Neden Her Erkeğin Bir Berberi Olmalı

51
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Erkeklerin çocukluk yılları aşağı yukarı birbirine benzer. Baba ile geçirilen güzel zamanların birisinde gidilen ilginç yerlerden birisidir berberler. Özeldir ilk olarak, kadınlar girmeye çekinir, sadece erkekle mahsustur. Genellikle saatler sürecek uzaklıkta ki berbere gidilmez hemen mahalledeki berbere gidilir. Boylu poslu deri koltuğun kolları arasında yerleştirilen bir tahta parçasına oturulur. Boyna berber örtüsü bağlanır ve berber makası ile saçlara şekil vermeye başlar.

O tahta parçası erkeğin çıkmış olduğu ilk tahtıdır, örtüsü ile bir şövalyenin kuşanmış olduğu pelerin. Berber işini görür, saçlar toplanır, dağılır, koltuktan indiğinde ise o küçük prens eskisinden daha farklıdır. Değişim her zaman erkeğe iyi gelecektir.

Berberde Herkes Eşittir

Zaman içerisinde anlaşılır ki berbere gitmek özel olmanın yanı sıra enteresan bir şekilde eşit bir ortam içerisinde olmayı da hissettirir. Berber salonunda herkes eşittir çünkü; iş adamı da, öğrenci de, işçi de, vali de… Ortada dönen muhabbette farklılık gözetmeden herkes katılır. Arabalar, futbol, kadınlar, çoğunlukla da gündem; koşulan konu ne olursa olsun, ne çok fazla ciddiye alınır, ne de çok hafife. Berber muhabbetinin en büyük keyfi belki de budur.

İyi bir berber, sadece kafayı eğip büküp makas sallamakla işini bitirmez. Kafanın yapısını, makası, saçı, usturayı tanır, en önemlisi ise müşterisini tanır. Sürekli berber değiştiren bir erkeğin muhtemelen kafası da karışıktır.

Makas Makineden Önemlidir

Berber işini bilir, en iyi tıraşı yapar. Tecrübesi vardır, usturayı konuşturur, cildin durumundan anlar. İyi bir tıraş iyi görünmek demektir. İyi görünmek ise erkeği mutlu eder. Güzel bir ustura tıraşı sırasında, yüze sıcak havlu ile yapılan hafif masajın keyfi ise bir başka güzel olur. Geleneksel anlamda iyi bir berber için makas her zaman tıraş makinesinden önce gelir. Ne istediğinizi bilmeden işe başlamaz, saçınız ya da sakalınız ile ilgi teknik değil, kişisel sorular sorar. Berberiniz ile olan muhabbetiniz bir tecrübedir ve zamanla gelişir.

Berber, erkeğin dış görünüşü için yatırım yaptığı tek yer. Bu sebeple berber geleneğini sürdürmek, yoksa yeniden yaşam akışınıza dahil etmek, birden fazla açıdan sizi daha iyi hissettirecektir. Size kendinizi özel hissetmiş olduğunuz yere daha sık uğramanızı öneriyoruz.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir