Kredi Başvurusunu İptal Etmenin Yolları

59
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Kredi başvurusu yaptıktan hemen sonra iptal etmeye karar verebilirsiniz. Bunun için herhangi bir kıstas yoktur. Daha uygun faizle kredi teklifi bulmuş olabilirsiniz. Veya farklı bir yolla nakdi ihtiyacınızı karşılamış olmanız muhtemeldir. Bu durumda tüketiciyi koruyan kanunlar kapsamında 14 güne kadar kredinizin iptali için başvuruda bulunabilirsiniz.

Fakat kredi iptalinden ziyade kredi başvurusu nasıl iptal edilir konusuna değinmek istiyoruz. Burada birçok kişi SMS veya internet bankacılığı tarafından sunulan bildirimle kredi başvurusu yapabiliyor. Bazen anlık bir merak bazen ise kredinin onay alıp almayacağına dair bilgi sahibi olma isteği buna sevk ediyor.

Doğal olarak kredi başvurusunu iptal etmek için yapmanız gerekenleri bilmeniz halinde sorun yaşamıyorsunuz. Aksine kredi başvurusunu iptal etmek için farklı başvuru kanallarından farklı işlemler yapılabilir. Online yapılan başvurular çok daha kolay ve hızlı bir biçimde iptal edilebilir.

Kredi Başvurusunu Hangi Kanaldan İptal Edebilirim?

Kredi başvurusu yaparken kullandığınız yol şube olabilir. Bu durumda başvuru esnasında kredi notunuza bakılır ve sistemin onayladığı tutar üzerinden kredi sözleşmesi imzalanır. Bazı bankalarda 24 saat içerisinde para hesabınıza aktarılabilir. Bazılarında bu süreç anında olarak bilinir. Aslında başvurunun seyrini değiştirecek en önemli etken başvuru yöntemidir.

Eğer SMS, internet bankacılığı veya telefon üzerinden kredi başvurusu yaptıysanız iptal için bir adım öndesiniz. Çünkü size bu kanallardan yapılan kredi onayı dahi ön onaydır. Kredide ön onay alan bazı başvuruların bile sonrasında onaylanmadığı ise bilinen bir gerçektir.

  • Şubeden Yapılan Kredi Başvurusunun İptali

Şubeden çekmek istediğiniz krediden vazgeçtiğinizi varsayalım. Hemen şubeye geri giderek kredi iptal dilekçesi talep ediniz. Bu dilekçeyi doldurduktan sonra bireysel işlemler üzerinden yetkiliye sunarak işleme alınmasını sağlayın. Akabinde hesabınıza aktarılmış veya size elden teslim edilmiş kredi tutarını harcamadan 14 gün içerisinde teslim etme hakkınız bulunuyor. Henüz onaylanmamış bir kredi için bu süreç çok daha hızlı gelişir.

  • İnternet ve SMS ya da Telefon Bankacılığı İle Kredi İptali

Kredi çekmeye karar verdiğinizde en kolay yöntem telefonla aramak veya mobil uygulamayı kullanmaktır. Burada başvuruda bulunduğunuz kredi için işlem seçeneklerinde başvuruyu iptal et bulunmaktadır. Fakat bu durum bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda internet bankacılığı ile SMS yoluyla başvurduğunuz tüm kredilerde de ön onay mantığı işleyecektir. Sizden ön onay sonrası istenen belgeleri bankaya ibraz etmediğiniz sürece kredinizin onaylanmayacağına kesin gözüyle bakabiliriz.

Krediyi İptal Etme Cezası Nedir?

Krediyi belirli bir vade ile kullandığımız için tüm hesaplamalar, anapara miktarı, tahakkuk edecek faiz tutarı önceden belirlenmektedir. Bu doğrultuda sizin yapacağınız kredi iptali için yasal cayma hakkının 14 gün ile sınırlı olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Fakat 14 günü geçen kredilerde de iptal etme durumu söz konusu olabiliyor. Bunun için erken ödeme komisyonu olarak adlandırabileceğimiz bir talep mevcut. İmzalanan kredi sözleşmesinde açıkça belirtilen bir madde olduğu için tamamıyla yasaldır. Burada 36 aydan daha düşük vadelerdeki kredilerin iptali için %1, 36 aydan daha fazla vadesi olan krediler için %2 oranında erken iptal bedeli yansıyacaktır. Tabi ki kullanılan anapara ve tahakkuk edilen faizlerin dışında olan bir tutardır.

Ortalama olarak 20.000 TL’lik bir krediyi 10 ay kala iptal etmek istediğinizde %1’lik kısmı olan 200 TL, 37 ayı kalmış 20.000 TL’lik bir kredinin iptali içinse 400 TL bir komisyon ücreti alınacaktır.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir