Kulak Ağrısına Nedenleri ve Alınacak Önlemler

80
Bu makeleyi Ortalama 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Kulak Ağrısı Nedenleri

Kulak, işitme organı olarak insan vücudunun olmazsa olmazları arasındadır. Ancak denge mekanizması dahil olmak üzere pek çok unsurun kaynak noktasıdır. Yani önemsenmeyen bir kulak ağrısı kalıcı bir duyma kaybı dahi yaşatabilir. Yine genizlerle doğrudan ilişkili olan bir yapı olarak ciddi enfeksiyonlarla hayati risk taşıyan bazı faktörlere neden olabilir.

Kulak ağrısı vakası için genellikle yetişkinlerin hastaneyi tercih etmediği söylenebilir. Kendi kendine geçmesi beklenen genel bir sorun olarak görülür. Altında yatan sebebin ciddiyetine bağlı olarak bu kadar basite indirgenemeyecek kadar büyük bir sorundur. Kulak ağrısı yaşanırken temelde sürekli bir ağrı hissedilebilir. Bunun dışında dönem dönem kısmi ağrı daha sık gözlemlenir.

Çoğu insan ani bir zonklama ile baş gösteren bir kulak ağrısından söz etmektedir. Orta kulak iltihabı ya da östaki borusunun tıkanması sebebiyle oluşan çeşitli enfeksiyonlar bu aşamada en ciddi sorun olarak görülür. Bunun dışında kulak kiri gibi çok basit oluşumların dahi kulak ağrısı yaratabileceği unutulmamalıdır. Yinede bu basit oluşumların dahi kulak zarında kalıcı zarar oluşturabileceği unutulmamalıdır.

Yalnızca kulak ile ilgisi olmayan bir ağrının kulak bölgesini etkisi altına almış olma ihtimali göz ardı edilmemelidir. Bu bölgeler arasında çoğunlukla boyun ve baş gelir. Baş ağrılarının kulak çınlamalarıyla beraber kulakta ciddi ağrılara yol açacağı aşikâr.

Kulak Ağrısı Neden Olur?

Kulak ağrısı nedenleri araştırılırken uzman bir doktorun muayenesi gerekir. Dışarıdan bakarak tespit edilmesi mümkün değildir. Bunun dışında kulak ağrıları bir takım farklı tetkiklere sebep olabilir. Bunlar genelde boyun ve baş ile ilgili araştırmaları kapsar. Yani ağrının kaynağı bulunmadan tedavisi için bir adım atılamaz.

 • Kulak Zarında Deformasyon

Kulak zarı kendi kendini yenileyebilen bir hücre yapısına sahiptir. Doğal olarak kulak zarınız delinse bile maksimum 2 aylık süreçte bu sorun ortadan kalkacaktır. Çoğu vakada bu durum geçerli olsa da yabancı cisimlerle veya kazara yaşanan kulak zarı zedelenmelerinde ağrı dayanılmaz bir boyuta ulaşabilir. Kulak ağrısının sebebi zarda yaşanan deformasyon ise ciddi bir biçimde muayenesi yapılarak tedavisine geçilmelidir.

 • Kulak Kanalı Egzaması

Egzama daha çok yağlı ciltlerde görülür. Doğal olarak vücudumuzun yağlı bölgeleri arasında da kulak içi gösterilebilir. Kulağımızın içi normal cilt yapımıza göre daha yağlı olduğundan bu bölgede egzama gelişebilir. Doğal olarak kulak kanalı boyunca oluşan ciddi bir iltihap ile kulak ağrısı sorunu baş gösterir.

 • Kulak İçi Basınç Dengesi

Basınç Travması olarak adlandırılan Barotravma teşhisi konulduğunda kulak ağrısı en belirgin belirtilerdendir. Burada asıl önemli olan nokta ise östaki borusunun durumudur. Eğer östaki borusu tıkanmış ya da tıkanmaya yakın düzeyde ise hava basıncı her zaman olduğu gibi hareket edemez. Haliyle iç kulak ile dış kulak arasında ciddi basınç farkları oluşur. Bunun en bariz örneğini otobüs yolculuklarında, uçak seyahatlerinde ya da dalış yaptığınızda yaşarsınız.

 • Enfeksiyon

En sık görülen kulak ağrısı nedeni enfeksiyonlardır. Enfeksiyonların sebep olduğu kulak ağrıları arasında ciddi sorunların başlangıcı tespit edilebilir. Bunlar arasında adına aşina olduğunuz orta kulak iltihabı gibi enfeksiyonlar ya da daha az duyduğunuz yüzücü kulağı gibi dış kulak iltihaplarına rastlanabilir. Bunun muayenesi doktorunuz tarafından yapıldıktan sonra ilgili karar verilir ve tedavi buna göre belirlenebilir.

 • Çevresel Faktörler

Özellikle sinüzit yaratacak kadar kuru hava şartları, alerjenler ve sigara dumanı bariz kulak ağrısı sebepleri arasındadır. Çünkü kulakta tıkanma oluşur ve bu tıkanma ile beraber ağrı kaçınılmaz bir hal alır.

 • Alerjenler

Vücudun alerjenler yönünden yoğun bir ortama girdiği zaman ilk göstereceği ve gözlemlenebilen reaksiyonlardan birisi mukus üretimindeki artıştır. Bunu burnunuzda hissetmeniz çok daha basittir. Ancak genizler ve sinüsler zaman içerisinde bu mukus fazlalığı ile dolmaya başlar. Haliyle kulak zarında oluşabilecek baskıdan kaynaklı olarak alerjik reaksiyon oluşur. Sonucunda da kulak ağrısı görülür. Alerjen kaynaklı kulak ağrıları çoğu zaman kulak zarı deformasyonları ile bağdaştırılmaktadır.

 • Diş Apseleri

Kulak ağrısı sorunu yaşayan insanların diş ve diş eti hassasiyetleri olabileceği yüksek ihtimaldir. Diş etlerimizde oluşan bir sinir harbinin sonucunda kulak ağrısı çekmek gayet doğaldır. Bunun sebebi ise çoğunlukla iltihap kaynaklı enfeksiyonlar olur. Diş apsesi sebebiyle oluşan kulak ağrısı içinse kulaktan yana bir çözüm yolu bulunması son derece imkânsızdır. Daha çok diş apsesi için antibiyotik kullanımıyla bu sorunun çözümüne yoğunlaşmak mümkündür.

 • Çene Problemleri

Kulak ağrısı nedenleri arasında görülen ve en az rastlanan sebebe çene kemiği sorunları olarak bakabiliriz. Çene kemiğinde oluşan tüm kireçlenmeler kulak ağrısı ile sonuçlanabilir. Ancak nadir görüldüğü için pek gündeme gelmediği söylenebilir.

 • Kulak Pisliği

Zamanla oluşan kulak kiri aşırı dozda olmadan alınmalıdır. Bunu dikkatli bir biçimde kulak temizleme çubuklarıyla yapmak mümkündür. Eğer birikinti artmadan bu temizliği yaparsanız bu tip sorunlarla karşılaşmazsanız. Fakat kulak kiri kulak kanalında görünecek kadar çoğaldıysa bunu uzman bir hekime temizletmek gerekir. Çünkü kendi imkânlarınızla temizlemeye çalışırken mevcut kulak pisliğini zara doğru itmeniz muhtemeldir. Kulak zarı deformasyonu ile oluşan kulak ağrısı şiddetini arttıracaktır.

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Kulak ağrısı evde tedavi edilebilecek bir sorun değildir. Aynı şekilde evde uygulayabileceğiniz yöntemlerin kulak ağrısını geçirme aşamasında etkin bir çözüm olmayacağı aşikâr. Yinede ağrıyı azaltmak ya da doktora gidene kadar daha rahat olmanızı sağlayacak faktörlerden söz edilebilir.

Yinede kulak ağrısı önemsenmesi gereken bir durum olduğu için kesinlikle doktora başvurmanız gerektiğini belirtmemiz gerekiyor. Aşağıdaki yollarla kulak ağrısını minimal seviyelere çekmeniz mümkün olabilir.

 • Kulağınızı rüzgar gibi dış etkenlerden koruyun.
 • İklimlendirme cihazlarının kulağınıza doğru nüfuz etmemesini sağlayın.
 • Kulak temizleme çubuğuyla dahi kulağınızın içerisini karıştırmayın.
 • Kulak temizlemeye çalışmayın.
 • Sıcak kompres yapmak için bir havlu kullanın ve kulağınızın üzerine yerleştirin.
 • Yüzmek, duş almak ya da su ile temas gibi durumlardan kaçının.
 • Soluduğunuz havanın temiz olmasına özen gösterin.
 • Su tüketimini ihmal etmeyin. Günlük sıvı tüketimini aksatmayın.
 • Doktorunuzun reçete etmediği hiçbir ilacı veya damlayı kullanmayın.
 • Kulağınıza başkasının önerdiği bitkisel veya medikal hiçbir ürünü sokmayın ya da ilacı kullanmayın.
 • Sigara kullanmayın. Sigara içilen ortamda bulunmayın.
 • Hava kirliliği yoğun olan ortamlardan kaçının.
 • Ağır fiziksel aktiviteler yapmayın.
Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir