Rektum Kanseri Nedir? Evreleri Teşhisi ve Tedavisi

212
Bu makeleyi Ortalama 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Kalın bağırsağın en uzu olan kısmına kolon ve bu bölgede oluşan kansere kolon kanseri denmektedir. Kalın bağırsağın makata yakın olan kısmına ise rektum denir. Bu bölgede gerçekleşen kanser ise rektum kanseridir. Kolon ve rektum kalın bağırsağı oluşturur. Kolonun rektum ile birleştiği kısım ise sigmoid kolon, ince bağırsak ile birleştiği yere de çekum denir. Kısmi olarak sindirilmiş besiler ince bağırsaktan kolona gelir. Kolon, su ve mineralleri besinden ayırır ve geri kalanı vücuttan atılmak üzere depolar.

Rektum Kanseri Testleri Nelerdir?

Rektum kanserinin teşhisinden sonra kanserin evresi belirlenir. Belirlenen evreye göre çeşitli tedaviler uygulanır. Evrelerin belirlenmesi için uygulanan testler;

Tam Kan Sayımı (CBC) : Bu test ile kandaki farklı hücre tiplerinin sayısı belirlenir. Test sonucunda alyuvar sayısında düşme olup olmadığı görülür. Rektumda yer alan tümörün kan kaybına neden olması sebebiyle alyuvar sayısında düşmeler görülür. Şayet yüksek düzeyde beyaz kan hücresi mevcutsa tümör rektum duvarına geçebilecek bir enfeksiyona neden olur.

Karsinoembriyonik Antijen (CEA) : Bazı durumlarda kanserler, kandaki tümör belirteçleri olarak adlandırılan maddeleri üretirler. Böylesine önemli olan karsinoembriyonik antijen (CEA), kolorektal kanserli hastalarda normalden daha yüksek olabilir. CEA testi, tedavi sürecinde hastanın verdiği cevabı izlemede özellikle yararlıdır.

Kimya Analiz Panosu : Kandaki bir takım kimyasalları çözen testtir. Bu kimyasallarda görülen bazı anormal seviyeler, tümörlerin karaciğere yayılmış olabileceğini düşündürür. Diğer kimyasallarda görülen yüksek seviyeler ise böbrek gibi diğer organlara kanserin sıçradığını gösterebilir.

BT (bilgisayarlı tomografi) Göğüs Taraması : Bu görüntüleme testi sayesinde kanser hücrelerinin akciğer ve karaciğer gibi organlara sıçrayıp sıçramadığı tespit edilir.

Pelvisin MR görüntüsü : Rektum bölgesinde bulunan tümörleri çevreleyen kasların, dokuların ve diğer organların görüntüsünü detaylı olarak aktarır. Ayrıca yine rektumun yanında bulunan rektal duvar ve lenflerdeki farklı doku hücrelerini gösterir.

Rektum Kanseri Evreleri

Rektum kanseri 5 muhtemel evreden birine (evre 0 evre ile evre 4) geçebilir. Anlaşılabilecek şekilde evrelerin aşamaları :

Başlangıç Evresi (Evre 0) : Rektum mukozasında veya bazen bir polipte kanser hücreleri

1. Evre : Kanser hücreleri rektal mukozanın altına uzanır, bazen de rektal duvara nüfuz eder

2. Evre : Kanser hücreleri rektal duvara doğru uzanır, bazen de rektumun yanındaki dokulara ulaşabilir.

3. Evre : Kanser hücreleri rektumun yanındaki lenf düğümlerine, ayrıca rektal duvarın dışındaki yapılara ve dokulara saldırır

4. Evre : Kanser hücreleri, rektumdan uzakta yer alan bir organa veya lenf bezlerine sıçramıştır.

Kanserin hangi evrede olduğunu tespit edebilmek için kanser hücresi bulunan bir dokudan örnek alınarak biyopsi uygulanır. Şayet düşük dereceli tümörler tespit edilirse bunlar yavaş büyür ve yayılır. Yüksek dereceli kanser hücrelerine rastlanılması halinde ise tedavi süreci agresif olarak geçer.

Rektum Kanseri Teşhisi

Rektumda meydana gelen kanama ve demir eksikliğinin sebebini bulmak için uygulanan testler sonucunda kanserin teşhisi koyulabilir. Bu testlerin en başında kolonoskopi gelmektedir. Kolonoskopi testi esnasında ucunda ışık ve kamera olan tüp kullanılır. Bu tüp makattan sokularak hastanın kolonu (kalın bağırsak) ve rektum içi görüntülenir.

Bazı durumlarda rektum kanserinde belirgin bir belirti görülmez. Belirti yaşamayan hastalar yine kolonoskopi sonucunda kanser olduğunu öğrenebilirler. Kısacası 40-50 yaş arasında olan kişilere 1 defa kolonoskopi yapmaları tavsiye edilir. Ayrıca kolonoskop ile dokulardan hücre almakta (biyopsi) mümkündür.

Rektum Kanseri Tedavisi

Hastalığın tedavi sürecinde multimodal terapi olarak tanımlanan birden fazla tedavi türü gerektirir. Kısacası birçok kanserde olduğu gibi rektum kanserinde de hemen hemen aynı tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

Hastalara ameliyat öncesi veya sonrası kemoterapi yöntemi uygulanmaktadır. Kemoterapi sürecinde 2 tür ilaç aynı anda hastaya verilir. Kanserli hücreleri yok etmenin kesin yolu ise cerrahi operasyondur. Operasyonun başarılı olup olmayacağı şu faktörlere bağlıdır;

• Kanserin hangi evrede olduğu ve derecesi

• Rektum bölgesinde tümörün yeri

• Tümörün boyutu

• Hastanın yaşı

• Genel sağlık durumu

• Hastanın tıbbi geçmişi

Kanserin 4.cü evresinde kemoterapi sürecinde kullanılan ilaçlar; Bevacizumab (Avastin), Setuksimp (Erbitux), Panitumumab (Vectibix)

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir