• Anasayfa
 • Finans
 • Kredi Sicili ve Kara Listeyle İlgili Soru ve Cevaplar

Kredi Sicili ve Kara Listeyle İlgili Soru ve Cevaplar

81
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Kredi sicili sorunlu olan insanların sık sık kredi notunu merak ettiğini görebilirsiniz. Burada temel amaç mevcut kredi sorununu aşabilme eğilimidir. Yani risk raporu ne sonuç verdi. Kredi notu ne kadar etkilendi ve kırmızı kalem ile 5 sene boyunca tüm finansal hareketlerden bloke edilip edilmediği merak konusu olmaktadır.

Bu durumu Google üzerinden merak ederek arayan kitlelerin sayısı ise her geçen gün artmaktadır. Hemen aşağıda yer alan 10 farklı soru ise bu noktada aydınlatıcı bir rehber niteliği taşımaktadır.

 • Kredi Sicili Nedir ve Neyi Kapsar?

KKB tarafından tutulan tüm finansal işlemlerin verilerini sağlayan bir sicil sistemidir. Hayatı boyunca kredi kartı, kredi, kredili ürünlere kefillik gibi durumlarla iç içe olmuş herkesin kredi sicili vardır. Sicilin temiz olması veya etkilenmesi ise ödeme alışkanlıkları, borç ve gelir dökümü gibi etkenlere bağlıdır.

 • Kredi Sicil Belgeleri Neleri Kapsıyor?

Kredi sicili bakıldığında kredinin onaylanması, kredi kartı başvurusunun olumlu değerlendirilmesi veya tüm bu finansal işlemlerin onaylanmaması için tüm detaylara rastlanır. Kişilerin finansal geçmişlerini içeren bir rapor olarak aktif borç bilgilerini, kredilerini, kredi kartlarını, gelir ve gider oranını, finansal kurumlara bağlı ödemelerini, 5 yıla ait ödeme alışkanlıklarını kapsar. Hiçbir kredi sicilinde 5 yıldan fazla bilgi tutulmaz. Bu yüzden kara liste veya kırmızı kalem denilen durumların süreci 5 yıldır.

 • Kredi Sicili Nasıl Öğrenilir?

Bankaya başvurmadan önce kredi sicilini öğrenmenin yolu Fİndeks ile mümkün. Kredi notu ve risk raporunu aldığınızda tüm bu bilgiler karşınıza çıkacaktır.

 • Kara Liste Nedir?/Kırmızı Kalem Nedir?

Kırmızı kalem yiyen veya kara listeye düşen herkesin merak ettiği bir soru kalıbıdır. Öncelikle bu tanımlar belirli şartlardan ötürü finansal işlemleri sınırlanan kullanıcılar içindir. Geçmişe dönük ödemelerinizde aksama, kapanmayan borçlar, kredi ve kredi kartı harcamalarında tutarsızlık, gelir ve gider dengesizliği bunun sebebi olabilir. Kara liste ile 5 yıl boyunca hiçbir finansal işlem yapamazsınız.

 • Neden Kara Listeye Girdim?

Bankaların kredili ürünlerini herhangi bir şekilde ödemeyen tüm müşteriler bu süreci anlamadan yaşarlar. 30 gün ve 60 gün ile başlayan uyarıların sonucunda 90 gün ödenmeyen bir borç için yasal takip başlatılır.

 • Kırmızı Kalem Mi Yedim? Kara Listede Olduğumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notunuzun olmayışı veya geçmişe dönük borç bilgileri dışında hiçbir ibarenin yer almayışı bu sürecin başladığın işarettir. Ki size sunulan bilgiler bunu doğrulayacaktır.

 • Kara Listeden Çıkmanın Yolu?

Kara listeden çıkmak herkesin ortak beklentisidir. Ancak bunu sağlayabilecek hiçbir yöntem yoktur. Kara listenin finansal işlemleri bloke ettiği süreç tam 5 yıldır. Süre dolmadan bu işlem bitmez.

 • Kredi Siciline Af Çıkar Mı?

Dönemsel olarak bu tip yaptırımlar olduğunu görüyoruz. 2017 yılında düzenlenen bir tasarı ile beraber kredi sicili bozuk olanlara af çıkarıldı. Bu af neticesinde total borçlarını 6 aylık vadeyle kapayanların sicili temizlenmiş oldu.

 • Kredi Sicili Sıfırlandıktan Sonra Gelişen Süreç?

Kredi sicili af ile temizlendiğinde de normal şartlarda temizlendiğinde de 5 yıllık süreç baki kalır.

 • Kredi Notu veya Risk Raporu Bilgileri Hatalı Olduğunda Ne Yapmalı?

Kredi notu veya risk raporu için Findeks’e başvurduğunuzda size özel bir rapor hazırlanır. Eğer aldığınız bilgiler gerçek değilse doğrusu için başvuruda bulunarak değiştirmeniz gerekir. Bu minvalde hiçbir şekilde kara liste, kredi sicili gibi durumları önemsememelisiniz.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir