Spastik Kolon Neden Olur, Tedavisi Nelerdir?

203
Bu makeleyi Ortalama 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Spastik Kolon Nedir?

Spastik kolon tanımı pek karşımıza çıkmasa da İrritabl bağırsak sendromu olarak bilinen IBS hastalığının eski ismi olduğunu belirtelim. Bu rahatsızlığın Türkiye için bilinen ismi ise huzursuz bağırsak sendromu olarak lanse ediliyor. Son dönemlerde spastik kolon için ciddi atılımlar yapıldığını söyleyebiliriz. Zaten tıbbi literatürde ismin yenilenmesi ve artık irritabl bağırsak sendromu olarak anılmasında da bunun etkisi büyük.

Aslında spastik kolon hastalığı olarak anılsa da bir hastalık olmadığını vurgulamak gerekiyor. Çünkü bağırsaklarda gözlemlenebilir bir anomali saptanamıyor. Saptanamadığından ötürü rahatsızlığa sebep olabilecek bir bağırsak düzensizliği olmadığı kanısına varılıyor. Tabi ki bu durum bağırsaklarda bir düzen bozukluğu, dengesiz çalışma gibi durumları beraberinde getirmiyor değil.

İnsanların bu sorunla yüzleşmemesindeki en önemli faktör ise mevcut sorunu sıradanlaştırmaktan geçiyor. Yani uzun süreli hazımsızlık sorunu, ishal, kabız veya karın ağrısı çekmesine rağmen bunun rutin olduğunu varsayıyor. İnsanların bu şekilde düşünmesi ise doğrudan spastik kolon rahatsızlığı için tedaviyi imkânsız kılıyor.

Yine bir hastalık olmamasından ötürü ilaç veya medikal anlamda tedavisinin olmadığını da vurgulamak gerekiyor. Sindirim sistemi ve boşaltım sistemi için düzenleyici etkilere sahip olan yiyecekler tüketmek, sürekli olarak hareket halinde olmak ve bu şekilde yaşamak dışında iyileştirici bir etki bulunmamaktadır. Tüm bunları uygulayabilmek içinse önce teşhis sonrasında da tedavi için belirli düzen değişiklikleri gerekmektedir.

Spastik Kolon Oluşumunun Nedenleri

Tıp dünyasının hummalı araştırmalarına rağmen İrritabl bağırsak sendromunun nedenleri halen daha ortaya konamamıştır. Bunun birden fazla alternatif etkenle meydana gelebileceği düşünülüyor. Tıp dünyasının bir kısmı beyin ile oluşan sinyal alışverişinde meydana gelen aksamaları ortaya atıyor. Diğer taraf ise tamamıyla yanlış yaşam düzeni veya hormon bazında bir takım dengesizliklerden olduğunu savunuyor. “Ufak bir grup ise IBS için tüm bunların geçerli olabileceğini belirtiyor”.

Yani nedenlerine baktığımız zaman sindirim sorunlarıyla aynı şekilde değerlendirilebilecek unsurlarla karşılaşıyoruz.

 • Yeme içme düzeni/düzensizliği
 • Bağırsak ve Mide yapısına zarar veren yiyecek ve içecekler
 • Bağırsakların düzensiz çalışması
 • Hareketsiz bir yaşam sürmek
 • Yeteri kadar su içmemek
 • Sıvı kaybı
 • İshal veya kabız olarak uzun süre geçirmek

Tüm bunları bir noktada toplayarak İrritabl bağırsak sendromu nedenleri arasında değerlendirmek mümkündür. Fakat muayene olmadan bunun sebebini öğrenmek pek mümkün olmuyor. Yapılan araştırmalara göre kadınlarda yaşanan regl veya hamilelik gibi durumlar sebebiyle hormon dengesi alt üst olabiliyor. Bu dengesizlik ise huzursuz bağırsak sendromu için ana etkenlerden birisi olarak yorumlanıyor.

Spastik Kolon Tedavisi

Daha önce belirttiğimiz gibi spastik kolon tedavisi diye adlandırabileceğimiz medikal bir yöntem bulunmuyor. Burada dikkat etmeniz gereken bir takım standartlar olacak. Örneğin yeme içme düzeninizi belirli bir seviyede tutmak, düzenli egzersiz yapmak ya da gün içerisinde yeterli hareket hacmine ulaşmak gibi.

 • Yeme İçme Düzeni

Özellikle öğünleri kaçırarak beslenen insanlarda sindirim problemleri olması gayet normaldir. Eğer sindirim sorununuz ishal yönünde ise öğünleri ufaltmak ve daha sık yemek yemek sindirimi kolaylaştırabilir. Kabızlık problemlerinin tek çözümü ise besin lifi yönünden zengin yiyecekler tercih etmekten geçiyor.

 • Besin Lifi

Aslında besin lifinin bağırsaklar için son derece önemli olduğu aşikâr. Bakteri sayısını azaltarak faydalı enzimleri ve hücre yapılarını çoğaltır. Fakat fazla lifli gıda tüketmenin bazı bedelleri olacaktır. İshal, gaz sıkışması ve benzeri hazımsızlık problemleri sık sık görülebiliyor.

 • Uzak Durulması Gereken Yiyecekler

Bilhassa fasulye, karnabahar, brokoli, lahana, yağlı yiyecekler, süt ve süt ürünleri, kahve ve kafeinli içecekler, alkollü içecekler, soda, tatlandırıcılar, çikolata gibi yiyecekler hazmı zorlaştırır. Hazmı zorlaştırması haricinde şişkinlik yaratarak bağırsak fonksiyonlarınızı kısıtlar.

 • Hareket

Düzenli olarak her gün egzersiz yapmanız gerekmektedir. Bunun ötesinde her gün düzenli ve tempolu yürüyüş yapmanız bile bu noktada huzursuz bağırsak sendromu için tedavi yerine geçebilir.

 • Sıvı Tüketimi

Aslında su içmeyi bundan ayrı tutabiliriz. Her insanın günde 2-3 litre civarında su içmesi öneriliyor. Bunlar ise meyve suyu, çay ya da benzeri içeceklerle örtüşmüyor. Yani günde 2 litre çay içmeniz, 2 litre su içmeniz gerektiği gerçeğini değiştirmiyor.

 • Psikoloji

Stres, kaygı ve üzüntü gibi psikolojik duygu durumlarının tüm sağlığımızı etkilediği bilinir. Bunları hayatınızda minimal seviyeye çekerek çok daha olumlu bir hayata merhaba diyebilirsiniz.

Spastik Kolon Yaratabilecek Diğer Rahatsızlıklar

Aslında tıbbi açıdan bunların net olarak kanıtlanmış olduğunu söyleyemeyiz. Yalnızca farklı görüşlere göre huzursuz bağırsak sendromuna neden olan bazı rahatsızlıklar listelenmektedir.

 • Bağırsak hareketliliği
 • İnce bağırsak enfeksiyonu
 • Besin duyarlılığı
 • Bağırsak ile beyin arasında sinir-sinyal sorunu
 • Ağrı hassasiyeti
 • Vücut kimyasallarının etkisi
 • Psikolojik Durum

Aslında psikolojik anlamda kendinizi rahatlattıktan sonra günlük yeme içme alışkanlıklarınızla egzersizi düzene koymanız tedavi yerine geçecektir. Bilhassa spastik kolon tedavisi için önerilerin tamamının bu şekilde yansıtıldığını belirtmeliyiz. Yeme içme alışkanlığı, günlük hareket limiti ve egzersiz her şeyin başında geliyor. Diğer bir tetikleyici unsur olarak psikolojik faktörleri göz ardı etmemek gerekiyor.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir