Pişik Oluşumu Nasıl Engellenir?

104
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Bebeklerde sık sık meydana gelen pişik, dikkat edilmesine rağmen yine de oluşabilmektedir. Son derece önem verilmesi gereken bir husus olan pişik oluşumu sorununa bebeğinizi her zaman kuru ve temiz tutarak engel olabilirsiniz. Pişik genellikle ciltte oluşan kızarıklık ve kabarıklıklar ile kendisini göstermektedir. Özellikle nemli bölgelerde daha kolay meydana gelen pişik bebeğinizde oluşmasın diye her zaman dikkat etmeniz gerekmektedir.

Pişik Oluşumu Engelleme Yöntemleri

Bebeğinizde pişik oluştuğu zaman huzursuz ve rahatsız olur. Bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalmamak ve bebeğinizin acı çekmesini önlemek için birkaç yol mevcuttur. Bunlar ilki bebeğinizin bezinin sıklıkla değiştirilmesi ve alt değiştirme işlemi yaptığınız yerin kuru ve temiz olmasına dikkat etmenizdir. Ayrıca bebeğinizi sürekli olarak bez ile tutmayıp, poposunun havalanmasını sağlamalısınız. Bunun yanı sıra bez takarken çok fazla sıkmamalı biraz gevşek bırakmalısınız. Ayrıca çokta gevşek bırakarak sızıntı olmasını sağlamamak için en uygun olarak 2 parmak gevşek bırakabilirsiniz. Bebeğinizin her altını alışınızda kesinlikle ılık su kullanmalısınız. Kesinlikle hiçbir dışkı kalıntısı kalmayana dek temizleme işlemini yapın.

Tamamen temiz olduğundan emin olduktan sonra bezi takabilirsiniz. Eğer ılık su yerine ıslak mendil ile temizlik yapacaksanız muhakkak bebekler için özel üretilen alkol içermeyen ıslak mendil kullanmalısınız. Temizlik işlemini yaparken mutlaka yavaş ve yumuşak bir şekilde davranmalısınız. Ayrıca alt alma işleminden sonra bez takmadan bebeğinizin poposunu iyice kurulamalısınız. Islak popoya bez takarsanız pişiğe sebep olan mantarlara davetiye çıkarmış olursunuz. Bebekler pişik oluşumunu engellemek için yapılabilecek bir diğer önlem ise bebeğinize giydirdiğiniz kıyafetlerin kumaşıdır. Yalnızca pamuklu kıyafet giymesi gereken bebeğinize asla sentetik kumaştan üretilmiş bir alt giysisi giydirmemelisiniz. Alt alma işleminden sonra düzenli olarak çinko içeren pişik kremi kullanırsanız yine bebeğinizi koruma altına almış olursunuz. Bebeğinizin bacaklarının birbirine sürtmesi de pişik oluşumunu tetikleyen bir unsurdur. Bu sebep ile bebeğinizin aşırı kilolu olmamasına da dikkat etmelisiniz. Hem sağlığı için hem de cildinde oluşabilecek tahrişlere karşı bu önlemi almak bebeğinizin için iyi olacaktır. Tabii bunlar pişik oluşumunu en az seviyeye indirecek etkenlerdir. Uygulamanıza rağmen yine de pişik meydana geldiyse bebeğinizi derhal doktor kontrolüne götürmeniz en doğru karar olacaktır.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir