Maaşın Hemen Bitmemesi İçin Tasarruflar

68
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Maaş Aldığınız Gibi Bitiyor Mu?

Maaşınız hemen bitiyor ve borç ödemeleri yüzünden tüm bir ayı parasız mı geçiriyorsunuz? Bu şekilde yaşayan binlerce insandan yalnızca birisiniz. Tabi ki normal şartlarda bu durumu düzeltmek ve dengelemek sizin elinizdedir. Ancak ipleri elinizden kaçırdığınız an daha da kötüye gitmemesi için dur demeniz gerektiğini unutmayın.

Maaşınızı çektiğiniz gibi belirli ödemeler sabit ve temel gider olarak hayatınızda olacaktır. Örneğin temel ihtiyaçlara bir bakalım.

  • Barınma

Bir eviniz yoksa kira ödemek zorundasınız. Ev kredisi ödüyorsanız bu tutar kira yerine sayılabilir.

  • Faturalandırma

Gerek enerji gerekse ısınma gibi ihtiyaçlarınız için her ay düzenli ödenen faturalardır.

  • Yeme İçme

Hayatta kalmayı sürdürebilmek için olmazsa olmaz bir detaydır. Doğal olarak temel ihtiyaç arasında sayılır.

Tabi ki giderlerin arasında temel ihtiyaçların haricinde de çok çeşitli içeriklere rastlanır. Örneğin eğlence, müzik, ulaşım, hobi, sosyal ortam, arkadaşlarınızla vakit geçirmek, eğitim, sağlık gibi birçok alanda harcamalar yapabilirsiniz. Fakat maaşınız aldığınız gibi bitiyorsa bunların birçoğu hayal olarak görülebilir.

Borç cenderesinden çıkamıyorsanız yapmanız gereken şey oldukça basit. Elinize bir kağıt kalem alarak aylık masraflarınızı kağıda yazmanız gerekiyor. Bu masrafların temel anlamda sunduğu çizginin tasarruf ve birikim noktasında olacağını unutmayın.

Dışarıda yemek yiyorsanız bu tutar cebinize kalabilir. Dışarıda içilen çay ve kahve için ciddi bir tasarruf oranı yakalayabilirsiniz. Kredi ödemeleriniz ve kredi kartı harcamalarınız minimal seviyeye çekilebilir. Eğer bankanızla konuşmadıysanız daha makul taksit ödemeleri ile bu sorunu biraz olsun öteleyebilirsiniz.

Kredi vadesini uzatmak size biraz daha fazla ödeme yapma noktasına itebilir. Fakat burada temel amaç psikolojik olarak ferahlayarak biraz daha huzurlu bir hayal yaşamaktan geçer. Böylelikle maaş geldiği gibi gidiyor demenizin altında yatan sebepler ortadan kalkmış olur. Daha verimli ve mutlu bir hayata kavuşabilirsiniz.

Bunu yaptıktan hemen sonra ise savurganlıkları önlemeniz gerekiyor. Yani bir bakıma kredi ve kredi kartı borcunun sebep olduğu bu cenderenin tekrardan başınıza dert olmaması için var gücünüzle mücadele vermelisiniz. Bunların farkında olmadığınız sürece bir kredi borcu bittiğinde yenisi başlayacaktır. Kredi kartı harcamalarınızı kısıtlayarak nakit para ile alışveriş yapmak bile psikolojik olarak giderlerinizi ciddi anlamda azaltacaktır.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir