KYK Kredi Borçları

195
Bu makeleyi Ortalama 4 dakikada okuyabilirsiniz.

KYK borcunun silinmesi ve karşılıksız olarak kredi verilmesi ile ilgili yasa hazırlıkları devam etmektedir. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafında üniversite öğrencilerine her sene sunulan kredi hizmeti okul tamamlandığında geri ödenmektedir. Her sene bu fırsattan yararlanan öğrenciler bu krediler ile öğrenim hayatlarına katkı sağlamaktadır. Üniversite hayatlarında burs alamayan ve bu kredi sisteminden yararlanmak isteyen üniversite öğrencilerinin çoğu okulları bittiğinde bu kredileri geri ödemekte zorlanmaktadırlar. Bazı kredi ödemelerinin yapılandırılması veya borçların geri ödenmesi konusunda sıkıtı yaşayan kişiler için kolaylık sağlanması istenmektedir.  Borçların silinip veya tekrar yapılandırılmasına ilişkin yeni bir sistem için bu konuda mağdur olan her vatandaş merak içindedir.

Üniversiteden mezun olan kişilerin hemen iş bulamamaları veya belirli bir çalışma sistemine dahil olamamaları halinde KYK borçlarını ödemeleri de oldukça güçleşmiş olacaktır. Kredi borcu silinmesi şartları, KYK borç erteleme ve KYK borç silinmesi 2018 yılında da en güncel ve çok merak edilen konular arasındadır.

Öğrenim Kredisi Ne Demektir?

Her sene burs adı altında üniversite öğrencilerine ödenen kredi sistemine öğrenim kredisi denmektedir. Öğrenim kredilerini alabilmeye hak kazanmış öğrencilere sunulan eğitim masraflarını karşılamaları için bir alternatif olabilmektedir. Yüksek öğrenim gören öğrencilere sosyal ve kültürel gelişimleri için faydalanmaları adına maddi destekte bulunmak olarak da adlandırılabilir. Aylık olarak ödenen öğrenim kredisi öğrencilere eğitimleri adına önlerini açmayı hedeflemekte destek olarak sağlanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her üniversite öğrencisi bu öğrenim kredisini alabilme hakkına sahiptir. Ancak yine de bu krediyi almak için belirli şartlar vardır.

Öğrenim Kredisini Kimler Alabilir?

Öğrenim kredisi alabilmeye hak kazanan öğrenciler şunlardır:

  • Örgün eğitim veren bir yüksek öğretim kurumuna kayıt olunması,
  • Engelli öğrenciler,
  • Sabıka kaydı bulunmayan öğrenciler,
  • Kurum veya kuruluşlardan süresiz çıkarma cezası almayanlar,
  • Sürekli geliri olmayan öğrenciler.

Öğrenim kredisi ön lisans öğrencileri, lisans öğrencileri, yüksek lisans öğrencileri, anne-babası vefat etmiş öğrenciler, şehit-gazi çocukları, iki yıllık okullardan mezun olup ara vermeden lisans eğitimine geçiş yapmış öğrencilere verilmektedir.

Kredi alan öğrenciler kayıtlı oldukları yüksek öğrenim kurumu süresince her ay ödeme alabileceklerdir. Burstan farklı olan kısmı öğrenim kredisi geri ödemesi olan bir ödeme olmasıdır. Yani öğrenim hayatı tamamlandığında alınan krediler geri ödenecektir. Geri ödenecek miktar istatistik kurumunun yaptığı fiyat endeksi incelemelerine göre hesaplanacak ve bu endekslere göre belirlenecektir.

KYK Borç Affı

Öğrenim kredisi olarak alınan ve daha sonrasında ödemelerinde sıkıntı yaşayanlar için kolaylaştırılmış yapılandırma süreleri amacıyla KYK borcu affı 2018 yılında gündemdedir. KYK borç erteleme veya gecikmeli borç ödemeleri ile torba yasa çıkarılmış ve bu konudaki mağdurlar için fırsatlar tanınmıştır. KYK borç affı ile ilgili başvuruları bizzat Vergi Dairesi birimlerine yapmak gerekmektedir. İnternet üzerinden de Gelir Dairesi Başkanlığı’na başvurular yapılabilinir. Bu borç affına dahil olan sonuçlar şu şekilde maddelerde anlatılabilir:

  • 31 Mart 2018 öncesi tüm KYK borçlarının gecikme zamları ve faizleri silinecektir.
  • Yapılan peşin ödemelerde anapara üzerinden enflasyon faizi eklenecektir.
  • Öğrenim kredisi borçları yapılandırılması halinde 2 ayda bir ödemeler yapılacaktır.
  • Toplamda ödeme zamanı 18 olarak ayarlanırken 36 ayda tamamlanması hedeflenmektedir.
  • Geri ödemelerde taksit sayısına göre faiz oranı biraz daha fazla olacaktır.

KYK Borcu Yapılandırması Hakkında

KYK borçları, öğrenim tamamlandığında geri ödenen borçları kapsamaktadır. KYK borç yapılandırma, ödenmesi gerekilen kredi borcunun planlanması olarak adlandırılır. Ödenecek olan borcu düzenlemek ve planlamak iki şekilde gerçekleştirilebilir. İlk olarak elektronik ortam üzerinden online olarak borç yapılandırmak mümkündür. Borçları yapılandırmak için Gelir İdaresi Kurumu’nun internet sitesine başvurulması yeterli olmaktadır.

Gelir İdaresi sitesine T.C. kimlik numarası ve istenilen diğer bilgiler ile giriş yapılması ve KYK borç yapılandırma sekmesinden işlemin tamamlanması mümkündür. Ödenmeyen borçların Gelir İdaresi Kurumu’na yönlendirilmesi aynı zamanda Vergi Dairesine de yönlendirme yapılacaktır. Bulunulan ilin Vergi Dairesine bizzat başvuruda bulunarak da KYK borç yapılandırılması yapılabilmektedir. Vergi Dairesine borç yapılandırmak için dilekçe ile de başvuruda bulunulabilir. Borç yapılandırmaları genellikle 6-9-12-18 taksit seçenekleri ile hesaplanmaktadır. Ve iki ayda bir ödenir. Aynı şekilde ilk 2 borcun ödenememesi halinde borç yapılandırılması iptal edilir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir