Ülserin Nedenleri, Türleri ve Tedavisi Hakkında

205
Bu makeleyi Ortalama 6 dakikada okuyabilirsiniz.

Ülser kalıbının Türkiye için belirli anlamlarla özdeşleştiğini söyleyebiliriz. Çünkü ülser hastalığından söz edildiği zaman itibariyle herkesin aklına mide sorunları gelmektedir. Fakat tıbbi olarak ülserin anlamı yara olarak tanımlanır. Açık yara için kullanılan bu tanım yine mide için olma olasılığını değiştirmiyor. Fakat diğer pek çok ülser vakası için bir kavram kargaşası yaratabiliyor.

Rastlanan vakalara bakıldığı zaman onikiparmak bağırsak, mide, yemek borusu, dil ve varis için gözlemlenebilir. Aynı zamanda ülseratif kolit ile doğrudan ilişkilendirilebilir. Çoğu zaman ülser tedavisi adına yapılan medikal tedavinin kafa karıştırıcı olabileceği doğrudur. Çünkü mide ülseri şikâyeti ile doktora başvuran yetişkinlerde çoğunlukla sebep aynıdır. Kullanılan ilaçlar ve bunu tetikleyen sigara ya da alkol gibi etkenlerle mide ülseri tanısı olgunlaşır. Tedavisi ise yine ilaçla yapılmak zorundadır. Çok nadiren yaşanan mide kanaması veya kontrol altına alınamayan bir yara için operasyon gerekecektir.

Fakat kullanılan ülser ilaçları ya da halk arasında bariz bir alternatif tedavi yöntemi olarak algılanan süt gibi seçenekler dahi ülseri kesin olarak geçirmeyecektir. Yalnızca büyümesini önlemek ve kontrol altında kalması için verilen mide ilaçlarının düzenli kullanılması gerekir. Yine hayatınızda yapacağınız bazı radikal değişiklikler bu tedavi için önem addeder. Sigarayı bırakmak, alkol tüketmemek ve sağlıklı bir beslenme bunların başında gelir.

Ülser Neden Olur?

Ülser son derece geniş bir kapsama alanına sahip. Modern tıbbın geldiği noktaya baktığımızda bunu daha net algılayabiliyoruz. Çoğunlukla sindirim sistemini etkisi altına alan bir rahatsızlık olduğundan ötürü yeme içmeyle direkt bağlantısı olduğu biliniyordu. Fakat ortaya koyulan tezler gösterdi ki bunlar yeterli etkenler değil. Ülser oluşumu için çok daha fazlası gerekiyor.

Buna bazen bakteriler ve vücuda belirli noktaların iyileşmesi için alınan ilaçlar sebep olabiliyor. Ayrıca psikolojik anlamda rahat olmayan insanların stres kaynaklı pek çok hastalığa daha yüksek ihtimalle yakalandığı biliniyor. Stres ve belirli bakterilerin güdümünde bakıldığı zaman ülserin nedenleri daha net anlaşılabiliyor.

 • Non Steroidal Antienflamatuar İlaçlar

Tıp literatüründe “NSAİİ” olarak adlandırılan bu ilaç grubunun temel görevi ağrı kesicidir. Fakat streroid yapıya uygun olmamaları sebebiyle diğerlerinden farklıdır. Baş ağrısı ya da belirli bir lokal ağrı için aklımıza ilk gelen çözümlerden birisi olan Aspirin bu NSAİİ ilaçlar arasında yer alır. Yine sık kullanılan “İbuprofen” bu gruba dahildir. Sürekli olarak bu ilaçları kullanmanın bir süre sonra ülseri kaçınılmaz hale getirdiği tahmin ediliyor. Özellikle ileri yaşlarda ve kadınlarda risk faktörü daha da katlanabiliyor.

 • Helikobakter Pylori

Yine tıbbi açıdan H. Pylori ismiyle anılan bir bakteriden söz edeceğiz. Bakterinin insanların büyük bir çoğunluğunda bulunduğu ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmalara göre bulaşıcılığı oral yola dayanıyor. Ortak çatal bıçak kullanımı ile dahi bir başkasına geçebiliyor. Ancak gösterdiği etkinin aynı şekilde olmadığı söylenebilir. Kimisi için mide duvarında yarattığı yıkıcı etki ciddi boyutlara ulaşıyor ve gastrit, ülser gibi sonuçlarla karşımıza çıkıyor. Bazıları için bu bakterinin yarattığı enfeksiyon hiçbir anomali yaratmıyor. Tespit edilmesi halinde antibiyotik tedavisi yeterli olabiliyor.

 • Psikoloji

Aslında psikolojik faktörler arasında stres olarak ayrı bir parantez açmak daha doğru olacaktır. Modern tıbba göre stresin ülser ile ilişlisi veya neden sonuç ilişkisi henüz kanıtlanamadı. Daha doğrusu iş yerinizde geçirdiğiniz kötü bir günün ülseri tetikleyen faktörler arasında olmadığına kesin gözüyle bakılıyor. Fakat travmatik olaylarla karşılaşmış kişilerde çok daha hızlı bir yayılma süreci olduğu gözlemleniyor. Ani bir ölüm, trafik kazaları, aşılamayan hastalıklar gibi çok daha ciddi bir stres kaynağının etkisi olduğu aşikâr.

 • Bağımlılıklar

Günde fincanlarca kahve tüketen birisinin dahi ülser olma ihtimali kat ve kat artıyor. Alışkanlıklar ve bağımlılıklar denildiğinde herkesin aklına ilk olarak alkol ve sigara geliyor. Aslında kafeinle de alakasız olmakla beraber kahve tüketiminin çok ciddi zararları olduğu ortaya çıkıyor. Tabi ki aynı şekilde alkol ve sigaranın ülserin nedenleri arasında başrol oynadığını ve iyileşmesini engellediğini vurgulamalıyız.

Ülser Türleri ve Belirtileri

Ülser çeşitleri arasında 5 farklı grup var. Bunların en sık rastlananları ise mide ülseri ile onikiparmak ülseri oluyor.

 • Mide Ülseri

Özellikle yemek yemenin çileye dönüştüğü bir süreç yaşanır. Midenin iç zarlarının ufak bir kısmında dahi bir aşınma yaşansa bu durum gerçekleşecektir. Haliyle mide ülseri olan kişilerin baharatlı gıdalar tüketmemesi, düşük porsiyonlarda yemek yemesi gerekir. Zaten mide ülseri belirtileri arasında iştah kaybı ve yemek yememe durumu sık sık gözlemlenir.

 • Onikiparmak Bağırsak Ülseri

Duodenum ülser olarak tanımlanan onikiparmak bağırsağı ülseri tamamıyla sindirim sonrasında yaşanır. Mide boşalır ve ince bağırsağın ilk kısmında ağrı oluşmaya başlar. Yemek yerken bir şikâyet görülmez. Fakat sonrasında saatler boyu süren bir ağrıyla karşılaşılabilir. Ağrının yanında benzin solması, aşırı terleme ve baş dönmesi gibi anomaliler sık sık saptanmıştır. Yemek sonrası ağrılar göğüs boşluğuna kadar uzansa da kalp ya da diğer organları etkilemez.

 • Dil Ülseri

Bazen hazımsızlık sonucunda dilde ufak yaralanmalar görülebilir. Bu durum normal aftlar ile ayrılmalıdır. Bilhassa yaraların kenarlarının sertleşmesi ve içi sıvıyla dolu olan baloncukların artmasıyla beraber doktora danışılması zorunlu olur.

 • Varis Ülseri

Varis ülseri için öncelikle varisin teşhis edilmiş olması gerekir. Tıpkı varisler gibi bacağın dizden aşağı kalan kısmında görülür. Daire şeklinde yaralar gördüğünüzde doktora başvurmanız gerekecektir. Cildinizin renk değişimi ve ayak bileğine yakın olan şişmeler bunu belli eder.

 • Ülseratif Kolit

Bağırsak için gerçekleşen bir ülseratif bulgudur. T Helper ve M hücrelerini kapsayarak mukoza bazlı bir hasar oluşmasını sağlar. Genetik faktörün önemli olduğu bir ülser türüdür. Sol karın bölgesinde ağrı ve kanlı dışkı haricinde çok büyük bir belirtisi yoktur. Dışkıda görülen kan bile doktora başvurmanız için gerekli bir semptomdur.

Ülser Tedavisi

Ülser tedavisi için iç kanama harici bir operasyona başvurulmaz. Çünkü böyle bir tedavi metodu bulunmamaktadır. Yalnızca ilaçla tedavisi mümkündür. Fakat ülser önlenebilir mi sorusu için tıbbın gayet net cevaplar vardır.

Aşağıdaki standartları hayatınızdan çıkararak ülser olma ihtimalini yarı yarıya düşürebilirsiniz.

 • Alkol tüketimi
 • Sigara içmek
 • Kahve tüketimi
 • NSAİİ grubu ağrı kesiciler
 • NSAİİ grubu iltihap önleyiciler
 • Bilinçsiz ilaç kullanımı
 • Reçetesiz antibiyotik kullanmak
 • Stresli bir yaşam
Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[1 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 5]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir