Kredi Sicilini Temizlemek için İzlenecek Yollar

65
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Kredi Sicili Temizlenir Mi?

Kredi Sicili temizlemek için belirli şartları yerine getirmek zorundasınız. Aksi halde sicilin temizlenebilmesi pek mümkün değil. Aslında burada ticari veya finansal sicil olarak açıklanan bir rapordan söz etmekteyiz. Findeks kredi notu ile farklı olarak geçmişe yönelik tüm işlemlerinizi baz aldığını söylemek gerekiyor.

Günümüzde kredi sicili temizlenir mi diye soran çok fazla insan var. Bu sicilin temizlenmesi elbette ki mümkündür. Düzenli ödemeler dahilinde tüm eksi yönlerin 5 yıl içerisinde sicilden kaldırılacağını bilmelisiniz. Örneğin takibe düştüğünüz an itibariyle 5 yıl boyunca kredili ürünlerden faydalanamamak tamamıyla kredi siciline işlenmesinden kaynaklanır. Ancak bu süreç geçtiğinde yine kullanmanız mümkün olur.

Kredi sicili nasıl temizlenir demeden önce sicili etkileyen maddeleri tek tek ele alalım.

 • Borç ve gelir dengesinin olmaması
 • Borçların zamanında ödenmemesi
 • Borçların tamamının ödenmemesi
 • Mevcut ödeme alışkanlıklarınızda aksamalar görülmesi
 • Kredi limitiniz ve kullanım oranınız
 • Kredi arama alışkanlıkları

Kredi sicilinize işleyen detaylar kredi kartınızla yaptığınız harcama ve asgari ödeme tutarından kredi ödemelerine kadar ilerlemektedir. Bu aşamada ciddi anlamda borç ve gelir dengenizi geçmişe dönük gösteren bir karne tanımını yapabiliyoruz.

Kredi Notu ve Sicili Ne Kadar Farklı?

Bir kredili ürüne başvurduğunuzda Fİndeks kredi notu alınır ve buna uygun olarak risk raporu elde edilir. Sizin geçmişe dönüş harcama alışkanlıklarınız, ödeme gücünüz ve borç birikiminiz irdelenir. Kredi sicili bunların son 5 yıla yayılmış genel halini kapsadığını belirtmeliyiz.

Yani temel anlamda farklı noktalardan bakıldığını söylemeden geçmeyelim. Herhangi bir borcu ödemediğinizi varsayalım ve kredi sicilini nasıl etkilediğini görelim.

Kredi ödemeniz geldi ve bu ay için ödemeyi gerçekleştiremediniz. İşte bu aşamada kredinizin aylık ödemesi için tahakkuk eden faiz miktarı %30’un üzerinde olacaktır. Maliyeti bir hayli arttıran bu faizden kaçınmak içinse bankayla görüşmek ve ödeme için kolaylık aramak mantıklıdır. Eğer bu tip bir çözüm yerine bankayla iletişimi keserseniz borcunuz sabit kalıp katlanmaya devam eder.

Hatta 90 günü geçen ve ödenmemiş alacaklar için bankalar yasal takip başlatır. Bu yasal takip neticesinde de kredi siciliniz olumsuz yönde etkilenir. Hiçbir banka kredi onayı vermez ve kredi siciliniz sebebiyle kredi kartı başvurularınız reddedilir.

Kredi Sicilini Temizlemenin Yolu

Kredi sicilini temizlemek içim mevcut ödeme sorunlarından kurtulmanız gerekiyor. Eğer 90 günü aşmış bir bekleyen ödemeniz varsa büyük bir sorunla yüzleştiniz demektir. Mevcut sorunlardan gecikmeyi çözebilmek için ilk adım ödeme yapmaktan geçer. Ancak 5 yıllık bir sicil sorunu yaşamanız mümkündür.

Buna ek olarak ise kredi sicilinizi temizlemek için bazı yollara başvurabilirsiniz. 5 yıl içerisinde;

 • Kredi borçlarınızı kapatmak
 • Kredi kartlarınızı düzenli ödemek
 • Borç ve gelir dengesini sağlayabilmek
 • Yeni kredi arayışlarında bulunmamak
 • Borç ödeme alışkanlıklarınızı geliştirdiğinizi göstermek

Kredi sicilini temizleyen en hızlı faktör borç transferleri veya finansman kredileri ile mevcut borçlarınızı yapılandırmanızdır. Düzenli ödemelerle kısa sürede hızlı bir yükseliş gözlemlenebilir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir