Nasır Neden Çıkar, Çıkmaması için Ne Yapılır

71
Bu makeleyi Ortalama 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Nasır Neden Çıkar?

Nasır oluşumunun ayaklarla özdeşleştiğini tahmin etmek zor değil. Ancak vücudun farklı noktalarında da karşılaşabileceğimiz bir durumdur. Bu bağlamda insanların öncelikle sebep olan faktörleri göz önüne alması gerekiyor. Teorik olarak cildin basınç veya sürtünme gibi bazı durumlar sonucunda kalınlaşmasına nasır denir. Kalınlaşan ufak kısmın sert bir kabuğa bürünmesiyle beraber nasır görülmeye başlanır.

Nasırlı bölgenin üzerine halen daha basınç biniyorsa veya sürekli olarak sürtünme söz konusu oluyorsa ağrı ya da acı gibi belirtiler söz konusu olmaya başlar. Aslında nasırlı ayaklar kadar nasırlı ellere de sıkça rastlayabiliriz. En büyük sebepler arasında ise çalışılan iş yatar.

Nasır çıkması için öncelikle bu bölgeye sürekli bir baskı oluşması gerekir. Ayaklarda sık görülmesinin sebebi de budur. Çünkü vücut ağırlığımız hiçbir iş yapmasak bile ayaklarımız üzerindedir. Dolayısıyla ayaklarımızda nasır çıkması kaçınılmaz bir hal alır. Özellikle parmak kısımlarında ve parmakların hemen gerisindeki bölümü kapsayan nasırlar ağrılı ve sancılı bir yaşamın habercisi olur. Alacağınız önlemler nasırların geçmesi için yeterli olabilir.

Nasır Nedenleri

Nasır çıktığı zaman bunu görmemeniz mümkün değildir. Ancak her zaman hissedeceğinize dair bir kaide yoktur. Çünkü ağrılı veya acılı nasırlar kendisini direkt belli etse bile ağrı hissi yaratmayan nasırlaşmalar görülebilir.

Bir şekilde akademik kariyer yapan insanların kalem tuttukları parmak bölgelerinde, bir sanayi ustasının sürekli alet edevat tuttuğu ellerinde nasırlaşmaya rastlanabilir. İnsanların %80’i ise ayaklarda oluşan nasırlarla boğuşmaktadır.

Nasırların nedenlerine dair yapılan araştırmalar hayat standartlarıyla doğrudan alakalıdır.

 • Ayakkabı Tercihi

Ayaklar nasır açısından en önemli bölümdür. Burada ciddi anlamda yanlış ayakkabı seçiminin kurbanı olabilirsiniz. Hava almayan ve sürekli baskı içerisinde olan bir ayakkabıyla rahat edebilmeniz mümkün olmayacaktır. Ayaklarınız ise belirli bir süreden sonra buna tepki gösterecek bazı reaksiyonlarla nasırlaşmaya başlayacaktır. Dar ve ayak kalıbınıza uymayan ayakkabıların uygulayacağı basınç bunun ana sebebidir. Ortopedik olmayan, ayağınıza tam oturmayan, küçük veya büyük gelen ayakkabılardan dolayı da nasırlar oluşabilir. Sürekli ayakta durmak ve ayaklarınızın hava almaması dahi bu sorunla karşılaşmanız için yeterlidir.

 • Sürtünme

Sürtünme temel anlamda ayakkabı seçimiyle ilişkilendirilebilir. Örneğin ayağınıza büyük gelen bir ayakkabı giydiğiniz zaman sürekli olarak ayağın belirli bölümlerinde sürtünme oluşur. Zamanla nasır oluşumu kaçınılmaz olacaktır. Yine dar ayakkabılarda da ayak parmakları birbirinin üzerine binebilir ve nasır oluşumu mümkün olabilir. Yüksek topuklu ayakkabılarda genel olarak alt kısımda destekleyici bir bölüme rastlarız. Burada da nasır oluşumu hem ayak pozisyonu hem de rahatsızlık bakımından gözlenebilir.

 • Çorap Kullanımı

Aslında çorap kullanmak sağlık açısından çok önemlidir. Bunu yalnızca ayakkabı için söylemek ise yanlış. Keza ayakkabıyı çıplak ayakla girmek doğrudan temas yaratacağı için nasırlara davetiye çıkarır. Ayrıca uzmanların bahçe veya taş gibi zeminlerde çıplak ayakla dolaşmanın da nasırlar için sebep sonuç ilişkisi yaratabileceğini savunuyor.

 • Anatomik Bozukluklar

Genellikle ayak parmaklarında oluşan anatomik bozuklukların nasırlar için önemli bir alan olduğunu söyleyebiliriz. Halk arasında çekiç parmak olarak anılan rahatsızlık sonucunda sürtünme hat safhalara ulaşabilir. Haliyle nasır oluşması için tüm zemin hazırlanmış olur. Aynı durum el parmakları için de geçerlidir.

 • Aynı Hareketleri Tekrarlamak

Bir ustanın sürekli elinde tuttuğu anahtarın onarım amacıyla hep aynı hareketi tekrarladığı söylenebilir. Bunun haricinde sağlıklı yaşam için düzenli olarak koşan bir insanı da burada baz alabiliriz. Bu tip birbirinin ardından tekrarlanan düzenli hareketler ise basınç ve sürtünme aşamasında süreklilik yaratır. Akabinde de nasır oluşması kaçınılmaz hale gelir.

 • Kullanılan Araçlar

Burada hepimizin görebileceği bir örnekten söz edebiliriz. Ekip biçen insanların kürek ya da çapa gibi aletleri sürekli kullandıkları ve aynı hareketleri tekrarladıkları için ellerinde nasır oluştuğunu gözlemleriz. Araç gereç kullanımı için önlem alınması gerektiği ise bilinen bir gerçektir. Örneğin iş eldivenlerini kullanarak bu nasırlaşmayı önlemek mümkündür. Fakat telli müzik enstrümanlarını çalanlar ya da sürekli olarak kalemle yazı yazanlar bile ellerinde nasırlaşma gözlemleyebilir. Bunu vereceğiniz molalar ve oluşan baskıyı farklı noktalara dağıtmak suretiyle engelleyebilirsiniz.

Nasır Çıkmaması İçin Neler Yapılabilir?

Nasır tedavisi için kendi başınıza bir çözüm üretmek isteyebilirsiniz. Ancak bunun halk arasında pek çok başarısız örneğine rastlayacağınızdan emin olun. Siğil tedavisinde olduğu gibi belirtileri ve estetik dokuyu düzeltmek yerine daha da kötü bir noktaya sürükleyebilirsiniz. Haliyle bir dermatoloji uzmanına danışarak nasırların yumuşatılması ve zaman içerisinde tamamıyla ortadan kaybolması için neler yapılabileceği hakkında bilgi talep edebilirsiniz.

Nasırlar hayatı engelleyecek bir risk faktörü yaratmazlar. Hatta dermatoloji uzmanlarının sık sık dile getirdiği hususlardan birisi acı veya ağrıya sebep olmayan nasırların size zarar vermeyeceğidir. Yalnızca ağrı sebebiyle olan nasır şikâyetleri burada ciddiye alınarak tedavi için yöntemler tavsiye edilmektedir.

Nasır oluşmasını engellemek için dikkat edeceğiniz noktaları ise şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Araç gereçlerle iş yaparken ellerinizi korumak adına mutlaka iş eldiveni kullanmanız önerilir.
 • Ayakkabı seçimine dikkat etmeli ve ayak yapınıza uygun olanı tercih etmelisiniz.
 • Topuklu ayakkabı veya şık olmasına karşın dar ayakkabıları tercih etmemelisiniz.
 • Ortopedik olmayan ayakkabıları satın almamalısınız.
 • Ayakkabıların ayağınıza tam oturacak büyüklükte olduğundan emin olunuz.
 • Çorap kullanmayı her zaman önemsemeli ve çorapsız ayakkabı kullanmamalısınız.
 • Sürekli olarak ayaklarınızda ve ellerinizde nem dengesini korumalısınız. Bunu nemlendirici ya da yumuşatıcı çeşitli ürünlerle sağlayabilirsiniz.
 • Her banyoya girişinizde özellikle ayaklarınızı iyi temizlemelisiniz. Burada deri döküntülerini tümüyle kazıyarak cildinizde farklı dermatolojik oluşumların önüne geçebilirsiniz.
 • Aynı ayakkabıyı veya çorabı uzun bir süre kullanmanın zaman içerisinde nasır oluşumuna sebep olduğu belirtilmektedir.
Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir