Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer, Çeşitleri Nelerdir

239
Bu makeleyi Ortalama 6 dakikada okuyabilirsiniz.

Kulaklarımız bizler için temel duyulardan birisini oluşturur. Duyma yeteneğimizi borçlu olduğumuz en önemli organımızdır. Genellikle bu tip önemli organlarda bile çok büyük bir hassasiyet göstermediğimiz ise aşikâr. Bunun en güzel örneğini ise kulak tıkanıklığı sorunu yaşadığımızda gözlemleniyoruz.

Kulağı tıkandığı için kısmi olarak işitme kaybı yaşayan insanlara bile rastlayabilirsiniz. Fakat aynı insanların doktora danışmadığı gayet açıktır. Oysa enfeksiyon riski bile sağır olma tehlikesinden ötürü doktora gitmenizi sağlayabilir. En azından insanın yaşayabileceği işitme kaybıyla paralel olarak bu özveriyi göstermesi gerekir.

Kulak tıkanıklığı yetişkinler için çok büyük bir sorun değildir. Fark edildiği zaman kulak temizleme çubuğuyla oluşan kirin arındırılması sonucunda çözüme kavuşturulabilir. Aynı durum bebeklerde ve çocuklarda çok daha hassastır. Aynı zamanda kir kaynaklı bir kulak tıkanması çok büyük bir olasılıkla zararsızdır. Yalnızca enfeksiyon kaynaklı kulak tıkanmaları bu durumu daha ciddi bir seviyeye taşır.

Kulak Tıkanıklığı Çeşitleri

Kulak tıkanıklığı çeşitleri arasında iki farklı temel nokta vardır. Bunlar enfeksiyon bazlı olanlar ve kulak kiri olan Cerumen bazlı olanlardır.

 • Cerumen(Kulak Kiri) İle Tıkanan Kulak

Cerumen hepimizin bildiği bir salgı olmasına rağmen tıbbi literatürdeki ismini ilk defa duyuyorsunuzdur. Kulaklarınızı temizlemek amacıyla kulak çubuğunu kulak içine doğru ilerletirken bir salgıyla karşılaşırsınız. Çoğunlukla sarı, turuncu ve kırmızıya kaçan belirli renk gruplarını içeren bir salgıdır. Kulak kiri olarak tanımlanır ve koruyucu yönleri yok değildir. Aşırı bir süre temizlenmeyen kulaklarda iç kulağa veya orta kulağa doğru ilerlemesinden ötürü hem enfeksiyon hem de tıkanmalara yol açabilir.

 • Enfeksiyon İle Tıkanan Kulak

Bu durum kesinlikle doktorunuza danışmanız gereken bir durumdur. Enfeksiyon bazlı kulak tıkanmaları söz konusu olduğunda kesinlikle dikkat edilmesi gerekir. Çünkü kulak kirinden tıkanmış kulaklar için uygulanan yöntemler kesinlikle bunun için bir çözüm değildir. Teşhisi doktorunuz tarafından yapılacağı gibi tedavi yöntemi doktorunuzun önerisi dahilinde belirlenir.

Kulak Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Kulak tıkanıklığı için uygulayabileceğiniz yöntemler arasında pek çok standart uygulama var. Bunların büyük çoğunluğunu ise biliyorsunuz. En azından şimdiye kadar deneme yanılma yöntemiyle bile bunu bulmuş olabilirsiniz.

Ancak yeniden hatırlatmakta fayda var. Kulak tıkanıklığına neden olan enfeksiyon ise bu metotların hiçbirisi işinize yaramayacaktır. Hatta daha kötü sonuçlar doğuracağından emin olabilirsiniz.

Eğer kulak kirinden tıkanmış kulak problemi yaşıyorsanız şunları uygulayabilirsiniz.

 • Kulak Kiri Yumuşatıcı Damla

Eczanelerde reçetesiz olarak temin edilebilen bir ilaçtır. Damla şeklinde olduğundan kulak içerisine damlatılabilir.

 • Gliserin

Gliserin kullanarak tıkalı olan kulağı açmak mümkündür. Yalnızca birkaç damlası işinize yarayacaktır.

 • Bebek Yağı

Tıpkı Gliserin ve ilaç gibi bebek yağı damlatarak birkaç damlayla sorunu çözebilirsiniz.

 • Zeytinyağı

Zeytinyağı bir miktar ısıtılarak vücut ısısı noktasına getirilmelidir. Ardından birkaç damla damlatmak suretiyle kulağınızdaki kirin yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

 • Oksijenli Su

Yine kiri yumuşatmak amacıyla oksijenli sudan birkaç damla kullanmanızda bir sakınca yoktur.

Bunlar haricinde çeşitli fizyolojik hareketler sizin için kurtarıcı olabilir.

 • Esnemek

Esnemek çoğu zaman basınçtan kaynaklı kulak tıkanmalarına iyi gelir.

 • Sakız Çiğnemek

Yine basınç değişimi odaklı bir kulak tıkanıklığını bu şekilde çözebilirsiniz.

 • Yutkunmak

Ara vermeden arkası arkasına yutkunarak tıkalı kulağı açmak mümkündür.

Burada kulak tıkanıklığı ile özdeşleşebilecek diğer sorunlara değinmeden geçemeyiz. Örneğin sinüzit veya alternatif bazı alerjenler buna sebep olabilir.

 • Sinüzit

“Sinüzit” olanların sık sık burnu aktığı için sümkürme ihtiyacı duyabilirler. Sümkürme sırasında ağzın açık kalması ve kesinlikle fazla güç sarf edilmemesi gerekir. Böylece tıkanmış kulak açılabilir.

 • Alerjiler

Alerji kaynaklı olarak kulak tıkanıklığı gözlemlenebilir. Bunun tedavisi için doktorunuzun verdiği ilaçların düzenli kullanımı kulak tıkanıklığını açacaktır.

Bazı insanlara göre hem ağzı hem de burnu nefes aldıktan sonra kapatmak ve bu şekilde sıkarken burundan nefesi çıkartmaya çalışmak kulaklarda basınç dengesi yaratmaktadır. Dengelenen basınçla beraber tıkanmış kulak açılabilir.

Kulak Tıkanıklığı ve Sinüzit

Öncelikle kesin olarak sinüzit teşhisi olanların bu noktada dikkat etmesi gerekmektedir. Kesinlikle dikkatli olunması gereken bir durum olduğundan şüphe yok. Burada sinüzit hastalarının kulak tıkanıklığı için şu noktaların altını çizebiliriz.

Dekonjestan olarak bilinen tıkanıklık gidericilerin kullanımını yalnızca doktor tavsiyesiyle yapınız. Bu tip spreyler ve ilaçlar kısa süreli kullanımla etkili sonuçlar verir. 3 gün içerisinde herhangi bir değişim olmaması halinde doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

Ayrıca ortalama bir hava sıcaklığının her iki koşulda da daha avantajlı olacağı aşikâr. Örneğin çok sıcak bir ortama girdiğinizde sinüzit sorunu baş gösterecektir. Aynı durum çok soğuk bir ortama girdiğinizde de geçerlidir. Başınızı dik tutmak bile sinüsler için altın bir öneme sahiptir.

Ekstradan ise kulak tıkanıklığı konusunda mutlaka doktora başvurmanız gereken acil durumlar söz konusu olabilir.

 • Baş Dönmesi
 • Kısmi veya kalıcı işitme kayıpları
 • Kulak çınlaması
 • Kulaklarda acı
 • Kulaklarda ağrı
 • Kulak akıntıları

Kulak Tıkanıklığı Ne Zaman Geçer?

Kulak tıkanıklığı kir, enfeksiyon ve basınç gibi farklı etkenlerle karşımıza çıkabilir. Eğer basınçtan tıkanmış kulak şikâyetiniz varsa birkaç hareket ile bunu çözme şansına sahipsiniz. Yine kulak kirinden tıkalı kulak temizlenerek açılabilir.

Enfeksiyondan tıkanmış kulak ise ciddi bir biçimde tedavi edilmesi gerekmektedir. Burada aşağıdaki metotları uygulamak enfeksiyonu geçirmeyeceği gibi tıkalı kulağı açmayacaktır.

 • Çiğnemek

Bunu sakız çiğnemek ile aynı kefeye koyabilirsiniz. Ağzınızda sakız olmasına da gerek yok. Bir lokma çiğniyormuşsunuz gibi ağzınızı kasıp bırakın.

 • Yutkunmak

Yutkunma hareketini ardı ardına yapmak suretiyle tıkanmış kulağı açabilirsiniz. Bilhassa otobüs seyahatleri ve uçak seyahatleri bu noktada genel şikâyet alanlarıdır.

 • Esnemek

Tıkanıklığın geçmesi için esnediğiniz esnada östaki borusu genişleyerek tıkanıklığa sebep olan faktör ortadan kalkar.

 • Valsalva Manevrası

Ağzınız ve burnunuz parmaklarınızla kapatıldıktan sonra burnunuzdan dışarıya havayı boşaltmayı deneyin. Yine östaki borusu genişleyecek ve tıkanmış kulak açılacaktır.

Fakat bu tavsiyelerin yetişkinler için olduğunu unutmayın. Çocuklarda ve bebeklerde bu tavsiyeler uygulanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Çocuklar için tavsiye edilen öneriler ise yastığı yükseltmek, sıvı besinler ve içecek tüketimini arttırmak, hayvan kılı gibi alerjenlerden uzak tutmayı kapsayacaktır. Burada alerjen korumasını diğer seçeneklere göre genişletebilir veya enfeksiyonlar için doktorunuzun verdiği ilaçları çocuğunuza uygulayabilirsiniz.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir