Panik Atak Neden Olur? Belirtileri Nelerdir Nasıl Geçer?

269
Bu makeleyi Ortalama 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Panik atak, gerçek manada bir tehlike olmadığı halde kişinin devamlı olarak kötü bir şeylerin olacağı korkusu ve endişesi hissetmesi durumudur. Panik atak problemi bir tür anksiyete bozukluğudur, nedeni günümüzde halen bilinmese de hastalığın seyrinde genlerin rol oynadığı sanılmaktadır.

Panik bozukluğu kadınlarda erkeklere oranla iki kat daha yaygındır, belirtileri genellikle 25 yaşından önce başlar ve 30’lu yaşların ortasına gelindiğinde daha da şiddetlenebilir. Çocukluk döneminde de görülebilen panik atak genellikle 20’li yaşlara kadar teşhis edilmez. Yoğun şekilde endişe hissi, titreme, mide bulantısı, yorgunluk hissi, hızlı ve düzensiz kalp atışları, nefes darlığı, ağız kuruluğu, terleme ve baş dönmesi gibi fiziksel belirtileri bulunmaktadır. Panik bozukluğu, düzenli ani panik ya da korku atakları şeklinde kendini gösterir.

Her birey belli zamanlarda endişe ve panik duygusu yaşamakla beraber, panik bozukluğu olan bireylerde, panik ve stres duygusu genellikle, belli bir sebep olmadan gelişir. Bu rahatsızlığında tedavisinde, Hiptonik veya Sedatif olarak adlandırılan ilaçlar reçete edilmektedir.

Panik Atak Neden Olur?

Panik atak sorunu, tekrarlayan beklenmedik panik atakları yaşadığınız anda ortaya çıkar. Birçok kişi panik ataklarını, dakikalar içinde zirveye ulaşan ani şiddetli korku veya rahatsızlık dalgaları olarak belirtir. Bu tür sorunu olan insanlar panik atak geçirmekten korkarlar. Bir neden olmadan ani, ezici bir hissiniz varsa panik atak geçiriyor olabilirsiniz. Panik atak, en az bir ay kalıcı endişeden sonra veya başka panik atakları tekrarlayan endişelerin sonrasında yeni atak geçirme korkusuyla ortaya çıkmaktadır.

Panik bozukluğun semptomları oldukça korkutucu ve ezici olsa da, tedavi ile yönetilebilir ve geriletilevilir. Tedaviye başvurmak, semptomları azaltmanın ve günlük yaşam kalitesini iyileştirmenin en önemli parçasıdır. Birçok psikolojik sorunda olduğu gibi, panik bozukluğun nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak bu sorunun muhtemelen aşağıdaki faktörler gibi bir kombinasyonun birleşimiyle bağlantılı olduğu düşünülmektedir;

• Çok sevdiği birini kaybetmek gibi travmatik veya çok stresli bir yaşam deneyimi

• Aile üyelerinden birinde panik atak sorunu olması

• Beyindeki kimyasal habercilerin dengesizliği

Panik Atak Belirtileri

• Yaklaşan tehlike veya kıyamet duygusu

• Ölüm veya kontrol kaybından korkmak

• Kalbin hızlı atması

• Titreme ve terleme

• Nefes darlığı ve solunum güçlüğü

• Sıcak basmaları

• Mide bulantısı, karın krampı

• Baş ve göğüs ağrısı

• Baş dönmesi veya baygınlık

• Uyuşma veya karıncalanma hissi

• Gerçeklikten uzaklaşma hissi

Panik Atak Geldiğinde Ne Yapmalı?

Tedavi edilmeyen, panik atak sorununu yaşamak, hayatın hemen her alanını olumsuz şekilde etkileyecek bir rahatsızlıktır. Sürekli korku ve endişe içinde yaşamak, yaşam kalitesini bozacak bir durumdur. Aslında panik atak geliştiğinde ortaya çıkan belirtiler tehlikeli değildir, ancak kişinin duygu durumu ve yaşadıkları korkutucu boyutlarda olabilmektedir. Panik ataklar genellikle çok kısa sürmekte, bir kısmı ise yarım saate kadar devam etmektedir. Mümkünse, bu zaman içerisinde korku ile yüzleşmek önemlidir.

Panik atak geliştiği esnada hızlı bir şekilde nefes alabilirsiniz, bu şekilde nefes egzersizi yapmak diğer meydana gelebilecek belirtileri hafifletebilir. Nefes egzersizleri şu şekilde uygulanabilir;

• Burundan olabildiğince yavaş, derin ve nazikçe nefes alınmalıdır

• Ağızdan yavaşça, derin ve nazikçe nefes verilmelidir

• Her nefes arasında birden beşe kadar sayılmalıdır

• Gözler kapatılmalı ve nefese odaklanılmalıdır

Panik Atak Nasıl Geçer?

Gün içerisinde düzenli olarak nefes alma egzersizleri yapmak, panik atak sorununu önlemeye yardımcı olur ve ataklar oluştuğunda rahatlamaya yardımcı olmaktadır. Düzenli şekilde egzersiz yapmak, özellikle aerobik türü egzersizler, gerginliği azaltmaya, stres seviyenizi yönetmeye, ruh halini iyileştirmeye ve güveni artırmaya yardımcı olacaktır. Kan şekeri seviyesini dengede tutmak için düzenli olarak yemek yemek önemlidir.

Sigara, alkol ve kafein  içmek panik atakları daha da kötüleştirebilir. Panik atak sorunu için kurulmuş olan destek grupları, krizleri nasıl etkili bir şekilde yönetebileceğiniz konusunda yararlı önerilerde bulunmaktadır. Grup içindeki diğer insanların aynı duyguları yaşadığını bilmek güven verici olabilir. Bilişsel davranışçı terapi, panik atağı besleyen negatif düşünce faktörlerini belirleyebilir ve değiştirebilir.

Panik Atak Tedavisi

Panik atak tedavisi, meydana gelen semptomları azaltmaya veya ortadan kaldırmaya yöneliktir. İki tip tedavi yöntemi uygulanabilir. Bazı kişilerde ilaçla tedavi yoluna gidilmekle beraber, bazı kişilerde ise terapi yöntemi kullanılmaktadır. Terapi, düşünceleri ve eylemleri değiştirmeyi ve böylece atakları anlamayı ve korkuları yönetmeyi sağlar.

Tedavi sürecinin amacı, günlük yaşamı idame ettirmeye yardımcı olmaktır. Hem terapi yöntemini hem de ilaçları düzenli olarak kullanmak en iyisidir. Reçete edilen ilaçların etkisi, semptomları önlemek veya atakları daha az şiddetli geçirmeyi hedeflemektedir. Kullanılan ilaçlar doktor gözetimi dışında bırakılmamalıdır.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir