Kredi Onay Sürecinde Neler Oluyor?

71
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Kredi Onay Süreci Nasıl Gerçekleşiyor?

Kredi onay süreci hakkında birçok farklı bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Aslında bunun yasal olarak çoğu bankada 2 iş günü olarak belirlenmiş olduğu biliniyor. Bu durumu daha da hızlandırmak iste teknolojinin hayatımıza dahil olmasıyla mümkün oldu. Örneğin cep telefonundaki mobil uygulamadan kredi başvurusu veya SMS ile kredi başvurusu yapmak mümkün oluyor. Yine kredi onay süresini hızlandıracak bazı adımlar atılması gerekebiliyor.

Öncelikle kredi onay süresini kısaltmak için ilk yapılması gereken şey bilgilerinizin doğruluğudur. Zaten her banka için KKB veritabanı kullanıldığı için yanlış veya eksik bilginin hiçbir yararı olmayacaktır. İşiniz, eviniz ve kişisel bilgileriniz hakkında doğru bilgiler girmeniz önerilir. Sonrasında ise mevcut onay süresi başlar. Bazı kredi değerlendirmeleri 2 dakika içerisinde sonuçlanır. Bunların temel anlamda otomatik sisteme ait mesajlar olduğunu söyleyebiliriz. Bunun sebebi ise kredi notunuzun düşük olmasıdır.

Kredi notu en riskli ve orta riskli seviyede olan ve 900 puanın altında seyreden kişilere anında reddedildi cevabı gelir. Bu şubeye gitseniz veya SMS ile başvursanız da değişmeyecek bir süreçtir.

Bazen ise kredi başvurunuza istinaden onay almanız dakikalar sürebiliyor. İşte burada kredi ön onayı nedir sorusunun aklınıza gelmesi gerekiyor. Kredi başvuru sistemleri girdi sayısının fazla olması nedeniyle otomatik bir sisteme bağlıdır. Kredi notunuz uygun görüldüğünde otomatik olarak kredi ön onayı yapılır.

Fakat bankaya gittiğinizde tekrardan limit ve başvuru alınarak onay sürecinin başladığına şahit olabilirsiniz. Genelde ön onay alan kredi taleplerinin tamamına yakını sorunsuz şekilde onaylanmaktadır.

Bu sürecin bankaya giderek başvurulması halinde değişken olabileceğini belirtelim. Yani yaklaşık olarak kredi onay süreci 2 iş günü sürebilmektedir. Bu süreç sonunda banka müşterilerine hesaba havale veya elden teslimat yapılabilir.

Hesabınız olan ve maaşınızı çektiğiniz bankadan anında kredi çekebileceğinizi unutmayın. En hızlı kredi veren bankalar ilişkiniz olan bankalardır. Burada kredi onay süreci içerisinde bazı belgelerin tamamlanması istenebilir. Örneğin kredi talebi onaylansa da kefil istenebilir. Yine kredinize teminat olarak gayrimenkul veya mevduat tutarı gerekebilir. Tüm bu detaylar sürecin hızlanması için önemlidir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir