Mide Botoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

172
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Mide botoksu, son yıllarda fazla kilo ile mücadelede kullanılan yeni bir yöntemdir. Bu yenilikçi uygulama sayesinde aşırı kilolu kişi, açlık hissinin azalmasıyla daha kolay diyet yapabilmenin avantajını yaşamaktadır.

Günümüzde birçok insan, hem daha estetik bir görünüme hem de sağlıklı ve zinde bir bedene kavuşmak için kilo vermeyi hedefler. Ancak iştahına engel olamadığı için diyet yapamayan ve bu nedenle ideal kilosuna ulaşamayanların sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Peki, bir türlü kurtulamadığınız fazla kilolar için neler yapmalısınız? Sağlık sektörü ve medikal estetik alanındaki gelişmeler, son dönemde diyet konusunda başarısızlığa uğrayanların imdadına yetişen yepyeni bir operasyon tekniğini ortaya çıkardı. Bu yeni uygulamanın ismi, mide botoksu!

Mide Botoksu İle Zayıflayabilirsiniz

Genellikle kırışıklıklarla mücadele için cilde uygulanan ve daha genç bir görünüme kavuşulmasını sağlayan botoks, artık mideye de uygulanabiliyor. Üstelik aşırı kilolu olan kişinin iştahını azaltarak kısa sürede kolayca kilo vermesine yardımcı olabiliyor. Yurt dışı klinik araştırmaları sonucunda etkisinin kanıtlandığı mide botoksu ile zayıflama, uzun süreli diyet programı yapamama ve egzersiz yapmakta zorlanan kilolu kişilerin imdadına adeta bir ‘can simidi’ gibi yetişiyor.

Kişinin midesine uygulanan botoks enjeksiyonu, mide sinirleri ve kaslarını 6 ay süreyle kısıtlayarak iştah fonksiyonu azalır, midede uzun saatler tokluk hissi oluşturur. Bilindiği gibi, midenin kubbe olarak tabir edilen kısmında kişiye açlık hissini veren hormon salgılanır. Bu hormon salgılandığı zaman insanlar bir şeyler yeme arayışına girer. Böyle bir durumda mide botoksu, tüketilen gıdaların midenin içinde daha uzun süre kalmasını sağlar ve tokluk hissini artırır. Böylece aşırı kilolu olan kişi, daha az sıklıkta yemek yiyecek ve daha kolay kilo verecektir.

Mide Botoksu Nasıl Yapılır?

Endoskopik bir işlem olan mide botoksu uygulaması anestezi altında, hasta uyutularak yapılır. Bu işlem yaklaşık 10 dakika kadar sürmektedir. Mideo botoksu uygulamasının ardından hasta 1 saat kadar dinlendirildikten sonra taburcu edilir. Bu uygulamanın herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Operasyonu geçiren kişi aynı gün içinde sosyal hayatına devam edebilir.

Kimler Mide Botoksu Yaptırabilir?

Midesinde herhangi bir sağlık sorunu ya da lezyon olan hastalara mide botoksu yapılmaz. Midesinde sağlık sorunu bulunmayan ve vücut kitle endeksi 40’ın altında olan 18-65 yaş aralığında her birey mide botoksu uygulamasından yararlanabilir. Diyet ve egzersiz programlarından olumlu sonuçlar alamayan hastalar ağrısız mide botoksu tedavisi ile kilo verebilirler. Obezite probleminin tedavisinde yaklaşık 6 aylık sürede 10-20 kilo arasında kayıp oluşabilir. Mide botoksu operasyonunun ardından kilo kaybının miktarı ve süresi, kişinin yaşı, ırkı, genetik özellikleri ve yeme alışkanlıklarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu işlem etki süresi açısından özellikle kişinin yemek yeme alışkanlıklarına yeni bir sistem getirmesi nedeniyle büyük önem taşımaktadır.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir