Kredi Çekerken Yapılan Hatalar Nelerdir?

96
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Kredi Çekerken Bu 5 Hataya Dikkat!

Kredi çekerken kefil istenen, yazılı belgeler topladığımız veya belirli bir gayrimenkul için teminat oluşturduğumuz dönemler geride kaldı. Artık bankadan sıra almak, maaşınızın sistemsel olarak belgelenmesi ve akabinde sözleşmeyi imzalamak yeterli oluyor. Yani bankaya gidip 5 dakika sonra ihtiyacınız olan kredi tutarı ile kapısından çıkmanız mümkün görünüyor.

Bu kadar kolaya indirgenen kredi kullanımının hataya dönüşme payı ise ürkütücü seviyelerdedir. Şu sıralar kredi çekerken yapılan hatalar arasında 5 popüler detay revaçta görünüyor. Aslında bu hataların yıllardır yapıldığını ve halen daha da yapılmaya devam edildiğini belirtmek gerek. Farkına vardığınız an kendi kredilerinizde de benzer yanlışlıklar gözlemleyebilirsiniz.

  • Kredi İhtiyacı

Bir kredi kullanmanın belirli formları olabilir. Konut, taşıt veya işyeri kredisi kullanırken bunun için geçerli bir sebebiniz olmuş oluyor. Yani kredi ihtiyacınızı karşılayan bir detaydan söz edebiliyoruz. Fakat ihtiyaç kredisi adı altında çekilen nakdi tutarlar için bu geçerli mi?

Birçok kişi acilen alışveriş yapabilmek için 800 TL’ye ihtiyaç duyuyor. Akabinde 1.000 TL kredi çekiyor. Bazıları için 3.600 TL’lik teknolojik alışveriş için 4.000 TL kredi çekimi gözlemleniyor. Tüm bu borç, masraf, faiz ve geri ödeme yükünün altına girmeye değecek bir ihtiyacınız mı var? Bunun kararını verdikten sonra gelir gider dengenizi hesaba katarak kredi başvurunuzu yapmalısınız.

  • Kredi Vadesi

Kredi çekerken yapılan hatalar denildiğinde vade çok ince bir çizgiyle karşımıza çıkıyor. Zira vadeyi kısalttığınızda ödeme tutarının totalde düştüğünü görüyorsunuz. Bu olumlu bir detay iken aylık ödemeler artmış oluyor. Yani daha fazla darboğaza girmiş bir finansal süreç geçirebiliyoruz. Düşük faizle ve düşük vadede kredi çekmek her zaman kârlıdır. Fakat uzun vadede düşen aylık ödeme sayesinde nefes alabileceğiniz bir ödeme planına kavuşabilirsiniz.

  • Kredi Tutarı

Halk arasında yapılan en büyük yanlış ise tutardır. Yukarıda 3.600 TL ihtiyaç için 4.000 TL çeken bir düşünce yapısından söz etmiştik. Bu en ideal seviyeler denilebilir. Çünkü Türkiye’de kredi çekerken yapılan hatalar arasında miktarın çok üzerinde çekim yapmak ilk sıraları kapsıyor. Yani 5.000 TL ihtiyacınız olduğunda 10.000 TL kredi çekip kalanı mevduatta tutma alışkanlığından söz ediyoruz. Mevduatta tuttuğunuz meblağ bir süre sonra ihtiyaçlar dahilinde harcanabilir. Buna gelmeden önce ise faizi işlemiş ve işlemeye devam eden bir borç olarak çekim yaptığınızı hatırlamalısınız.

  • Gelir Gider Dengesi

Aylık ödemelerin belinizi bükmemesi için iyi bir hesap kurdu olmanız gerek. Burada baz alacağınız miktar kişiseldir. Bankalar kişinin aylık gelirinin %70’ine kadar kredi onaylamaktadır. Fakat her ay 2.000 TL maaş aldıktan sonra 1.400 TL kredi ödemek pekte mantıklı değil. Bunun için ödeme planınızı maksimum aylık gelirinizin %25’i şeklinde stabilize edin. 2.000 TL maaş alıyorsanız 500 TL’ye kadar kredi ödemesi yapın.

  • Hangi Banka?

Bankalar arasında kararsız kalan tek insan siz değilsiniz. Keza son dönemlerde promosyonlar, düşük faiz oranları, masrafsız kredi seçenekleri, taksit ertelemeler ve benzeri avantajları sık sık gözlemliyoruz. Doğal olarak hangi bankadan kredi çekmeliyim sorusunu kıyaslayarak bulabilirsiniz. Bankaları dolaşmak, bankaların internet sitelerine göz atmak veya bunun için size sunulan kredi karşılaştırma siteleri üzerinden uygun krediyi bulmak sizin elinizdedir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir