Sigaranın Kadın ve Erkek Üremedeki Etkisi

73
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Sigaranın Kadın Üreme Üzerindeki Etkisi

Sigara ile alınan nikotin maddesi yumurtalıklardaki hücreleri olumsuz yönde etkileyerek genetik anomalilere sebebiyet vermektedir. Nikotin maddesi bir kadının sağlığı açısından en büyük düşmandır. Anne adaylarının yumurta hücresini bozmaktadır. Nikotin, kadınların erken menopoza girmesine sebep olan bir zehirdir türüdür. Anne adayı olan birinin sigara içmeye devam etmesi doğum öncesi ve sonrası içilen sigara ve devamında alınan yüksek nikotin sağlıklı yumurta üretmeyi engellemesine ayrıca düşüklere sebep olduğu görülmüştür. Alınan nikotin miktarı arttıkça normal yollarla hamile kalmak zorlaşacaktır.

Erkeklerde ise durum şu şekilde gözlemlenmiştir;  Gün içerisinde 1 yada 2 paket sigara tüketen erkeğin spermlerinin şekil ve hareket bozukluğu ve anomalilerin olduğu görülmüştür. Nikotinin fazla alınması durumlarında erkekler için kısırlık problemlerine sebep olduğu bilinmektedir. Pasif içici olarak tanımlanan çevremizdeki insanları da içen kadar etkilemekte ve ister kadın ister erkek yâda çocuk olsun nikotin çok fazla hücrelerimizi yıkıma uğratmaktadır.

Sigaranın Erkek Üreme Üzerindeki Etkisi Nedir?

Nikotin tüketilmesi ile erkek üreme sağlığı arasındaki ilişki, kadına oranla daha az açıktır. Günde 1 ya da 2 paket gibi yoğun sigara içen erkeklerin, spermlerinde daha fazla olarak şekil ve hareket bozukluklarına ve anomalilere rastlanmaktadır. Ne var ki, sigara kullanımı diğer bazı faktörlerin varlığına eşlik ederek, erkek kısırlığına yol açabilir. Diğer taraftan, erkeklerin yoğun sigara tüketimi, sigara kullanmayan eşini pasif içici yaptıkları için, nikotin solumasına ve üreme sağlığında bozulmalara neden olmaktadır.

Sigara Kullanımı Kısırlık Tedavisini Nasıl Etkilemektedir?

Kadınların sigara kullanmaları halinde, kısırlık tedavisi gören çiftlerin, döllenmeye hazır daha az yumurta ürettikleri, daha düşük gebelik ve doğum oranları elde ettikleri ve ilk üç ay düşüklerinde belirgin bir artış olduğu yapılan araştırmalarda ispat edilmiştir.

Bir kısırlık tedavisi öncesinde, 2-3 ay sigarayı bırakmış olmak dahi, tedavinin sonucuna oldukça olumlu etkiler sağlamaktadır. Sigara içen anne adayları, daha çok erken doğum yapmaya ve düşük doğum tartılı bebek dünyaya getirmeye eğilimlidirler. Ani Bebek Ölümü Sendromu da sigara içilen evlerde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

Nikotin tüketimi üreme sağlığına zarar verdiği gibi, kısırlık tedavilerinin başarı oranlarını da düşürür. Sigara kullanımından vazgeçmek, kısırlık tedavisi yaptırmak isteyen hastalara önkoşul olarak gösterilmelidir. Bu sayede, büyüyen bebek de daha sağlıklı olarak dünyaya gelip, nikotinsiz bir çevrede gelişme şansına sahip olacaktır.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir