• Anasayfa
  • Finans
  • Kredi Başvurusu Yapılan Miktarı Belirlenme Kriteri

Kredi Başvurusu Yapılan Miktarı Belirlenme Kriteri

66
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Kredi kullanımı son yıllarda daha da artarak devam ediyor. Ev almak için veya araba sahibi olmak için kullanılan krediler daha da fazla artış gösterdi. Ancak ihtiyaç kredisi adı altında çok fazla kredi kullanımı yaşanıyor. Bunun bize iyi veya kötü sonuçları olabilir. Örneğin iyi borç veya kötü borç olarak adlandırılan bir kıstas vardır. Gerçekten ihtiyacınız olan bir ürün için gireceğiniz ödemeler iyi borç olarak adlandırılır. Fakat acele hareket edip fevri davranarak tam tersini yapabilirsiniz.

Kötü borç kavramına takılanların en büyük sebeplerinden birisi ise kredi başvurusu yapılan kredi miktarıdır. Başvuru esnasında ihtiyacın çok daha üstünde bir meblağ için borçlanılabiliyor. Eğer bir eşya almak istiyorsanız ve bu eşyanın size toplam maliyeti 5.000 TL ise çekeceğiniz tutar bu olmalıdır.

Hemen aylık ödeme planı ile ne denli bir ödeme gücüne sahip olduğunuzu hesaplamalısınız. Zira 5.000 TL üzerine eklenecek olan faiz tutarı ve masraflarla beraber yeterince yükselecektir.

Eğer çekeceğiniz tutarı bu ihtiyaca rağmen 10.000 TL yaparsanız zorlanan siz olursunuz. Bilhassa kredi başvurusu yapmadan önce plansız ve programsız bir kullanım söz konusu ise büyük bir handikap ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kredi Miktarı İçin Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Kredi miktarı belirlerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini baştan sona analiz etmeniz gerekiyor. Burada unutmamanız gereken altın nokta bunun bir hibe olmadığıdır. Yani geriye ödenecek bir borç aldığınızı unutmayın.

  • Kredinin Maliyet Tutarı

Kredinin maliyeti çoğunlukla yanlış anlaşılıyor. Krediyi çekerken ödediğiniz masraflar ve net tutar kredinin maliyetini göstermeyecektir. Sizin işinize yarayacak olan meblağ kredi tutarı, tahakkuk edecek faiz, masraflar, sigorta ve total maliyettir. Bu sayede kredilerinizin aylık taksit tutarından toplam geri ödenecek tutara kadar her şeyi görmüş olacaksınız.

  • Krediye İhtiyaç

Krediyi çekerken masraflarla karşılaşabilirsiniz. Bununla karşılaşmasanız bile ciddi bir faiz yüküyle borç altına gireceksiniz. Doğal olarak bu borca girmenize değecek bir ihtiyaç için kredi çektiğinize emin olunuz. Zira ihtiyaç kredisi olarak tanımlanan kredi türünün ihtiyacınızın önceliğine göre şekillenebileceğini aklınızdan çıkarmayın.

  • Geliriniz

Eğer geliriniz bu krediyi ödemenize olanak vermiyorsa kesinlikle başvurmamalısınız. Bir çıkış yolu olarak kredi çekmek doğru hamle olmayacaktır. Bir anlık ferahlamaya karşılık uzun bir vadede büyük sıkıntılarla karşılaşacağınızın garantisini verebiliriz.

Genel geçer bir tanımla gelirinizin %25’ini aşan bir miktarı sabit kredi ödemesi olarak sayabilirsiniz. Fakat bizim önerimiz temel giderleriniz olan barınma, yiyecek içecek, ısınma ve diğer faturalandırmalar çıktıktan sonra kalan tutarı baz almanızdır. Bu kalan net tutar üzerinden maksimum %40 oranında kredi taksit tutarı hesaplayabilirsiniz. Maksimum vadede düşündüğünüzde ise çekebileceğiniz üst kredi tutarının doğru olacağını göreceksiniz.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir