Kredi Kartlarının Limit Düşürülmesi Hakkında

73
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Banka Kartları ve Kredi Kartları İçin Önemli Gelişme Onaylandı

Uzun süredir tüketicinin haklarını korumak amacıyla düzenlenen yeni tasarılar gündeme geliyordu. Bildiğiniz gibi bankaların dilediği müşterisine telefon ile limit yükseltme seçeneği sunduğunu görüyoruz. Aslında bu durum gayet normaldir. Yalnızca bir müşterinin şikâyeti ile beraber limit yükseltme ile limit düşürme arasındaki işlem farklarının birbirine yakın olması sağlanıyor.

Şu an için alınan kararın emsal niteliğinde olması ve yürürlüğe girmiş olması gündeme oturuyor. Çünkü uzun bir süredir bu konudaki çalışmalar devam ediyordu. Haliyle kredi kartları için düzenlenen komisyon sonucunda limit düşürme taleplerine bir çözüm sağlanmış oldu.

Eğer dilerseniz cep şubesi veya internet bankacılığı ile limitinizin düşürülmesini talep edebilirsiniz. Fakat en sağlıklısı şubeye giderek dilekçe doldurmanız olacaktır. Bu sayede memurun bir nüshayı kendisine bir nüshayı size vermek suretiyle işleminizi başlatacağını bilirsiniz. Başvuru tarihiniz verdiğiniz dilekçe üzerinde olacağı için 7 iş günü süre içinde tüm işlemler sonuçlanmış olur.

Banka kartları ve kredi kartları için limit düşürme işlemlerini maksimum 7 gün içerisinde tamamlama emri yürürlüğe girmiş bulunuyor. Artık tüketicinin talebine bir hafta içerisinde cevap verilecek. Dolayısıyla limit düşürme işlemleri eskisi gibi uzunca bir süre devam etmeyecek. Hem başvuru esnasında bildiğiniz tarihten ötürü takip etmeniz daha kolay olacaktır.

Verilen karar aynı zamanda kredi kartlarının iptalini ve değiştirilmesini de kapsıyor. İlk defa kredi kartı alacak birisine 7 güne ulaşım sağlanabiliyor. Fakat bunun tekrar yenilenme veya iptal gerekçesiyle gündeme gelmesi neredeyse imkânsız görünüyor. Her halükarda 7 günlük süreç ile hem limiti düşürebileceğiniz hem de kartınızı iptal ettirebileceğiniz bir ortam hazırlanmış oluyor.

Kart hamili tarafından bankaya sunulan tüm istekler ve talepler en geç 7 gün içinde sonuca kavuşacaktır. Doğal olarak kart kullanımları kadar iptal ve yenilemelerde de belirgin bir artış olacağını bu noktada söylemek mümkündür.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir