Vazektomi Nedir, İşlemi Nasıl Yapılır?

76
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Son dönemlerin en fazla konuşulan konuları arasında; korunma olasılığı en fazla işlem sayılan vazektomi nedir? Vazektomi bulunan erkeklerin cinsel yaşamlarında neler yaşanır? Bu korunma yöntemlerinden sonra, vücutta ne gibi değişikliler meydana gelir? Vazektomi uygulanmış olan erkeğin yaşamında olabilecek değişiklerin hepsi nedir? Vazektomi zararları nelerdir? Soruları bulunmaktadır.

Bu yazımızda, bütün bu sorunların cevaplarını sizin adınıza kaleme aldık.

Vazektomi; Bilinen En Etkili Cerrahi Korunma Yöntemi

Vazektomi erkeğin sperm hücrelerinin, testislerinden depolandıkları bölgeden geçişinin cerrahi operasyonlar ile kalıcı bir biçimde engellenmesine denir. Ailesini oluşturmuş ve artık çocuk sahibi olmayı düşünmeyen ve bilinen diğer korunma yöntemlerini denemiş fakat istemiş olduğu sonuçları elde edememiş erkekler adına son çare olsa bile en etkili koruma yönteminden birisidir.

Bu cerrahi operasyon sonucunda artık geri dönüş çok ama çok zordur. Yapılan bu işlem sonucunda erkeğin vücudunda herhangi bir değişikliğin meydana gelebilmesi söz konusu değildir. Olay tamamen erkek vücudunun üretmiş olduğu spermlerin dışarıya atılmasını engelleme durumudur diyebilirsiniz.

Vücudun üretmiş olduğu spermler dışarıya atılmak yerine; vücut tarafından kendiliğinden absorbe etmesidir. Peki vazektomi nasıl yapılır?

Vazektomi İşlemi Nasıl Yapılır?

İlk olarak vazektomi işlemi adına hastane de yatmaya gerek bulunamamaktadır. İlk başta hayaları saran deri uyuşturulur, ufak çapta bir kesi uygulanır ardından tohum kanalları on beş dakikalık bir işlem ile bağlanarak vazektomi işlemi sonlandırılır.

Vazektomi işlemi sonrasında cinsel yaşamınızda bir değişiklik yaşamazsınız. Vazektomi işlemi sonrası cinsellik açısından sertleşme ve boşalma aynı seviye de devam eder. Eşiniz hamile kalmaz.

Korunma tam olarak üç ay sonra başlar. Bu üç ay sürecin sonrasında sperm incelemesi yaptırmalısınız ve eğer talihler de sperm bulunmaz ise korumanın başlanmış olduğu anlaşılmaktadır. Bu üç ay süre boyunca yaşanacak olan cinsel ilişkilerde kesinlikle korunmanız gerekmektedir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir