Türklerin En Çok Ev Aldığı Yabancı Şehir

67
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Türklerin Akın Ettiği Şehirde 1.000 Ev Alındı

Türkler için yıllardır devam eden bir yabancı sermaye algısı var. Özellikle Alman ve diğer turistlerin Türkiye’nin kıyı şeridinde ev sahibi olma durumu biliniyor. Bunu Türklerin yapması ise yeni yeni görülen bir durumu değerlendirmemizi sağlıyor.

Tabi ki farklı görüşler ve bu konuda açılan farklı yorumlar söz konusu oluyor. Örneğin Türklerin akın ettiği Barcelona için 1.000’den fazla ev satın alındığı haberi doğrulandı. Dünya basınında bile yer alan bu bilgilerin İspanya’nın Barcelona bölgesine özel bir akın olarak gözlemlendiğini söylemeliyiz.

Aslında diğer ülkelere de yaklaşık 6.000 kişilik göç verdiğimizi ve bu kişilerin milyoner statüsünde olduğu yazılıp çizilmeye başlandı. Haber ilk olarak Dünya gazetesinde çıktı. Kerim Ülker tarafından kaleme alınan haberde 2015 yılında 1.000 kişi ile başlayan Avrupa’ya göç devam ediyor denildi. 2016-17 ile beraber 5.000 kişinin daha milyoner statüsüyle beraber kendisini Avrupa’ya attığını söyledi.

Bu listede çocuğunun eğitimini amaçlayan iş adamı veya girişimci bir genç olabiliyor. Fakat genel isteğin Barcelona üzerinde olması güvenlik sebebi ve gelişmişlik düzeyiyle alakalıdır. Türkiye’den yapılan dış yatırımlarda şirket veya ev alımlarının tüm Avrupa’ya yayıldığı aşikâr. Ancak birçok ülke ve şehir için çok cüzi miktarlarda alım satım oranı mevcut. Burada Lucas Fox internet sitesinin sağladığı rapora göre Barcelona’da en çok ev alan turistler İngilizler olmuş. İngilizlerin hemen ardından ise Türkler ikinci sırada yer alıyor.

Yunanistan, İngiltere, Türkiye üçlüsünün Avrupa’da tamamıyla güvenilir buldukları bölgelerde ev sahibi olmak istemeleri veya şirket açmak üzerine girişimde bulunmaları tesadüf değil. Bu tamamıyla kendisini güvende hissetme isteği ile bağdaşan bir talep döngüsüdür. Yapılan araştırmalara göre son bir yıl içerisinde 1.000 tane evin Barcelona’da Türkler tarafından satın alındığı beyan ediliyor.

Yani bir bakıma Barcelona’da satılan evlerin %12’sini alanlar Türk sonucu ortaya çıkıyor. Eğitim ve yaşam standardı olarak doğru bir tercih olacağından şüphe yok. Yinede bu noktada milyonerlerin farklı tercihleri olabilmesi ekonomik anlamda çıkmazın göstergesi olarak yorumlanabiliyor.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir