Mortgage Kredisi Nedir?

205
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Yurtdışında çok uzun yıllardır var olan Mortgage sisteminin konut kredisi ile arasındaki farklar her zaman tartışma yaratmaktadır. Kimi bankaların mortgage kredisi reklamları gözünüze çarpabilir. Bazılarında konut kredisi tanımının yer alması ise ikisi arasında farklı bir izlenim oluşturuyor. Öncelikle bu iki sistemin arasında bariz bir fark vardı.

Ancak vardı dememizin sebebi belirli bir düzenleme ile değişiklik göstermesidir. 2007 yılında yapılan ve bankaların tamamında uygulanan bu değişiklik ile konut kredisi hayatımızdan kısmen çıkmış oldu. Yani bu sürecin ardından konut kredisi olarak anılan sistem Mortgage kredisinin ta kendisidir.

Mortgage İle Konut Kredisi Arasındaki Fark Nedir?

Yıllar boyunca konut kredisi olarak sunulan yüksek faizli krediler görmüştük. 2007 yılında ise daha düşük faizli olmasına rağmen daha uzun vadeli bir kredi modeliyle karşılaştık.

  • Konut Kredisi

Vadesi maksimum 60 ay olan ve 5 yılı aşmayacak şekilde çekilen kredidir. Konut için çektiğiniz bu kredinin faiz oranları ise yüksektir. 2007’ye kadar geçerli olan konut kredileri bu sisteme tabi tutuluyordu.

  • Mortgage Kredisi

Yurtdışında da aktif olarak kullanılan ve vadesi 360 aya kadar uzayabilen kredilerdir. 30 yıla kadar yapılan ödeme planları ile minimum ödeme tutarına erişilebilir. Faizleri konut kredisine nazaran daha düşüktür.

 

Mortgage Kredisi Nasıl Kullanılır?

Mortgage kredisi çekmek için birçok sebebiniz olabilir. Ev sahibi olmak istediğinizde peşinat tutarı olan %20’lik kısmı biriktirmiş olmanız yeterli oluyor. Bu tutarı peşin ödedikten sonra geriye kalan %80’lik kısmı dilediğiniz gibi uzatarak vadeye bölebiliyorsunuz. Haliyle ödemeler kolaylaşıyor.

Ödeme planı yaparken aylık geliriniz veya yıl içerisinde gerçekleşecek gelirleriniz ile doğru orantılı bir seçim yapabilirsiniz. Kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir nokta ise ödeme planı oluyor. Ödenmeyen kredi taksitleri %30’un üzerinde katlanıyor ve büyük bir meblağın zarar olmasına yol açıyor. Üstelik iki taksit sonrası toplu kapatılması gerekiyor ve 90 günün sonunda da yasal takip süreci başlıyor. KKB tarafından yasal takip sonrasında kırmızı kalem yani kara listeye alınabiliyorsunuz.

Tüm bu sorunlar Mortgage kredisi için hüsranla sonuçlanacak kötü senaryoları kapsıyor. Bunların hiçbirisini yaşamamak için ciddi bir ödeme planı yapmanız gerekmektedir. Dilerseniz balon ödemeli, eşit taksitli, üç ayda bir, aylık taksitli, yıllık ödemeli planlar arasından dilediğinizi seçebilirsiniz.

Mortgage Başvurusu

Mortgage kredi başvurusu için öncelikle uygun bir ev bulmanız gerekiyor. Evinizin kesinlikle krediye uygun olması ve mortgage kredisi için kat irtifakı olmasın zorunlu görünüyor. Aksi halde banka evi ipotek ederek üzerinde tutamıyor. Haliyle ödeme yapmadığınızda zarara uğramamak için Mortgage başvurusu yaparken sizden evi ipotek edebileceği bir sistem istiyor. Sırf bu yüzden arsa tapulu dairelere mortgage kredisi için başvurulamıyor.

Üstelik ipotekli bir kredinin çıkma ihtimali çok daha yüksek olmasına rağmen kredi notu ve gelir durumunuzla ilişkili onay sürecinden söz etmeliyiz. Eğer 1.600 TL kazanıyorsanız ve Mortgage ödemesi olarak 1.000 TL belirlenmiş ise bu tutar onaylanmayabilir. Genellikle çiftler ve aileler için daha mantıklı bir kredi türüne dönüşüyor. Bilhassa ikramiye, toplu düğün parası gibi peşinat olabilecek meblağlar bu aşamada çok işe yarıyor.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[1 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 5]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir