Kredi Borcunu Kapatmak için Öneriler

67
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Kredi Borcunu Kapatmak İsteyenlere 6 Tavsiye

Kredi borcunu kapatmak için toplu para ile ödeme yapmak mantıklı gibi duruyor. Hem böylelikle size yansıtılmış olan kredi faizinden kurtulmayı düşünebilirsiniz. Ancak bunu yalnızca siz düşünmüyorsunuz. Aynı zamanda kâr amacı günden bankaların bu durum için bir B planı hazırladığını söylemeden geçmeyelim.

Mevcut bir kredi kullanımının en önemli noktası ödeme planıdır. Eğer kredi borcunuzu kapatmak istiyorsanız ödeme planını iyi incelemenizi tavsiye ederiz. Ufak bir örnekle şu şekilde açıklayabiliriz.

10.000 TL kredi ihtiyacınızı 36 ay vade ile karşıladınız. Aylık 350 TL taksit ödeyerek bu krediyi düzenli olarak yatırmaya devam edin. 30.aya ulaştığınızda borcunuzun neredeyse tamamı çektiğiniz 10.000 TL’ye aittir. Oysa 6.ayın ödemesini yaparken ödediğiniz tutarın büyük çoğunluğu 10.000 TL için işlenen faiz tutarıdır.

Yani bankalar öncelikle kredinin faizini temin eder. Ardından ise anaparanın ödemesini temin eder. Siz bitmek üzere olan bir krediyi kapatarak kâr ettiğinizi zannedebilirsiniz. Fakat faiz ödemelerinizin bittiği noktada krediyi erken kapatmak çok büyük bir kazanç sağlamayacaktır.

  • Kalan Vade Sayısı

Bazı bankalarda değişken yüzdeler gözlemlenebiliyor. Doğal olarak son 2 ay kaldığında bile belirli bir meblağ kâr edebilmek mümkün olabilir. Bankanızla görüşerek kalan taksitlerinizin anapara ve faiz dengesini öğrenin. Eğer faiz ödemelerinde krediyi kapatmanın getireceği bir avantaj var ise kapatın.

  • Faiz Değişimi

Bazı durumlarda ekonomik dalgalanmalar farklı sonuçlar doğurabiliyor. Örneğin bir kredi çektiniz ve henüz vadesi yarılanmadı bile. Fakat aynı kredinin çok daha düşük oranda faizlerle sunulduğunu gördünüz. Daha düşük faizle kredi çekmek ve diğer krediyi kapatmak çoğu zaman size kazanç sağlayacaktır.

  • Kredi Kapatma Komisyonu

Türkiye’de ihtiyaç kredilerini kapatma komisyonu adı altında %2 oranında bir tutar talep ediliyor. Eğer araç veya ev kredisi çekmediyseniz çok büyük bir ihtimalle kredinizi erken kapatmak istediğinizde %2 oranında komisyon yansıyacaktır. Bunu bankanızla konuşmadan hareket etmeyin.

  • Kredi Tutarıyla Alternatif Kazanç

Kredi çekenlerin büyük bir kısmının faiz oranını önemsemediğini görüyoruz. Bu kez örnek olarak tutardan ziyade faizleri öne sürelim. %10 sabit faizle kredi çektiniz ve 120 ay gibi uzun bir vadeyle ev sahibi olmayı amaçladınız. Bu tutar %10 oranında faiz yani maliyet ile birleşerek sizden çıkacaktır. Üstelik yıllık faizler sebebiyle ödediğiniz meblağ artacaktır. Tam bu aşamada ev kredisi yerine iş kredisi veya yatırım tabanlı bir talep oluşabiliyor. Fakat kredi tutarıyla kazanç elde etmeye çalışmadan evvel mevcut faiz oranından daha fazla kâr etmek zorunda olduğunuzu hatırlayın.

  • Sürprizler

Hayatımız monoton gibi görünse de birçok sürprize gebedir. Sağlık, eğitim veya benzeri masraflar her zaman yenilenerek karşımıza çıkacaktır. Haliyle belirli bir limitin kenarda bekletilmesi her zaman faydalı olacaktır. Özellikle kredi yükünün altına girerken bunun önemine vurgu yapmak gerekiyor.

  • Sağlığınız

Finansal durumunuzu kredi çekerek düzeltmeyi amaçlayabilirsiniz. Bankaların kredi politikaları yasalar gereği %70 oranında gelir seviyesine kadar yükseldi. Yani gelirinizin %70’ine tekabül eden aylık ödemelerle kredi kullanabilirsiniz. Fakat bu kadar ağır bir ödeme planının psikolojik olarak sizi alt üst edebileceğinizin farkında mısınız? Bilinçsiz bir biçimde kredi kullanmanı size veya çevrenize hiçbir faydası olmayacaktır. Sağlığınızı her şeyin önüne koyup öyle düşünmeniz gerekiyor.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir