Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Çözümleri

90
Bu makeleyi Ortalama 8 dakikada okuyabilirsiniz.

Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesi, birçoğumuzun zamanla yaşayabileceği bir problemdir. Aslında saçlarda oluşan seyrelme bile saç dökülmesi belirtisi olarak değerlendirilebilir. İnsanların ortalama olarak alındığı zaman çoğunlukla erkekleri etkileyen bir hadise olarak gördükleri aşikâr. Fakat kadınlarda da saç dökülmesi ciddi bir sorunun başlangıcıdır.

Çoğu zaman kullanılan kozmetik bakım ürünleri buna sebep olabilir. Ancak yüzdelik dilim olarak bakıldığında erkek tipi saç dökülmesi çok daha ön plandadır. Bu yoğunluktan ötürü medikal tedaviler veya cerrahi müdahaleler tamamıyla erkeklerde saç dökülmesi üzerine yoğunlaşmıştır. Elbette ki bunun farklı sebeplerden meydana geleceği tahmin edilebiliyor. Genetik olarak bir yatkınlık söz konusu olabilir. Fakat basit bir mineral eksikliği ya da hormon düzensizliği sebebiyle saçı dökülen çok fazla insanla karşılaşılıyor.

Genel olarak saçın dökülme evresini anlamak için hormonal yapıyı kavramak gerek. Erkeklik hormonlarının bütünü Androgen olarak tanımlanır. Bu hormonlar arasında en baskın ve bilineni ise Testesteron hormonudur. Testesteron hormonu zaman içerisinde Alfa 5 Redüktaz enzimi tarafından DHT olarak adlandırılan Dihidrotestesteron hormonuna dönüştürülür. Bu durum ise saçlar üzerinde dökülme etkisi yaratır.

Aynı etkiyi bıyık, sakal ya da vücut kıllarında da görmek mümkündür. Çoğu erkek ya da kadın kemoterapi ya da benzeri ağır tedavi metotlarının ardından da aynı etkiyi görebilirler. Bunların büyük çoğunluğu ise metabolizma, bağışıklık sistemi ve hormon dengesizliği üçgeninin bir getirisidir.

Yine burada değinilmesi gereken iki farklı unsurdan söz etmekte fayda görüyoruz.

 1. Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Erkek tipi saç dökülmesi çoğu zaman gördüğümüz klasik bir manzaradır. Saçlar şakaklardan başlayarak dökülür ve seyrekleşir. Ancak alın bölgesi civarında saç yapısı korunur. Böylece M harfini andıran bir görünüm ortaya çıkar. Kimisi içinse tam tersine orta kısım açılır ve şakak bölgesi bütünlüğünü korur. Yine genetik faktörlerin ve hormonların etkisiyle yalnızca tepe noktası açılan ve diğer bölgelerin kendisini koruduğu gözlemlenebilmiştir.

 • Kadın Tipi Saç Dökülmesi

Kadın tipi saç dökülmesi erkeklere nazaran daha farklıdır. Burada lokal olarak bir dökülmeden söz etmek pek mümkün değildir. Kanser ilaçları gibi ağır bir tedavi uygulanmadığı sürece net bir döküntüye rastlanmaz. Ancak belirti olarak görebileceğiniz en somut detay saç ayrımının açıklığıdır. Saçların ayrım noktası günden güne daha da genişler. Bu genişleme ilerledikçe saçlar güçsüzleşir ve seyrelir.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi üzerine yapılan araştırmalar nedenleri, belirtileri, tipleri ve diğer unsurları ortaya koyabilmektedir. Burada saç dökülmesine neden olan faktörler arasında gerçekten zengin bir içerik söz konusudur. Bunun dışında erkekler üzerinde şöyle bir ortalamaya rastlanmıştır. 60 yaşı aşan erkeklerin yarısından fazlası saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya kalır. Bu durum teorik olarak genetik faktörden ziyade hormon dengesizliğiyle bütünleştirilmektedir. Kalıtımsal olarak saç dökülmesi öyküsüne sahip aile bireyleri bulunanlarda ise risk iki katıdır.

 • Genetik

Genetik olarak saç dökülmesi sorunu yaşanacağı zaman yakın akrabalar arasında aynı problemden muzdarip insanlar olması gerekir. Eğer çevrenizde bilhassa babanızda saç dökülmesi sorunu net olarak gözlemleniyorsa kesinlikle risk altındasınızdır. Genç yaşta başlayan açılmalarla beraber bunu tasdik etmek mümkündür.

 • Fizyolojik Stres

Yaşanılan ve unutulamayan olaylar, üzüntüler, travma ve kazalar bu gruba dahil olabilir. Fizyolojik olarak sizi etkileyen ve fiziksel anlamda zarar görmenizi sağlayan her unsuru bu aşamada değerlendirebilirsiniz. Babanızdan yediğiniz dayak, trafik kazası, arkadaşınızla kavga etmek ya da sevgilinizin attığı bir tokat dahi fizyolojik stres adına yeterli olabilir. Saç dökülmesi ise çoğu zaman olayın ardından aylar geçince gözlemlenir. Saçların sık sık dökülmesiyle beraber düzenli bir saç dökülmesi evresi başlar.

 • Psikolojik Stres

Eşinizden boşanmak, işinizin iflas etmesi, kovulmak, toplum nazarında küçük düşmek, sosyal fobi gibi etkilerde kalmak psikolojik anlamda gayet stresli durumlardır. Bu gibi derinden etkileyebilecek stres veren durumlar ise psikolojinizi allak bullak edebilir. Bu durum ise hormonlarınızda bir dengesizliğe yol açabilir. Sonuç odaklı baktığımızda da saç dökülmesi nedenleri arasında gözlemlendiği görülmüştür.

 • Hipotiroidi

Tiroit hormonunun birçok yaşamsal fonksiyon için etkisi olduğu bilinmektedir. Hipotiroidi ise daha az çalışan tiroit bezleri için kullanılan bir tanımdır. Dolayısıyla saç dökülmesine neden olan faktörler arasında da önemli bir unsurdur.

 • Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemi kaynaklı saç dökülmeleri için iki farklı noktadan söz edilebilir. Bunların ilki kanser tedavisi olan kemoterapi gibi çok ağır ilaçların kullanılmasıdır. Bağışıklık sistemi bir yandan güçlenirken bir yandan zayıflar. Dolayısıyla saçlara karşı düşman hücre olarak savaş başlayabilir. Kemoterapi sırasında veya sonrasında saç dökülmesi meydana gelir. Aynı durum bağışıklık sisteminin koruma gücüne bağlı olarak saçkıran için geçerlidir. Böylece saçkıran sayesinde başımızda belirli alanlarda lokal olarak saç döküntüleri oluşur. Kısmi kellik olarak oluşan bu alanlar zamanla kapanabilir.

 • Kadınlık Hormonu

Kadın tipi saç dökülmesi için aktif sorunların başında kadınlık hormonlarının düzensizliği gelir. Örneğin menopoza girdikten sonra saç dökülmesinde artış olmasının sebebi budur. Regl dönemi boyunca ya da gebelik döneminde saçlarda güçsüzleşme ya da seyrelme görüldüğünde normal karşılanabilir. Şu sıralar ayrıca kadınlık hormonlarını düzensiz hale getiren ve yaygın kullanılan doğum kontrol haplarının kullanımı ardından saç dökülmesi ile karşılaşılabilir.

 • Gebelik

Kadınlarda gebelik boyunca pek çok fizyolojik değişim gözlenebilir. Bunlar arasında etkili olanlar ve daha etkisiz olanlar olduğu için saç dökülmesi gözden kaçabilir. Ancak saç dökülmesi hamilelik periyodu boyunca normal karşılanan ve hormon düzensizliğinden ötürü oluşan bir süreçtir.

 • Anemi

Saç dökülmesi nedenleri arasında olan ve ufak bir müdahale ile normale dönebilecek etkenlerden birisiyle karşı karşıyayız. Burada demir eksikliği anemisi ciddi bir soruna işaret etmez. En azından saç dökülmesi açısından tedavi edilebilir bir sebeptir.

 • Polikistik Over Sendromu

Genellikle kadınlar için ciddi bir tehdit olarak algılanan Polikistik Over Sendromu ise erkeklik hormonlarının ani artışından ötürü yaşanır. Bunun vücudumuzda pek çok değişik etkisi vardır. Ancak saç dökülmesi sebepleri arasında da yer aldığı bilinen bir gerçektir.

 • Saça Yapılan Müdahaleler

Saçlarımızın dış görünüşümüzü ve karakterimizi yansıtan önemli bir yapı olduğu konusunda hemfikiriz. Burada saç maşası, ütü ve benzeri pek çok ürünün kullanılması doğal karşılanır. Saç boyası ve açıcılar gibi kozmetik ve kimyasal bazlı ürünler ise günümüz ritüelleri arasına girmiştir. Ancak bunların sürekli kullanımıyla oluşan ciddi sorunları göz ardı edemeyiz. Saçlarda yaşanan seyrelmenin ve dökülmenin ana sebeplerinden birisi olduğu aşikâr.

 • Bakımsız Saç

Saçlara kozmetik ürünler ya da yardımcı ürünlerle sürekli müdahalede bulunmak çok faydalı değil. Bunun dışında saça hiç bakmamak ve temizliğini dahi doğru dürüst sağlamamak yine aynı sonuca yol açar. Böylece bakımsız saçlar zamanla yıpranır ve koparak dökülme evresine direkt geçiş yapar. Yani 6 aylık ömrünü tamamlamadan veda eder.

 • Kilo Değişimi

Düzenli ve yavaş adımlarla vereceğiniz kilolar ya da kendiniz için özel olarak edindiğiniz diyetlerin sizin için bir zararı olmayacaktır. Diyetisyen desteğiyle bir diyete başlamak her zaman olumlu etkiler yaratır. Ancak genel olarak kullanıma açılan ve herkesin bir şekilde görerek veya duyarak uyguladığı diyetler ani kilo kayıplarıyla sonuçlanabilir. Bilhassa şok diyetler çok sayıda fizyolojik değişimin başlangıcıdır. Sonucunda da saç dökülmesi kilo kaybı ile bir arada görülür.

 • Protein Eksikliği

Beslenme düzeninizin içerisinde olmazsa olmaz olarak görmeniz gereken et, balık, yumurta, baklagiller, kabuklu yemişler, tahıl, fasulye tarzına besinler olmalıdır. Çünkü bunlar protein deposu yiyeceklerdir. Vücudun pek çok noktasının proteine ihtiyaç duyduğunu biliyoruz. Burada saç dökülmesi sebepleri arasında da protein eksikliği yer almaktadır. Ayrıca çabuk uzamayan saçlarda da protein eksikliğinin bariz bir payı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

 • Vitamin Eksikliği ya da Fazlalığı

Vitaminleri ve mineralleri vücudumuzun ihtiyacı olduğu düzeyde edinmemiz gerek. Örneğin gereğinden fazla A vitamini almak saç dökülmesine sebep olmaktadır. Aynı şekilde gereken miktardan az B vitamini ile saçların dökülmesi yine gözlemlenebilir.

 • İlaç Kullanımı

Özellikle kemoterapi ilaçları ciddi bir saç dökülmesi ile sonuçlanacaktır. Denk düzeyde olan kanser ilaçlarının tamamı vücudunuzda bu etkiyi görmenizi sağlar. Bunun dışında ise ilaç kullanımının sebep olduğu saç dökülmesi için kalp hastalıkları, kan inceltici, tansiyon ve romatizma ilaçları söz konusu olabilir. Doğum kontrol hapları ise günümüzde en yaygın kadın tipi saç dökülmesi nedenleri arasında yer alır.

Saç Dökülmesinin Çözümü

Artık saç ekim merkezlerine kadar uzanan bir gelişimden söz edebiliyoruz. Burada saç dökülmesi tedavisi için en çok tercih edilen metodun saç kökü ektirmek olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Teorik anlamda alınan ve canlı olan saç kök hücrelerinin doğrudan döküntü yaşanan bölgeye enjeksiyonu söz konusudur.

Dolayısıyla başarısız olma şansının çok düşük seviyelere düştüğünü ve başarılı operasyonlardan ötürü en çok tercih edilen metot olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Saç dökülmesi tedavisi için önerilen çeşitli bitkisel metotlar olmakla beraber bunların daha ciddi sorunlara yol açabileceği öngörülmektedir. Uzman bir doktor tarafından muayene edilmeden ve önerilen ilaçları almadan hiçbir şekilde müdahale etmemekte fayda var. Ayrıca saç ektirme operasyonu için alanında uzman ve tecrübeli bir hekimden yardım talep etmenizi tavsiye ederiz.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir