Paranın Gelecek Değeri Hesaplanması

99
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Para her zaman aynı para sanılsa bile unutulmaması gereken bugün elde ettiğiniz paranın yarın ve yarından sonra elde edeceğiniz paradan çok daha değerli olduğudur. Bunun nedeni paranın zaman değerine sahip olmasıdır. Bugün sahip olduğunuz parayı bugün kullanmayıp 6 ay sonra harcadığınızda paranın zaman değerine iyi bir örnek olur. Paranın zaman değeri derken tabi ki kastedilmek istenen şey paranın faize uğraması durumudur.  Paranın zaman değeri faiz oranı ile ölçülür ve bu faiz oranının içinde enflasyon yoktur bahsedilen faiz oranı reel faiz oranıdır.

Paranın gelecek değeri bileşik faiz veya basit faiz yöntemleriyle hesaplanabilir. Bileşik faizin en anlaşılabilir anlamıyla sahip olunan faizin ve bu faizle elde edilen faizin hesaplanmasıdır ve basit faize oranla doğal olarak daha çok gelir getirir. Basit faiz ise ana para üzerinden hesaplanan bir faiz türüdür. İkisi için de birer örnek vermek konunun pekiştirilmesi açısından yararlı olacaktır diye düşünerek iki ayrı yöntemle paramızın gelecekteki değerini hesaplayalım.

Basit Faiz Yöntemi

Paranın gelecek değeri için basit faiz yöntemini bir örnek ile açıklayalım. Örneğin, sahip olduğumuz 2000 TL için yıllık %20 faiz oranı ile birlikte iki yıl sonunda sahip olacağımız para basit faiz yöntemi ile hesaplanırsa:

Birinci yıl için 2000*%20=400 TL

İkinci yıl için 2000*%20=400 TL

İki yılın sonunda toplamda elde edeceğimiz faiz 800 TL olur ve ana paramızla birlikte toplamda 2800 TL’ye sahip oluruz.

Bileşik Faiz Yöntemi

Örneğin, yukarıdaki örnekte olduğu gibi yine 2000 TL paramız var ve yıllık faiz oranımız yine %20 bu paranın bileşik faiz yöntemiyle hesaplanması şu şekilde olur:

Birinci yıl için 2000*%20=400 TL

İkinci yıl için 2400*%20= 480 TL

İki yılın sonunda toplamda elde edeceğimiz tutar 880 TL olur ve ana paramızla birlikte toplamda 2880 TL paramız olur.

Paranın Gelecek Değeri İçin Püf Nokta

Burada dikkat edilmesi gereken nokta basit faizle bileşik faizin sahiplerine ilk yıl aynı oranda kazanç sağlamalarına rağmen ikinci yıl bileşik faiz yöntemiyle daha fazla kazanç sağlandığıdır. Bu da bileşik faiz yönteminin uzun dönemde kullanılması daha faydalı bir yöntem olduğunu açıkça ortaya diye düşünüyoruz.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir