Kredi Kartı Sahiplerinin Bilmesi Gerekenler

63
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Kredi Kartı Bilgin Hangi Seviyede?

Kredi kartı kullanmak her şeyi bilmek anlamına gelmiyor. Aksine birçok insanın kredi kartı ile ilgili ciddi sorunları olduğunu söyleyebiliriz. Günümüz koşullarında bunu minimal seviyede yaşamak isteyenlerin ise çeşitli kılavuzlara göz atması önerilebilir.

Kredi kartı hakkında ne biliyorsunuz denildiği zaman kullanımı ve POS ile olan ilişkisinden fazlasından söz etmeniz gerekir. Özellikle mevcut bilgileri tazeleyerek doğru kullanım sağlayabilmek her şeyden önemlidir.

  • Kredi Kartı Limiti Arttırılabilir Fakat Düşürülemez?

Bu sorunun cevabını bilebilir misiniz? Kredi kartının limiti sürekli banka tarafından aranılarak arttırılmaya çalışılır. Yine kendiniz arayarak talebinizi iletebilirsiniz. Tabi ki bu aşamada kredi kartının limitini düşürmek önemli bir güvenlik tedbiri olarak adlandırılabilir. Bunu kendiniz tercih ederek yapmanız gerektiğini söylemeliyiz. Düşürülemez diyenler yanılıyor.

  • Kredi Kartı Borcunun Tümünü Ödemediğimizde Kara Liste/Kırmızı Kalem Yeriz?

Kesinlikle hayır bankanın dönem borcu ödenmesi gereken bir miktardır. Ancak bazı aylar yaşadığınız sıkıntılı süreçlerde bunu dönem borcu yerine asgari tutar olarak ödemeniz mümkün. Fakat bunu sürekli hale getirmek veya borcunuzu sürekli geç ödemek kara listeye sebebiyet verecektir.

  • Banka Kredi Notu Yalnızca Bankalar Tarafından Öğrenilir?

Tabi ki hayır. Findeks sistemi sayesine 10 TL gibi cüzi bir ücret karşılığında kendinize ait kredi notu ve risk raporunu alabilirsiniz. Hem bu kadar cüzi bir miktar olması hem de anında cep telefonu ve bilgisayar aracılığıyla öğrenilebilmesi burada önem kazanmaktadır.

  • Kredi Kartı Sayısının Çok Olması Kötü Bir Etki Yaratabilir?

Bu kişinin kendi iradesiyle alakalı bir durum olup tehlike yarattığı doğrudur. Finansal çevrelerce yapılan düzenlemeler kredi kartı sayısının kişiye özel bir adet ile sınırlı olması gerektiğini savunuyor. Böylece kişinin geliri ve gider dengesi kontrol altında tutulabiliyor. Fakat birden fazla kredi kartı sahibi olan kişilerde bu denge kurulamıyor. Maaşından veya diğer gelirlerinden çok gideri olduğunda ödeme zorluklarıyla karşı karşıya kalınabiliyor.

  • Kredi Kartlarının Yıllık Masrafları ve Aidatları Ödenmeyebilir?

Bunu mevcut kredi kartınız için yapabilmek mümkün olmayabilir. Aslında yapmanız gereken en doğru şey kredi kartı başvurusu yapmadan önce yıllık maliyet tutarını, kart aidatını ve diğer ücretleri öğrenmekten geçiyor. Bazı bankalar ve kartlar %100 olarak ücret talep etmedikleri kartlarla müşterilerine erişiyor.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir