalın askılar sizin baş düşmanınız, sakın unutmayın. Daha salaş kotlar tercih ederek alt vücudunuz ile üstü orantılı gösterebilirsiniz. Üst vücudunuzun kısa olduğunu ve oranınızı bozduğunu düşünüyorsanız kalçalarına gelen düz uzun tişörtler ya da gömlekler tercih ederek daha uzun bir üst vücuda sahip olabilirsiniz.

2) Armut Vücut Tipi Nasıldır Ve Kıyafet Seçiminde Nelere Dikkat Etmelidir?

Armut vücuda sahip kadınların belleri ince ve kıvrımlıdır. Göğüsleri küçük veya normal büyüklüktedir. Dar omuzlara sahiptirler ve omuzlarının tam aksine kıvrımlı ve geniş kalçaları vardır. Peki bu vücut tipine sahip iseniz nasıl giyinmeli ya da kıyafet seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Omuzlarınızı ön plana çıkararak daha geniş görünmesini sağlayabilir ve kalçanız ile orantılıymış gibi bir görünüm verebilirsiniz. Eğer küçük göğüslere sahip iseniz destekli sutyenler kullanarak bu soruna çözüm bulabilirsiniz.

Kalçanız vücudunuza göre büyük kaldığından dar paça pantolonlardan kaçınmalısınız. Pantolon tercihinizi genellikle koyu renklerden yana kullanmalısınız. Unutmayın ki beyaz, krem, buz mavisi gibi renkler bacaklarınızı olduğundan daha kalın gösterecektir. Siz zaten bu durumdan şikayetçisiniz ve örtmeniz gereken kısımları vurgulamak şişman bir görünüşe sahip olmanıza neden olacaktır. Üst bedeniniz için belinizin inceliğini ortaya çıkaracak kıyafetler tercih edebilir, ya da elbiseleriniz de bel inceliğinizi ortaya çıkarmak için kemerler kullanabilirsiniz.

3) Düz Veya Dörtgen Vücut Tipi Nasıldır Ve Kıyafet Seçiminde Nelere Dikkat Etmelidir?

Dörtgen veya düz vücut tipi olan kadınlar atletik bir vücuda sahiptir. Güzel ve şekilli bacakları, ince kolları, oyuntusuz bir belleri vardır. Göğüsleri ne çok küçük ne de aşırı büyüktür. Kalça ve omuzları aynı ölçüde, simetriktir. Bu vücut tipine sahip hanımlar zayıf görünürler.

Peki bu vücut tipine sahip iseniz nasıl giyinmeli ya da kıyafet seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Bu vücuda sahip kadınlar bilirler ki tek eksikleri hafif geniş bir kalça veya bel kıvrımıdır. İşte eksiğinizi biliyorsanız yapmanız gerekeni de biliyorsunuz demektir. Bel oyuntunuz olduğunu düşündürecek giysiler ve parçalar tercih edin. Mom jeansler tam size göredir. Bu tip pantolonlar kalçaları olduğundan daha geniş gösterir. Üzerinize de beyaz salaş bir tişört eklerseniz ya da düşük omuzlu bir bluz eklerseniz  vücudunuzun eksiklerini kapatmış olursunuz. Her tarz ve boyda etekler sizin için uygun olacaktır. Eğer bacaklarınızın şeklini beğeniyor iseniz dar kot ve taytları tercih edebilirsiniz. Eğer üst vücudunuzu daha çok beğeniyor iseniz sırt ve göğüs dekolteleri ile üst vücudunuzu vurgulayabilir fular veya takılar ile boynunuzu ve köprücük kemiklerinizi ön plana atabilirsiniz. Kalça hizanızda biten ceketler de tam sizlik gibi görünüyor.

4) KUM SAATİ VÜCUT TİPİ NASILDIR ve KIYAFET SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT ETMELİDİR

En ideal vücut tipi olarak adlandırılan kum saati vücut tipine sahip kadınların özellikleri ince bir bele sahip olmalarıdır. Omuzlar ve kalçalar birbiriyle orantılıdır. Dolgun, düzgün ve biçimli bacaklara sahiptirler. Baldırları dolgundur. Göğüsleri büyük veya normal boyutta olabilir. Kalçaları dolgundur. Kıvrımlı ve biçimli hatlara sahiptirler.

Peki bu vücut tipine sahip iseniz nasıl giyinmeli ya da kıyafet seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Madem ince bir beliniz var bundan güzel faydalanın ve kıyafet seçimlerinizde belinizi vurgulayın. Ancak bu durumu çok fazla abartırsanız yani gereğinden fazla sıkan kemerler kullanırsanız bu göbeğinizi ortaya çıkaracak ve şişman bir görünüm elde edeceksiniz. Bu nedenle sınırları bilmekte fayda var.  Elbise seçimlerinizde üzerinize yapışan ve vücut hatlarınızı ortaya çıkaran kıyafetleri tercih edin.

Kıvrımlarınız sizi oldukça çekici kılan unsurunuz, bunu unutmayın. V yakalar tam sizlik. Göğüsleriniz sarkık ise destekli sutyenler kullanarak bu durumu ortadan kaldırın ve dik duruşlu göğüslere sahip olun. Boyun ve omuzlarınızı ortaya çıkarmaktan korkmayın. Kıyafet seçimlerinizde dikkati nereye çekeceğinize karar verin. Örneğin hem boyunu hem kalçalarınızı hem de belinizi ortaya çıkarmaya çalışırsanız detaylar içerisinde boğulacak ve istediğiniz görünüme sahip olamayacaksınız. Kalem etekler ve kayık yaka bluzlar tam aradığınız kan olabilir.

Bonus olarak…

Şunları da bilmenizde fayda var. Eğer kısa bir boya sahip iseniz ve daha uzun görünmek istiyorsanız yine küçük hileler ile olduğunuzdan daha uzun görünebilirsiniz. Örneğin yüksek bel pantolonlar ile bacak boyunuzu daha uzun gibi gösterebilirsiniz. Üstelik tek renk uzun elbiseler ile yine uzun bir görünüm elde edebilirsiniz. Elbiselerinizde dikey çizgili desenler olduğunuzdan uzun görünmenize katkı sağlayacaktır. Ayakkabı seçiminde uzun botlardan ve bileği kesen ayakkabı seçiminden uzak durun. Bacak boyunuzu uzun gösterecek bir diğer hile ise mini elbise ve eteklerdir. Bacaklarınız ne kadar açıkta kalırsa bacak boyunuz o denli uzun görünecektir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir