Oyuncak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

105
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Çocuğumuz için doğru olan oyuncakların neler olduğunu biliyoruz. Kendi yaş grubuna uygun oyuncaklar da olacak bunlar. Peki, oyuncak alırken dikkat edilmesi gerekenler nedir? İşte bu soru tüm ebeveynlerin kafasında koca bir soru işareti barındırıyor. Elbette en iyisini, en güzelini almalıyız. Çocuğumuzun arkadaşlarından eksik neyi var değil mi? Peki sağlığı?

Oyuncak Seçiminde Bu Soruları Sormalısınız

Bir oyuncak dükkanına gittiğinizde dış görünüşü kadar yapımında neler kullanıldı, içerisinde hangi maddeleri barındırıyor, en önemlisi kanserojen madde var mı, kullanılan boya ne kadar güvenilir bir markanın? Bu soruları mutlaka yönetmeniz gerekiyor. Eğer görevliler herhangi bir bilgiye sahip değiller ise seçiminizi kesinlikle başka bir markadan, mağzadan yana kullanmalısınız. Oyuncakların bile belirli bir talimatı olur üzerinde. O talimattaki bilgileri detaylıca okumalısınız. Üretildiği fabrikanın ne koşullarda çalıştığı, üretimi nasıl gerçekleştirdiği ise en önemli etkenlerden birisidir.

Çok uzun aşamalar gibi görülebilir, çok pinpiriklisin diyecekler de çıkacaktır karşınıza. Ama sizin çocuğunuzun sağlığı sizlere söylenecek sözlerden çok daha kıymetli olmalı. Bana soracak olursanız eğer oyuncakta kullanılan boyanın içerisindeki maddelere bile göz gezdirmelisiniz. Renkler elbette güzeldir, çocuğun gelişiminde etkilidir, renk dağarcığını genişletir. Fakat belirli bir yaşa gelip tamamen kendi hafızasını kendisi yönetene kadar onun hayatı, onun sağlığı, onun gelişimi sizlerden sorumludur. Yaptığımız alışverişleri ekonomik bütçemize uydurmaya çalışıyoruz. Fakat; ne kadar pahalı oyuncak o kadar sağlıklıdır, ne kadar ucuz oyuncak o kadar hatalıdır gibi bir algının oluşmamasını öneririm. Bunu ebeveynlerin asla unutmaması gerekir!

Oyuncak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçeriğine baktık, kanserojen etkenler ve maddeler bulunmuyor. Gayet güvenilir bir mağaza. Peki şimdi hangi oyuncağı seçeceksiniz? Gözünüze en hoş geleni mi? Yoksa çocuğunuzun istediğini mi? Tabii ki ikisi de değil. Önceliğiniz çocuğunuzun yaş ve gelişimine uygun olan oyuncaklardan yana olmalıdır. Küçük yaşta ve gelişmekte olan çocuklara en uygun oyuncaklar neler ise bir uzmanla görüşerek ya da kendi gözlemlerinizle elde edindiğiniz bilgilerle bu seçimi yine siz ebeveynler yapabilirsiniz. Unutmayın, çocuktur gözüne hoş gelene elini uzatır. İstenilen değil, uygun olan oyuncak sağlıklı oyuncaktır.

 

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir