Kredi Sicili ve Kırmızı Kalem Hakkında Bilgiler

83
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Kredi Sicili Ne Demek?

Kredi Sicili olarak adlandırılan ve hepimizin finansal karnesi olan bir dizi detaydan söz edeceğiz. Öncelikle kredi sicili dediğimiz durumun herkes için farklılık göstereceğinden emin olunuz. Burada sicili temiz olmayan insanlar ile kredi sicili temiz olan insanlar arasında tek fark KKB tarafından verilen puandır.

Kredi kullanmış kişilerin daha önceden yaptıkları ödemeler ve yapamadıkları ödemeler sicili doğrudan etkiler. Eğer iyi bir finansal sicile ihtiyacınız varsa kesinlikle bazı konuları göz önüne almanız gerekiyor. Daha evvel kullandığınız kredileri düzenli ödememişseniz kesinlikle büyük bir eksiklik ile karşı karşıyasınız.

Kredi sicilini etkileyen en önemli etken budur. Kredi notunuzun gördüğü ivmeler yine bunun için diğer faktörlerden birisidir. Örneğin 90 gün geciktirdiğiniz bir kredi ödemeniz doğrudan yasal takibe girer. Yasal takip sonrasında da kredi sicilinize bu borç işlenir. Bu noktada işlenmiş bir borcun size yansıdığı süre ise tahmin edeceğinizden çok daha fazladır.

Kredi Sicili Temiz Olmayanlar Ne Zaman Kredi Çekebilir?

Kredi sicili temiz olmayanların sicili ne zaman temizlenir sorusu oldukça merak ediliyor. Aslında bu süreç bankalardan bağımsız olarak KKB kayıtlarında 5 yılı kapsıyor. Yani 5 yıl boyunca KKB kayıtlarında kalan kötü siciliniz sonrasında siliniyor. Bu aşamada kredi notunuz 1 olarak 5 yılın sonunda artabilecek pozisyona geliyor. Tam bu aşamada yaptığınız kredi başvurularınız doğal olarak reddediliyor.

Başvurudan ziyade sicilinizi takip etmeli ve yükseltmenin yollarına bakmalısınız. Bildiğiniz gibi 1-1900 arası kredi notu mevcut. Birçok müşteriye ise 1.200’den aşağı olan kredi notlarıyla kredi kullandırılmıyor. Ayrıca kredi notu yüksek olan müşterilerin bile kredi sicili olumsuz etkilenebiliyor.

Eğer kredi siciliniz bozuk ise 5 yıl bekleyin ve sonrasında kredi notunuzu yükseltin. Böylece bankaların nezdinde daha olumlu bir konuma ulaşırsınız. Ancak bankalar diledikleri müşterileri için 5 yıl geçmesine rağmen geçmiş kredi veya kredili diğer ürünlerin kullanımını görebilirler.

Kara Liste veya Kırmızı Kalem Ne Demek?

Kredi sicilinde kırmızı kalem yemek veya kara listeye girmek tanımları çok fazla yer alıyor. Finansal işlemlerinizde veya başvurularınızda 5 yıllık bir blokaj için kırmızı kalem ya da kara liste olması gerekiyor. Eğer kara listeye girerseniz veya kırmızı kalem yerseniz kesinlikle krediniz onaylanmayacaktır.

Kırmızı kalem yemiş kişilerin 5 yıl içerisinde kredi sicili silinir. Sonrasında ise belirli bir düzenli gelir gider çıkışıyla puanınızı yükseltmelisiniz. 1.000 ve üzeri puanlarda bankalardan çok düşük limitli veya teminatlı kredi kartı alınabilir. Sonrasında da aksatmadan düzenli ödemeler yaparak kredi notu ile beraber kredi sicilini pozitif yönde geliştirmek mümkün olacaktır.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir