Sıcak Havalarda Ne Giyilmeli Ne Giyilmemeli

65
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Sıcak Havalarda Bunları Giymekten Kaçının

Sıcak günleri sevmeyen var mıdır bilmiyoruz fakat aşırı sıcak günleri kimsenin sevmeyeceğini düşünüyoruz. Özellikle İzmir gibi kentlerde artan nem oranı ile birlikte sıcaklığın bazen dayanılmaz bir hal almış olduğunun farkındayız. İnsanın bunalmasına neden olan sıcak günlerde üstünüze giymiş olduğunuz giysilerin sıcağı daha fazla hissettirebileceğini de unutmamalısınız.

Havaların çok fazla sıcak olduğunu düşünüyorsanız eğer evden çıkarken giydiğiniz kıyafet ve aksesuarlara dikkat etmeniz gerekmekte. Sıcakların etkisini daha az hissetmeye ihtiyaç duyuyorsanız sıcak havalarda kıyafet seçimini doğru yapmanız gerekmekte.

Dar Giyinmeyin

Yaz günlerinde özellikle dar kıyafetler giymemeye özen gösterin. Vücudunuza yapışan kıyafetler hareket kabiliyetinizi kısıtılmak ilekalmaz aynı zamanda da hızla terlemenize neden olur. Dar kıyafetler giyinmeyi seviyor olabilisiniz fakat terlemenin önüne geçebilmek e daha rahat hareket edebilmek adına sıcak günlerde biraz daha bol kıyafetler tercih etmeniz gerekmekte.

Sadace sıcak havalar için değil, sağlığınız için özellikle pantolon ve iç çamaşırı gibi kıyafetlerin dar olmamasına özen göstermelisiniz. Erkeklerde dar giyim kısır gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır.

Kot, İpek ve Deri’den Yapılmış Kıyafetleri Tercih Etmeyin

Deri ayakkabı, deri kemer, ipek kravat, ipek gömler size oldukça yakışıyor olabilir. Sizi centilmen ve şık olarak da gösteriyor olabilir. Yine de sıcak günlerde kesinlikle bunları giymeyi tercih etmeyin. Sentetik kumaşlardan elde edilmiş gömlek ve pantonları da bu listeye dahil edebilirsiniz.

Bu tarz ürünler genellikle az hava aldığı ya da hiç hava almadığından dolayı hızla terlemenize ve bunalmanıza neden olabileceğinden dolayı sıcak havalarda tercih edilmemesi gerekmektedir.

Koyu renkli ipek gömlekler terinizi olduğu gibi gösterebileceğini unutmamalısınız. İpek ya da sentetik kumaşlar yerine keten veya pamuklu yapıda olan kumaşlar tercih etmelisiniz.

Kot pantolon, kot ceket ve kot gömleklerde sıcak günlerde uzak durulması gereken giysilerden birisidir. Kot kumaşı yapısı gereği en incesi bile kalın ve serttir. Skinny kot pantolon olmak üzere kot kumaşından elde edilmiş tüm giyim ürünlerini sıcak günlerde tercih etmemelisiniz.

Açık Renkli Giysileri Tercih Edin

Sıcak ggünlerde koyu renkli kıyafetler giyerek güneşin sıcaklığını daha fazla çekersiniz. Sıcak günlerde siyah,lacivert ya da gri gibi koyu renkli giysiler giymemeye özen gösterin. Beyaz iyi bir tercih olacaktır. Mavi ve yeşilin açık tonlarını tercih ederek farklı konbinler yaratabilirsiniz.

Aksesuarları Minimal Hale Getirin

Yüzük, kol saati, güneş gözlüğü, kol düğmesi, bileklik derken erkeklerde en az kadınlar kadar aksesuar kullanmakta. Bu aksesuları ya da diğer aksesuarları kullanmanızda elbette bir sakınca yok fakat aksesuar sayısı arttıkça sıcağı daha fazla hissedebileceğinizi unutmamanız gerekmekte.

Örneğin metel kordonlu saat kullanın, evli değilseniz eğer sıcak günlerde yüzünüğüzü çıkartın.

Kulak İçi Kulaklık Tercih Edin

Toplu ulaşım araçlarında ya da sokakta müzik dinlemeyi tercih edebilirsiniz. Her ne kadar daha iyi ses veriyor olsa bile sıcak günlerde takacak olduğunuz kulak üstü süngere sahip kulaklıklar sizi oldukça terletecektir. Bu kulaklıları kullanmak yerine kaliteli bir kulak içi kulaklık tercih ederek rahat bir şekilde müzik dinleyebilirsiniz.

Pamuk İç Çamaşırları Kullanın

Sağlığınız için yaz ya da kış fark etmeksizin tamamı pamuktan (%100 pamuk) elde edilmiş iç çamaşırları kullanmanızı öneriyoruz. Sıcak yaz günlerinde pamuklu iç çamaşırlar terlemeyi büyük ölçüde azaltacağı gibi aynı zamanda da bunalmanızın önüne geçecektir. Sıcak günlerde beyaz ve tamamı pamuktan elde edilmiş iç çamaşırları kullanmayı tercih edin.

Sıcak Günlerde Ayakkabı Seçimine Dikkat Edin

Havaların ısınması özellikle ayakta çalışan erkekler için sorun olabilir. Sıcağın etkisi ile ayak şişer ve daha hızlı yorulur. Ayak sağlığınız için bu konuda dikkatli olmalısınız. Bu durumu engellemek için rahat bir ayakkabı ya da sandalet giyebilirsiniz. Kundura benzeri ayakkabıları sıcak günlerde kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir