Kredi Notu Yükseltmenin Yolları Nelerdir

62
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Yapmanız Gerekenler

Kredi notu düşük olanlara kredi imkânı sağlayan çok az finans kuruluşu var. Bilhassa KKB bünyesinde toplanan verilerin tüm bankalara ulaşması sebebiyle kötü bir imaj çizilebiliyor. Daha önce ödeyemediğiniz krediler ve kredi kartı borçları sebebiyle yeni finansal ihtiyaçlarınıza karşılık bulamayabilirsiniz.

Bankalarda krediniz reddediliyorsa bir takım önlemler almalı ve düşük olan kredi notunuzu yükseltmelisiniz. İlk olarak yapmanız gereken şey kredi notunu öğrenmekten geçiyor. Hemen Findeks kredi notu için risk raporu çıkartarak mevcut puanınızı öğrenebilirsiniz. En düşük 1 olan kredi puanının En Riskli, Orta Riskli, Az Riskli, İyi ve Çok İyi olmak üzere 5 sınıfa ayrıldığını söylemek gerek. Maksimum kredi notunun 1900 olduğunu hesaba kattığımızda ise düşük notun yükselmesi için uzun bir süreç gerekebiliyor.

Bankalar kredi notu kaç olunca kredi veriyor? Bu soru kalıbını oldukça sık duyuyoruz. Genel geçer tecrübelere bakıldığında 900’den az kredi notuna kredi onaylandığına şahit olmak son derece güçtür. Buna istinaden 1.200 puanı aşan kredi notu ile daha rahat kredi çekilebildiğine dair bilgiler mevcut. Yani Az Riskli sınıfına girdiğiniz an finansal durumunuz düzelme eğilimi gösteriyor. İşte bu aşamada da Kredi notunu yükseltmek için neler yapmak gerekiyor ona değineceğiz.

 • Ödemelerinizin düzenli olması
 • Ödemelerinizin asgari değil tam tutarı kapsaması
 • Harcama limiti dahilinde ödeme yapılması
 • Ödemesini yaptığınız faturaların düzeni
 • Aldığınız taksitli ürünlerin ödemeleri
 • Araba ve ev için uygulanan düzenli ödeme poliçelerinin ödemesi
 • Sürekli kredi kartı başvurusu yapmamak
 • Sürekli yeni kredi başvurusu yapmamak
 • Belirli bir mevduat birikimini uzun süre hesapta tutmak
 • Gelirin yattığı banka ile kredili ürünler için çalışmak
 • Takibe düşmemek
 • Takibe düşen hesaplar için ödeme planı oluşturmak ve hukuki sürece yansıtmamak

Tüm bu adımları düzenli olarak uyguladığınız takdirde kredi notunuz yükselen bir ivme kazanacaktır. Burada en önemli unsur ise gelir ve gider dengesidir. Faturalarınız dahil olmak üzere ince bir hesap yapmalısınız. Tüm ödemelerinizi belirtilen periyot içerisinde gerçekleştirdiğinize emin olmanız gerek. Hiçbir finans kuruluşu gideri daha çok olan bir kişiye kredi vermez. Geriye ödeyebileceğiniz tutarlar için başvuruda bulunmanız ve onay alamadığınız takdirde bunu tekrarlamamanız önerilir.

Yapılan en büyük hata ise tüm bankalara arka arkaya yapılan kredi başvurusudur. Bankaların kredi faiz oranları ve vade avantajları araştırılmalıdır. Maksimum iki banka ile kredi başvurusu yapınız ve onay alamazsanız asla devamını getirmeyin. Her yeni kredi ve kredi kartı başvurusu olumsuz değerlendirildiğinde kredi notunuzu biraz daha aşağıya çekecektir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir