Kredi Çekmeden Önce Yapılacak Planlar

60
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Kredi Çekmeden Önce Bu 5 Soruyu Kendinize Sorun!

Kredi çekmek herkesin finansal ihtiyacına cevap veriyor. Aslında finansal ihtiyaca cevap vermesi belirli kriterler eşliğinde mümkün oluyor. Kesinlikle kredi kullanmanın mantalitesini kavramanız gerektiğini vurgulamalıyız. Hiçbir zaman hibe olmayan ve her zaman daha fazlasını ödemenizi sağlayan bir para yardımıdır.

Banka ve finansal kuruluşların size kredi vermelerindeki tek amaç ise kâr marjıdır. Peki ya kâr eden bu firmaların bize zarar vermesini nasıl önleriz?

Öncelikle kredi çekmeden önce dikkat edeceğimiz şeyleri bilmeliyiz. İlk etapta kredi tutarını, faiz oranlarını ve gerçekten krediye ihtiyaç duyup duymadığımızı belirlemek zorundayız.

  1. Krediyi Çekmek Zorunda Mıyım?

İhtiyaç dahilinde bir kredi olup olmadığını iyi tayin etmelisiniz.

  1. Kredi Tutarının Gelire Çevrilebilmesi Mümkün Mü?

Genelde yatırım aşamasında çekilen krediler için geçerlidir. Fakat ihtiyaç kredisi çekmeden önce bu sorunu kendinize sormanız yararlı olacaktır.

  1. Kredi Ödeme Planı Hazır Mı?

Kredi ödemenizi hesaplarken aylık ödediğiniz temel ihtiyaçlarınızı çıkarın. Ardından kalan net tutarın %40’ını kredi tutarı olarak belirleyin. Bu ödeyebileceğiniz en üst tutardır.

  1. Kredinin Maliyeti Ne Kadar?

Aslında en önemli nokta olmasına rağmen kredinin masrafına odaklanılıyor. Oysa yıllık faiz oranı ve geri ödeme tutarı önemli olacak.

  1. Kredinin Kullanılma Nedenine Değer Mi?

Bazen bir alışveriş bazen ise bir konut alımı için kredi çekilebiliyor. Tüm bunların yanında ise kredi çekmeye değer mi sorusu akla geliyor.

Gerçekten kredi kullanımı için bu soruların cevaplarını kafanızda sabit bir biçimde vermiş olmalısınız. Aksi takdirde krediden doğan maliyet, ödeme yükü ve gereksiz yere nakdi bir destek almanın sonucunda zorlanan taraf siz olabilirsiniz. Kredi notunu yükseltmek için veya sicili düzeltmek için bu sorulara odaklanarak mantıklı hareket etmenizi tavsiye edebiliriz.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir