Kredi Notu Öğrenme ve Yükseltme Yolları

69
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Kredi Notu İle İlgili Tüm Detaylar

Kredi notu nedir veya kredi notu nasıl yükselir sorularına aşina değilseniz kılavuz niteliğinde bir inceleme ile devam edeceğiz. Bu konu hakkında edineceğiniz bilgiler ise kredi notu hakkında tüm merak ettiklerinizi kapsayacak.

Eğer bankalarla daha önceden hiç çalışmamış biriyseniz kredi notunuz sabit bir ivmededir. Bu banka hesabı olup nakit girdisi sağlamış olanlar için 1000 sabit puan anlamına gelir. Fakat her kaynak bunu kabul etmez. Yine kişiden kişiye değişen bir düzenle bazılarında hiçbir banka faaliyeti olmamasına rağmen 0 kredi puanı gözlemlenir. Findeks kredi notu öğrenildiğinde hiç borcu olmasa da 0 puanla karşı karşıya kalan insanlar vardır.

Bunun sebebi ise KKB bünyesinde kişinin hiçbir mali kaydının olmamasıdır. Ancak hiç mali kaydın olmaması hızlı bir kredi puanı yükseltme için olumlu detaylar arasındadır. Yaptığınız her düzenli ödeme için ciddi bir yükselme kat edersiniz.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu ne demek diyenler için açıklayıcı olmakta yarar görüyoruz. KKB bünyesinde tüm bankaların müşterilerine ait veriler toplanır. Ödediğiniz faturadan kredi tutarına, kredi kartının asgari ödemesinden maaş girdisine kadar tüm detaylar işlenir. Bu ise sizin ödeme alışkanlıklarınız ve mevcut borç gelir dengenize göre belirli bir not tayin eder. İşte bu not sizin kredi kullanımı veya kredi kartı başvuru sonucunuzu etkileyen sistemdir.

  1. En Riskli Kredi Notu: 1-699
  2. Orta Riskli Kredi Notu: 700-1099
  3. Riskli Kredi Notu: 1100-1499
  4. İyi Kredi Notu: 1500-1699
  5. Çok İyi Kredi Notu: 1700-1900

Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?

Kredi notu neye göre belirlenir diyorsanız aşağıdaki tabloya göz atmalısınız. Çünkü aşağıdaki tüm detaylar belirli oranda kredi notunu etkilemektedir.

  • Kredi Ödeme Alışkanlığı: %35

Notun büyük kısmını borçlarınızı ödeme alışkanlığınız oluşturmaktadır.

  • Borç Dengesi: %35

Bir diğer büyük kıstas ise gelir ve borç dengesidir. Borçlarınız azaldıkça kredi notunuz hızlı artar.

  • Kredi veya Kredili Ürün Kullanımı: %11

Kredi başvurunuz veya kredi kartı başvurunuz olumlu sonuçlandı. Bu aşamada %11’lik kısmı etkileyen bölüm sayılabilir.

  • Kredi Arayışı: %10

Sürekli kredi çekenler için %10’luk kısmı temsil eder. Eğer puan düşük ise ve reddediliyorsa kredi arayışı kredi notunu olumsuz etkileyebilir.

  • Diğer Kıstaslar: %9

Bankaların ödeme ve müşteri politikalarına göre %9’luk bir diğer kısmı vardır. Ödeme durumunuzdan gelir dengenize kadar birçok farklı detayı kapsar.

Kredi Notunu Öğrenmek

Kredi notunu öğrenmenin yolu kredi başvurusu yapmaktan geçiyor. Ancak başvuru yapmadan öğrenebilmek ve kredi notunu takip edebilmek Findeks risk raporu sayesinde mümkün. Böylelikle düzenli olarak finansal durumunuzun karne olarak neyi ifade ettiğini öğrenebilirsiniz.

Findeks kredi notu aldığınızda düşük veya yüksek kredi notu ile karşılaşabilirsiniz. Bunu yükseltmek ise yine sizin elinizdedir.

Kredi Notunu Yükseltmenin Yolları

Kredi notu yükseltme işleminin belirgin bir yöntemi yoktur. Yalnızca bankaların girdilerine işlenen ve KKB tarafından kaydı tutulan işlemlere dikkat etmelisiniz. Hiçbir borcu vadesinden sonra ödemeyin. Vade tarihi arasında mutlaka son günden önce ödemeyi yapın.

Asgari ödemelerden kaçının. Kredi kartınızın asgari tutarı 688 TL ise bu tutarı ödeyip geçmeyin. Tamamını ödeyemeseniz bile total borç 1.895 TL ise 1.500 TL gibi yüksek meblağlar ödemeye özen gösterin.

Reddedilen kredi veya kredi kartlarının yerine yenilerine başvuru yapmayın. Keza bu durum kredi arayışı çerçevesinde notu daha da aşağıya çekecektir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir