• Anasayfa
  • Finans
  • Kredi Çekebilmek İçin Kaç Aylık Çalışan Olmalıyım?

Kredi Çekebilmek İçin Kaç Aylık Çalışan Olmalıyım?

78
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Kredi çekmek için çalışmak en önemli kriterlerin başında geliyor. Daha doğrusu çalışmaktan ziyade sigorta primlerinizin düzenli olarak ödeniyor olması gerek. Bazı kişilerin sigortası geç başlatıldığı için bu konuda mağduriyet yaşadıklarına şahit olabiliyoruz. Örneğin 6 aydır çalışan bir işçinin sigortasının 5.ay itibariyle yapılmış olmasından dolayı halen daha kredi onayı alamamasına şahit oluyoruz.

Bu noktada işverenlerin çeşitli tazminat giderlerini ekarte edebilmek için yaptıkları girdi çıktılar bile kredi onayını etkileyebilecek düzeye ulaşabiliyor. Birçok banka aynı kuruma yapılan girdi çıktılarda pek fazla sorun çıkarmıyor.

Öncelikle çalışma noktasında SGK primlerinizin yatıyor olmasının baz alındığını belirtmeliyiz. Kredi notunuz 1500’ün üzerinde olmasına rağmen mevcut bir gelirinizi belgeleyemediğiniz için kredi çekemeyebilirsiniz. Dolayısıyla ihtiyaç kredisi çekebilmek için belli bir süredir SGK kapsamında çalışıyor gözükmeniz şart.

Kredi Çekebilmek İçin Kaç Ay Çalışmak Gerek?

SGK kaydınızın girişinin yapılmasıyla birlikte resmi olarak işçi sıfatında olursunuz. Kayıtlarda tüm kurumların erişebileceği bir teminata benzer. Böylelikle finansal anlamda da bir gelir garantiniz oluşmuştur. Bankalar ise kredili ürünlerini yalnızca düzenli gelir sahibi müşterilerine tahsis etmeyi uygun görür.

Şu sıralar kredi çekebilmek için minimum 3 ay çalışmanız gerekiyor. Yani SGK kaydınızın Ocak ayının başında yapıldığını düşünürsek, Nisan ayı içerisinde kredi başvurunuz olumlu sonuçlanabilir. Geçmişe dönük finansal siciliniz ise bu süreci esnetebilir. Bazı kişilerde SGK başlangıcından itibaren 1-2 ay içerisinde onaylanan krediler görülüyor. Bazılarında ise azami süreç olan 3-6 ay arasının dolmasına rağmen kredi kullanımı onaylanmıyor.

Kredi notu, risk raporu ve mevcut borç ödeme alışkanlıkları burada en önemli faktörler oluyor. En garanti yöntem ise iş akdinizin başladığı andan itibaren 6 ay geçince kredi başvurusu yapmaktır.

Sigortalı Çalışıyorum, Kredim Onaylanmıyor?

Geçmişe dönük ödemelerinizde gecikmeler, gecikmelerden kaynaklanan takip ve hukuksal süreç olduysa bu dönemlerin daha da genişlemesi mümkün. Özellikle takip ve hukuksal sürecin kredi notunu 1-300 seviyesine kadar gerilettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

İşte tam bu noktada devreye kredi notunun önemi geliyor. Çoğunlukla 6 ay içerisinde düze çıkan kredi notu ile beraber 2.000 TL ile 6.000 TL arasında değişken bir ön limit belirleniyor. Elbette ki bunu maaş tutarınız, gelir ve gider dengeniz ya da ödeme alışkanlıklarınız etkileyecektir.

Fakat takibe düşen bir kişinin ortalama 5 yıl boyunca takibe düştüğüne dair bilginin veritabanlarında saklı tutulduğunu belirtmeliyiz. Bu durumda 5 yıl içerisinde kredi kullanımı olmadığından halk arasında kırmızı kalem olarak adlandırılan cezai süreci beklemek zorunda olabilirsiniz. Tüm bu ayrıntılara Findeks kredi notu alarak ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir