Kredi için Gelire Göre Belirlenen Oranlar

56
Bu makeleyi Ortalama 1 dakikada okuyabilirsiniz.

Kredi Çekenlere Gelire Göre Sınırlama Geliyor

Türkiye’de kredi kullanımının üst seviyeye gelmesiyle beraber çeşitli finansal önlemlerin alınması normal gözüküyor. Geçtiğimiz dönemlerde cep telefonu ve benzeri elektronik eşyalar için kredi ve kredi kartı ile ilgili düzenlemeler görmüştük.

Bu kez Sözcü Gazetesi yazarlarından Erdoğan Süzer tarafından bize sunulan bir haberle devam edeceğiz. Mevcut kredi kullanım oranını düşürmek ve tasarrufu daha yaygın bir hale getirmek için kredi çekenlere belirli sınırlamalar getirileceği söyleniyor. İlk adım ise gelir modeline uygun kredi tutarı gibi görünüyor.

Kredi Çekenlerin Geliri İle Orantılı Limitleri Olacak

İhtiyaç kredisi için kullanım limiti uygulanmaya başlanacağını öğrenmiş bulunuyoruz. Bunun dışında kalan kredi türleri ise yine bu aşamada aktif olacak. İlk olarak ihtiyaç kredisinden başlayan tasarruf modelinin konut kredisi mortgage gibi sistemlere de sıçraması gündemde.

Tüketici kredileri adı altında yer alan ihtiyaç kredileri, konut kredileri ve taşıt kredileri için belirli bir düzenlemenin önümüzdeki yıl yapılacağını söylemek zorundayız. Örneğin asgari ücretli çalışanlar için kredi kartı limitinin 3.700 TL olarak sabitlenmesi büyük bir finansal reform olmuştu.

Buna benzer bir limitin kredi çekimleri için gerçekleşeceğini ise öğrenmiş bulunuyoruz. Gelir düzeyi ne kadar yüksek olursa kredi çekme limiti o kadar yükselecek. Haliyle asgari ücretle çalışanların bu kemer sıkma politikasıyla eli daralmış olacak. İlk bakışta tüketiciyi koruyan bir yaptırım olabilir. Fakat uzun vadede konut kredileri ve benzeri kullanımlarda büyük sorunlara yol açabileceği düşünülüyor. Bu uygulamaların 2018’de dile getirilmesine karşılık 2020’den aşağı uygulanamayacağı ise aşikâr.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir