Miyom Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi

72
Bu makeleyi Ortalama 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Miyom Nedenleri

Miyom riskinin ortaya çıkabilmesi için düzenli bir biçimde doktor muayenesi çok önemlidir. Temel anlamda kadın rahminde ortaya çıkan iyi huylu kanser hücreleri olarak tanımlanabilir. Sağlık için çok önemli bir problem yaratmasalar da ciddi bir biçimde rahmin alınmasıyla sonuçlanan vakalara rastlayabiliyoruz. Rahmin alınması ise doğurganlığın tamamıyla sonlanması anlamına gelmektedir.

Bir bakıma düzenli jinekoloji muayenesinin en önemli sebeplerinden birisi budur. Miyom oluşumuna sebep olan faktörlerin araştırılması ise halen daha sürüyor. Daha doğrusu ortaya çıkan bazı faktörler söz konusu olsa bile net bir bilgiye sahip değiliz. Tıbbi literatürde yer alan Fibroid tanımı miyom için kullanılır. Fibroid tümörlerin kadının pelvis bölgesinde görülmesiyle beraber uygun bir tedavi standardı belirlenmeye başlanır.

Çoğu zaman müdahale edilmese dahi iyi huylu tümörlerin büyüme evreleri kontrol altında tutulmak zorundadır. Aksi halde rahim ağzı için oluşan bu sorunun rahmin alınmasına kadar ilerleyen bir süreci ortaya çıkarabileceği bilinmelidir. Kadınlarda görülen bir hadise olmasına karşın yaş aralığıyla ilgili vakalara göre bir analiz yapılabilir.

Miyom oluşumunun ilk temelleri doğurganlık özelliğiyle ortaya çıkıyor. Yani regl olmaya başlanan ilk dönemden itibaren kadınların rahim ağzı bölgesinde miyom saptanabiliyor. Burada ortalama açısından %20’lik bir dilimden söz etmek mümkün.

Fakat 20 yaşın altında miyom görünmesinden ziyade 30 yaş üzerindeki kadınlarda çok daha fazla gün yüzüne çıktığını belirtelim. Kadınların düzenli bir biçimde jinekolojik muayeneye gitmesinin önemli sebeplerinden birisi olduğunun ise altını çizelim. Korkulduğu gibi rahim ağzı kanseri ya da kısırlık gibi sorunlara yol açmasa dahi artan miyomlar ve büyüyen yapısı sebebiyle rahmin alınması dolaylı yoldan bu aynı sonuca varmamızı sağlayabilir. Erken teşhis tedavi aşamasında büyük önem taşıdığı için jinekoloji muayenelerini aksatmamanızı tavsiye edebiliriz.

Miyom Belirtileri

Miyomların büyümesiyle beraber pek çok belirti söz konusu olabiliyor. Burada sebeplerinin araştırılması ve erken teşhis ile rahmin alınmadan tedavi edilebilmesi için jinekoloji uzmanından randevu almakta geç kalmayın. Belirtilerin pek çok rahatsızlık için ortak olması ve her kadının yaşadığı standart semptomlar olması ise sizi yanıltabilir. Aşağıdakilerden bir veya birkaçını sık sık yaşıyorsanız mutlaka kontrole gitmelisiniz.

 • Uzun süren adet dönemi
 • Aşırı kanamalı adet dönemi
 • Aşırı sancılı geçen adet dönemi
 • Adet kanamalarının düzensiz olması
 • Karın bölgesinde şişlik
 • Kabızlık
 • Sürekli idrara çıkmak
 • Ağrılı cinsel birleşmeler

Miyom Neden Olur?

Miyom neden oluşur sorusuna halen daha çözüm bulunabilmiş değil. Tıbbi açıdan yapılan tüm araştırmalar ise üç ana unsur üzerinde duruyor. Bunların ilki genetik olarak karşımıza çıkıyor. Tabi ki genetik faktörlerin önemli bir yapı olduğunu söylemeye gerek yok. Haricinde ise hormon düzensizliği ile çevresel faktörler gün yüzüne çıkabiliyor. Her kadın için standart bir analizden söz etmek ise pek mümkün değil.

 • Genetik

Genetik faktörlerin üzerinde belirli bir bulguya rastlanabilmiş değil. Ancak hasta öykülerine bakıldığı zaman ortaya çıkan manzaranın bunu tasdik ettiğini söyleyebiliriz. Genetik olarak annesinde veya kardeşinde miyom olan bir kadının diğerlerine nazaran daha büyük bir risk faktörü taşıdığı kanısına varabiliyoruz. Haliyle aile bireyleri arasındaki kadınlarda miyom riski söz konusu ise mutlaka kontrollerinizi aksatmadan yapmanızı vurgulamalıyız.

 • Hormon Düzensizlikleri

Miyom nedenleri açısından en önem verilen noktalardan birisi ise hormonlardır. Çünkü östrojen gibi kadınlık hormonlarında yaşanabilecek bir artışın doğrudan rahim ağzı bölgesi için risk yaratacağını biliyoruz. Benzer bir durum Progesteron gibi kadınlık hormonlarında da saptanmıştır. Ancak ilginç bir biçimde diğer hormonlarda da yaşanabilecek bir dengesizliğin miyom oluşumuna zemin hazırlayabileceği düşünülüyor. Hatta kullandığınız temizlik ürünleri, yaptığınız diyetler veya psikolojik faktörler sebebiyle artış gösteren hormonlar sebebiyle miyom oluşabiliyor.

 • Çevresel Faktörler

Teorik olarak östrojen üretiminin durduğu menopoz döneminde miyom oluşması hormonel açıdan mümkün değil. Ancak çoğu kullandığımız üründe östrojen bileşenlerine sahip bazı kimyasal maddeler bulunuyor. Bunlar ise östrojene duyarlı bölgelerde ciddi zararlara yol açabiliyor. Duş jeli, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, ped, kozmetik ürünler, diş macunları, sabunlar, şampuanlar, plastik ürünler, kullanılan ilaçlar ve yiyeceklerde bunlara rastlamak mümkün hale geldi. Haliyle kullanımın düzenli olarak artmasıyla beraber östrojen olarak algılanan bu kimyasalların miyom oluşumu için yeterli olabileceği söyleniyor.

Özellikle kadınların hamilelik evresinde hormon dengesizliği hat safhaya çıkmaktadır. Haliyle bu süreç içerisinde miyom oluşumu normal karşılanabiliyor. Fakat önlem alabilmek mümkün olduğu için dikkat edilmesi gerek. Yine genetik faktörü göz ardı etmemek adına hamilelik düşünen kadınların kesinlikle jinekoloji muayenesiyle miyomların tespit edilmesi için doktoruna başvurması öneriliyor. Böylece hem annenin hem de çocuğun sağlığı için olumlu bir adım atılabiliyor.

Miyom Tedavisi

Miyom tedavisi için herkesin korkulu rüyası olan bir durum söz konusudur. Rahmin tamamen alınması ve doğurganlığın bitmesi bu aşamada kadınlar için bir yıkım yaratıyor. Fakat gelişen teknoloji ve tıbbi yatırımlar bunun haricinde de tedavi seçeneklerini bize sunmaya başladı.

Tabi ki cerrahi müdahaleye karar veren doktorların son çare olarak bu seçeneği devreye soktuğunu biliyoruz. Yani miyom tedavisi için rahmin alınması her zaman için diğer metotların ardından söz konusu oluyor.

Şu sıralar en çok kullanılan miyom tedavi yöntemleri ise ameliyatsız olarak yapılanlardır.

 • Miyom Embolizasyonu

Kişinin kasık bölgesinde bir damardan girilerek rahim ağzındaki miyomların temizlenmesi işlemidir.

 • Akustik Miyom

Belirli frekanslarda ses dalgalarının kullanılmasıyla uygulanan ve rahim bölgesindeki miyomların temizlenmesini sağlayan tedavi biçimidir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir