Taşıt Kredisi için Nelere Dikkat Etmeliyiz?

63
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Araba İçin Taşıt Kredisi Çekmeden Önce Bilmeniz Gereken Her Şey

Araba satın almak ve uzun süredir hayalini kurduğunuz araca sahip olmak mı istiyorsunuz? O halde doğru adrestesiniz. Gerçekten bu aracı doğru şekilde satın almanın hangi şartları gerektirdiğine hep birlikte bakalım. Günümüzde kredi kullanımının bilinçli yapıldığında avantajlı olduğundan emin olabilirsiniz. Fakat kredi tutarları, faiz oranları, masraflar ve benzeri detaylar gerçekten farklılık yaratabiliyor.

İlk olarak araç satın almadan önce kredi türünü iyi belirlemek gerekiyor. Örneğin taşıt alırken belirli bir oranda peşinat gerekmektedir. Bu peşinatın üzerine de vade farkı ile beraber ihtiyaç kredisi çekilebilir. Bunun için temel kıstasın vade olduğunu söylemek gerek.

Tabi ki peşinat tutarı, aracın modeli ve alım durumunu hesaba katmalıyız. Taşıt kredisi için 100.000 TL değerin limit olarak belirlenmiş olduğunu bilmelisiniz. Bu tutarın altında olan bir araç için total değerin %30’u kadar peşinat vermeniz gerek. Yani 50.000 TL’lik bir araç için bu peşinat 15.000 TL’ye tekabül etmektedir.

100.000 TL üzeri bir araç için ise %50 oranında peşinat alınıyor. Yani 15.000 TL değerindeki bir araç lüks sınıfa giriyor ve 75.000 TL’si peşinat olarak ödeniyor.

Araba Alırken Taşıt Kredisi İle İhtiyaç Kredisi Karşılaştırma

Burada ilk karşılaştırılacak nokta taşıt kredisi ile ihtiyaç kredisi arasında yapacağınız maliyet kıyaslamasıdır. Geriye dönüşe baktığınızda cebinizden çıkan tutarlar hangi kredide daha üst noktayı temsil ediyor. Uzun vadeye göre karar vermek ise en mantıklısı gibi duruyor.

Bunun kıstası ise 24 ay sınırı olarak dile getiriliyor. Eğer 24 aydan daha fazla sürecek bir kredi çekecekseniz taşıt kredisi ile birlikte alacağınız aracı ipotek ettirebiliyorsunuz. Tabi ki ipotek haricinde de ihtiyaç kredisi çekerek aracı satın alabiliyorsunuz. Tüm bunların ortak noktasında vade farkı, faiz oranları, toplam kredi maliyeti yatıyor.

Alacağınız arabanın modelinin ise kredi türüyle doğrudan alakası var. Taşıt kredisi alacağınız zaman ipotek edileceği için güncel bir model olması gerekiyor. 5 yaşında bir araç için taşıt kredisi sorun çıkarmıyor. Bu kuralın 8-10 yaş otomobillere kadar esnediği bankalar var. Fakat araba almak için daha yaşlı bir modeli tercih edecekseniz ihtiyaç kredisi ile sorunsuz bir finansman desteği alabilirsiniz.

Araba Kredisi İçin Aracın Bedeli Nasıl Ölçülüyor?

Bunun için uygulanan metot oldukça basittir. Eğer alacağınız araç sıfır ise satış bedeli zaten bellidir. Bunun ekspertiz ile sonucu değişmez. Satış bedeli sabit olduğundan ötürü sıfır arabalarda kredi tutarları aşağı yukarı bellidir. Tüm satış galerileri ise bu oranlar üzerinden size satın alma esnasında teklifler sunacaktır.

İkinci el araçlarda da kasko değeri baz alınarak değer belirlenir. Aslında taşıt kredisi kullanacak olan herkesin aklında bu soru vardır. Kasko bedeline bakarak belirlenen değer üzerinden peşinat dışındaki tutara kredi çıkmaktadır. Hemen araba almak için kredi başvurusu yapmak istiyorsanız aşağıdaki şartları yerine getirmeniz yeterlidir.

Kredi notunuzu Findeks üzerinden kontrol edin ve riskli kısımda olmadığından emin olun. 18 yaşını doldurmuş bir bireyin SGK dökümü sorunsuz görünüyorsa muhtemelen kredi notu artı seviyede olmaktadır. Dolayısıyla aylık düzenli gelir belgesiyle beraber dilediği zaman taşıt kredisi veya ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilir. Kredi notu burada en belirgin etkenlerden birisidir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir