Kredi Başvurusu İle Kredi Notu Düşer Mi?

89
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Kredi Başvurusunun Kredi Notuna Etkisi

Kredi başvurusu yapınca kredi notu düşer mi ikilemi birçok kişinin kafasını kurcalıyor. Özellikle kredi notu düşük olan kişilerin reddedilen kredi taleplerinden sonra bu konu ile can sıkıntısı yaşadıklarını biliyoruz. Eğer kredi başvurusu yaparken mevcut puanınızın yetersiz olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle bir banka ile görüşün.

Banka ile görüşmeden kredi notu yapmadan evvel Findeks kredi notu öğrenmek yararınıza olacaktır. Bankaların neredeyse tamamı benzer politikalar uygulamaktadır. Kredi notu kaç olursa kredi onaylanmaz sorusu ise 900 sınırıyla açıklanabilir. Notu 900’ün altında olan bireylerin kredi kullanım oranı son derece düşüktür. Bankalar bu müşterilerine onay vermezler.

Eğer 1200’ün üzerindeyse kredinin onaylanma oranı daha yüksektir. Fakat bankalar için asıl güven veren nokta 1400 ve üzeri puandır. Doğal olarak kredi başvurusu ile kredi notunun düşme durumunu burada göz önüne alabiliriz. Net bir biçimde kredi notunu etkileyen faktörleri bilmeniz gerekiyor.

Başvuru yaparken düzenli bir gelirinizin olması, borç ve gelir durumunuzun oranı, daha önceki ödeme geçmişiniz ve mevcut borçlanma veya kredi arayışınız göz önüne alınıyor. Yani sizin her bankaya yaptığınız kredi başvurusu olumsuz bir ivme yaratabilir. Buna reddedilen taleplerin üzerine tekrar tekrar kredi başvurusu yapmak dahil edildiğinde ise sonuç daha da vahim olabiliyor. Onay alamadığında daha çok başvuru yapan kişilerde kredi notu çakılmaya başlıyor.

Kredi Başvurusu Yaptığımızda Kredi Notunun Önemi

Kredi başvurusu yaptık ve kredimiz onaylandı. Bu aşamada kredi notunun düşme gibi bir durumu yoktur. Aksine borçlandırılmış bir müşteri olarak belirli bir vadede finansal ilişkiniz başlamıştır. Bu yalnızca borçlanma arayışı ile alakalı bir durumdur.

Eğer kişinin finansal geçmişi çok düzgün değil ise kredi notu düşüktür. Kredi notu düşük olan bireyler ise kredi başvurusu yaptıklarında reddedildiğini görür. İşte tam bu noktada tekrar tekrar başvuru yapmak illa ki krediye ihtiyacı olduğu algısını yaratır. Doğal olarak bankaların gözünde bu durum acil nakit ihtiyacını hemen karşılama olarak algılanmaktadır. Bu tip bir müşterinin borçlanma alışkanlığı veya ödeme sorunları konusunda gelişim göstermediğini düşünmek gayet doğal görünüyor. Sonuç odaklı baktığımızda ise hem kredi başvurunuz reddediliyor hem de kredi notunuz daha da düşüyor.

Bundan kurtulmak için kesinlikle Findeks kredi notu ve risk raporu temin ediniz. Ayrıca bunları sürekli takip ederek kendi kredi notunuzu yükseltmenin yolunu türetebilirsiniz. En basitinden onaylanmayan kredinizin sebebi kredi notunuz ise bunu tekrar tekrar denememiş olursunuz.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir