Topuk Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer

206
Bu makeleyi Ortalama 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Topuk Ağrısı Neden Olur?

Topuk ağrısı ilk bakışta insanın aklında bir hissiyat yaratmayabilir. Yürürken ve yere temas eden ayağımızın tüm şiddetini azaltan bir kısımdır. Hatta bu görevi vesilesiyle ayak yapımızın en büyük kemiğine sahiptir. Sertliği çoğu insan tarafından bilinir ve topuk ağrısı bu sertlik sebebiyle akla gelmeyebilir. Fakat bunun çeşitli sebepleri ya da tetikleyici etkenleri olacaktır.

Çoğu zaman topuk ağrısı çekildiği zaman ayağa kalkmakta zorlandığımız doğrudur. Çünkü vücudumuzun tüm ağırlığı yere basarken topuğumuz bu ağırlığın yarattığı şiddeti ekarte edemez. Bazen standart bir incinme buna neden olabilir.

Örneğin evin çatısından veya pencereden aşağıya atlamak ve topukların direkt olarak yere teması bunu sağlar. Ayaklarınızın üzerine basmakta bile güçlük çekebilirsiniz. Bu durum yürüyüş bozukluklarına ve denge problemlerine sebep olacaktır.

Yinede tek sebebi bu değildir. Terlik, ayakkabı ya da buna benzer ayağınıza giydiğiniz tüm ürünlerin uyumlu ve ayak yapısına entegre şekilde üretilmesi gerek. Aksi takdirde kalıcı olarak ayak ve topuk üzerinde fizyolojik bozukluklar dahi oluşabilir.

Topuk Ağrısının Nedenleri

Topuk ağrısı olarak bilinen ve yalnızca ayağımızın alt ve arka kısmını kapsayan bir ağrıdır. Ancak topuğu tek olarak analiz ettiğimizde ağrının konumunda farklılıklar meydana gelebilir. Kimisi için topuk tabanının tümüyle ağrıdığı bir durum gözlemlenir. Bazen ise yalnızca topuğun alt kısmı veya yan kısımları ağrır. Elbette ki bu durum topuk ağrısına neden olan faktörlerle doğru orantılıdır.

 • Topuk Dikeni

Topuk dikeninin kaynağında kalsiyum fazlası yatar. Daha doğrusu topuk kemiğine kadar ulaşan ve burada emilemeyen kalsiyumun oluşturduğu ikincil bir kemik sivri şekliyle ortaya çıkar. Dolayısıyla her yere bastığınızda topuk dikeni sebebiyle acı hissiyatı oluşur. Çoğu zaman obezite, yanlış ayakkabı seçimi ve çok yorulmuş ayaklar sebep olur.

 • Aşil Tendiniti

Bu durum “aşil tendonu” dediğimiz ve bileğimizin arka kısmından aşağıya doğru inen yapının iltihaplanmasıdır. İltihaplanan tendon ile beraber topuğun arka tarafında kadar inmesinden kaynaklı bir ağrı hissedilir. Arka kısmı kapsayan ağrılar tamamıyla aşil tendiniti olarak yorumlanır.

 • Plantar Fasiit

Özellikle sabah yataktan kalkarken, oturduğunuzda aniden ayağa kalktığınızda veya uzun süre ayakta durduğunuzda Plantar fasiit teşhisi için hissedilen ağrıyı gözlemleyebilirsiniz. Burada temel mantık ise topuktan ayak parmaklarınıza doğru uzanan esnek kısmın iltihap kapmasıdır. Bu iltihaplanma genelde gençlerde görülmez. İleri yaşlarda ve ayakta çalışmak zorunda olanlarda bu durum çok sık gözlenir. Ayrıca topuk ağrısına neden olan tüm faktörler ve ekstradan düz taban olan kişiler risk durumunu daha da arttırmaktadır. Topuk ağrısı için en çok karşılaşılan birkaç sebepten biridir.

 • Pronasyon Bozukluğu

Pronasyon kısaca ayağın iç tarafa doğru basmasına denir. Şiddeti ise zamanla önlem alınmadığı takdirde artar. Zamanla hem ayağın içe doğru bastığı gözlenir. Normalde ayağın yerle en güçlü birleşimi topuk kısmında yaşanır. Burada ise ayağın iç kısmı, baş parmak ve ardındaki kemik çok büyük bir biçimde etkilenir. Haliyle yürüyüş bozukluğu denge sorunu ve vücudun hareket için sarf ettiği efor değişir. Topuk ağrısı ise yaşanabilecek bir doğal reaksiyondur.

 • Diğer Faktörler

Topuk ağrısının nedenleri arasında Haglund veya bursit gibi rahatsızlıklara rastlanabilir. Yine Romatoid Artrit hastalarında sık gözlemlenir. İşyerinde veya gündelik hayatınızda topuk veya ayağınıza dair bir kaza geçirdiyseniz mutlaka doktora başvurmalısınız. Dayanılmaz bir topuk ağrısının sebebi bazen bu olabiliyor.

Topuk Ağrısı Nasıl Geçer?

Aslında topuk ağrısı tedavisi için çeşitli sebeplere dayanan çeşitli yöntemler gelişmiştir. Ancak topuk ağrısı ilacı veya farklı bir medikal tedavi metodu bulunmamaktadır. Maksimum topuk ağrısı çekilen sürenin 1 yıl civarı olduğu saptanmıştır. Yinede farklı nedenlerden ortaya çıkıyorsa cerrahi müdahaleye kadar uzanabilen bir tedavi metodu belirlenebilir.

 • Topuk Egzersizleri

Germe hareketleriyle beraber topuk egzersizi yaparak buradaki kas kütlesini ve kemik yapısını çalıştırabilirsiniz. Vücudunuzda herhangi bir bölgede yaşanan ağrılar ve acılar bu şekilde geçer. Aynı durum topuk için geçerliliğini korur. Ancak yinede her ihtimale karşı topuk egzersizleri doktor denetiminde yapılmalıdır.

 • Soğuk Kompres

Günde 15 dakikayı geçmemek şartıyla 3 kez uygulayabileceğiniz bir tedavi metodudur. Burada buz torbası ya da soğuk bir nesne kullanılabilir. Topuğunuza koyarak kompres uygulayın ve ağrı hissiyatını minimal seviyeye indirin.

 • Yürüyüş Egzersizi

Topuk ağrısı sebebiyle yürümek istemediğinizi biliyoruz. Ancak yürüyüşleri kısa tutmak ve burada bulunan kasları çalışmaya sevk etmek hücre yapısının yenilenmesi adına önemlidir. Bilhassa zedelenmelerde saniyelik yürüyüşler ve hareketler olumlu etkiler gösteriyor.

 • İstirahat

Özellikle ayakta çalışan insanların topuk ağrısı ile işe devam etmeleri kesinlikle önerilmez. Çünkü fizyolojik olarak kalıcı bir hasara sebebiyet verilebilir. Dolayısıyla topuk ağrısı sebebiyle ayaklarınızı kesinlikle dinlendirmeniz ve yalnızca ufak egzersizler yapmanız tavsiye edilir.

 • ESWT

Türkiye için şok dalga tedavisi olarak anılan bir tedavi metodudur ve topuk dikeni için tercih edilir. Diğer sebepler söz konusu olduğunda aktif olarak işe yaradığı söylenemez. Acı ve ağrı hissiyatı duymadığınız bu tedavide yalnızca dermatolojik açıdan kızarıklıklar oluşabilir.

 • İğne Tedavisi

Eğer topuk ağrısı için iltihap bazlı enfeksiyonlardan ötürü teşhis konulduysa bu tedaviye başvurulabilir. Bunun kararını ise doktorunuz verecektir. Topuk bölgesinde yer alan dokular, kaslar ve diğer yapılar iltihabı aşabilmek adına ilaçlara başvurabilir.

 • Ayakkabı ve Terlik

Ayakkabılar ve terlikler ciddi bir moda ikonuna dönüştü. Dolayısıyla dış görünüşü bizi cezbeden bir ayakkabıya rahatlığına ya da ortopedik olup olmadığına bakmaksızın yöneliyoruz. Bu durum gerek topuk sağlığı gerekse ayağımızın genel fizyolojik ölçütü açısından zararlıdır. Ortopedik tabana sahip olan, dayanıklı ve yıpranmayan ayakkabılar tercih etmeliyiz. Topuk hassasiyeti ve ağrısı için özel pedi olan ayakkabılar işinizi fazlasıyla görecektir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir