Nakit İle Almayıp Kredi Kartıyla Ödemek

72
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Bankaların kredili ürünlerini bizlere sunması gayet doğaldır. Kâr amacı güden kuruluşların büyük bir kısmını kapsayan bu hizmet bütünlüğünü kendi kurallarımız dahilinde kullanmak zorundayız. Aksi halde finansal açıdan bizim için pek parlak bir gelecek çizmeyebilir. Bilhassa kredi kartlarının yarattığı batağın birçok psikolojik eğilime sebep olduğu bilinen bir gerçektir.

Şu an için kredi kartı kullanan insanların büyük çoğunluğu bilinçsiz bir kullanım sergilemektedir. Haliyle bilinçlenene kadar yüksek meblağlarda borç, ödeme gücünü aşan tutarlar ve bitmeyen taksitlerle karşı karşıya kaldıkları görülür. Nakit avans ve sınırsız taksit sayısına sahipmiş gibi alışveriş yapılması ise aylık ödeme planlarını alt üst etmektedir.

Eğer cebinizde 20 TL varsa, 10 TL’lik bir ürün alacağınız zaman kredi kartınızı geçiriyorsanız yanlış yoldasınız. Asla cebimde para kalsın fakat kredi kartımla alışveriş yapayım mottosunu benimsememelisiniz. Sonuç odaklı baktığınızda bunun yanlış olduğunu her anlamda anlayacaksınız. Örneğin finansal deformasyonu önlemek ve her zaman güçlü bir altyapı sağlayabilmek için 4 altın kural vardır.

Bu kuralların özünde yer alan tek fikir ise gelirin giderden fazla olmasıdır.

  • Harcamaların Sınıflandırılması

Daha önce kategorik bir düzenle hangi harcamaların gerekli olduğunu belirtmiştik. Bilhassa ihtiyaç ve istek kapsamında iki ana gruba ayırmak doğru sonuç verecektir. Ekstrenizi her ay inceleyin ve yaptığınız hatalı harcamaları tespit edin. Ardından bir sonraki ay için bu alışkanlıktan arının.

  • Kredi Kartı Limiti

Kredi kartı limitin 2.000 TL iken maaşının 1.600 TL olması her açıdan tutarsızlıktır. Her zaman için maaş tutarının daha yüksek olması gerekir. Olası bir sorun için bu böyledir. Maddi açıdan ise bu durumu dikkate almalı ve limiti düşürmelisiniz.

  • Ekstre Takibi

Burada ekstrenizde yer alan kategorileri kendiniz belirleyeceksiniz. Tam 12 farklı renk kalem veya post it alabilirsiniz. Bu sayede farklı gruplar için farklı renk kullanarak analizinizi tutabilirsiniz. Gıda, Ev Kirası, Eğitim, Sağlık, Borç, Birikim, Fatura, Ulaşım, Kişisel Alışveriş, Hobi/Zaaf, Eğlence/Tatil veya Ev Eşyası olarak sıralayabilirsiniz. Bunları belirli önceliklerle minimal seviyeye indirmelisiniz.

  • Harcama Limiti

Her harcamayı karttan geçirerek irili ufaklı harcamalar sayesinde 400-800 TL arası bir tutardan vazgeçiyor olabilirsiniz. Bunu düzene sokarak ciddi bir tasarruf sağlayabilirsiniz.

  • Güvence Bedeli

Kendinizi her an güvence altında hissetmek için 1.000 TL kötü gün tutarını hesabınızda blokaj edin. Kredi kartı ödemesi geldiğinde yaşanan sıkışıklık için bu tutarı kullanabilirsiniz.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir