Taşıt Kredisi için Peşinat ve Kredi Tutarı

63
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Limiti ve Peşinat Miktarı Değişti

Taşıt kredisi için yapılan yeni düzenleme ile beraber BDDK bazı detayları güncelledi. Resmi Gazete üzerinden yayınlanan bu bilgilere baktığımızda ise genel bir limit değişimi yapıldığını gördük. Kredi limitinin buradaki karşılığını kredinin tutarı olarak düşünebilirsiniz.

Sorunsuz bir biçimde taşıt kredisi çekebilmek için öncelikle belirli şartları yerine getirerek başvuru yapmak gerekiyor. Bunun ötesinde taşıt kredilerinde tutarı belirleyen etkenin satış bedeli veya kasko bedeli olduğunu biliyoruz. Peki ya taşıt kredisi peşinat miktarı ve kredi tutarı bu durumdan nasıl etkileniyor?

Taşıt Kredisi Limiti

Taşıt kredisi için limit hesaplarken karşımıza çıkacak yeni düzenleme şunu gerektiriyor. 100.000 TL limitinin altı veya üstü için ayrı mevzuatlar var. Bu mevzuatlarda değişime tabi olan kısım tutarın kendisidir. Keza öncesinde 50.000 TL üzerinden hesaplama yapılıyordu. Şimdi ise 100.000 TL değerinin altında kalan araçlar için verilebilecek maksimum kredi limiti %70 oranına yükseldi.

İkinci el araçlarda da durum değişmiyor. Yine 100.000 TL değer baz alınarak kasko bedeline istinaden işlemler başlıyor. Totalde alınacak kredi miktarı ise %70 ile sınırlanıyor. Geri kalan %30’luk kısım peşinat olarak alınıyor.

Eğer 100.000 TL üzeri bir tutara araç alacaksanız farklı bir seçenekle karşılaşılıyor. Burada tutarın altında kalan ilk kısım için %70 oranında kredilendirme, 100.000 TL’nin üzerinde kalan kısım içinse %50 oranında kredilendirme yapılıyor.

Peşinat tutarı ise bu iki farklı kredilendirme oranının ardından elde edilen ortak payda ile belirleniyor. BDDK verdiği yeni kararı Resmi Gazete ile duyurarak yeni araba alacaklar için taşıt kredisi limit ve peşinat tutarlarını bizlere sundu.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir