Kredi Başvurularının Reddedilme Sebepleri

71
Bu makeleyi Ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Kredi Neden Onaylanmaz?

Krediye başvurduğunuz süreçte ön onay ve onay süreci haricinde reddedilme ile karşılaşabilirsiniz. Bankanın müşterisi olmanız veya olmamanız burada limit bakımından farklılık gösterebilir. Ancak onay açısından baktığımızda pek bir fark olmayacaktır. Genel hatlarıyla kredi neden onaylanmaz sorusunun tüm cevaplarını tek bir noktada toplamaya çalışacağız.

Şu an için çalışan veya emekli birinin kredi çekebilmesi için tek bir kıstas vardır. Gelir ve gider dengesi yeterli olduğu müddetçe finansal sicili temiz olan herkesin kredi çekebilmesi mümkündür. Burada sicilin temiz olmaması durumunda ise maaş tutarı ya da benzer olumlu kriterler hiçbir anlam ifade etmemeye başlar.

Hemen aşağıda bir takım sebeplerden ötürü kredinin onaylanmama sürecine değineceğiz. Siz yinede mevcut kredi başvurunuz reddedildiği zaman tekrardan başvuru yapmayınız. Bir bankanın reddinin ardından diğer bankalarda kredi arayışınız olumsuz etkilere sebep olur. Doğrudan kredi notunuz daha da düşer.

Kredi Başvurusunun Onaylanmamasının Nedenleri

Kredi başvurusu onaylanmaması gibi bir durumla karşılaştığınızda finansal durumunuzu gözden geçirmeniz gerekir. Keza her zaman için bankalarla finansal ilişkinizin iyi olması önerilir. Başımıza ne geleceğini bilediğimiz gibi her an açık bir kredi limitimizin olması hayat kurtarabilir.

Sağlık kredisi, eğitim kredisi, alışveriş kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi için başvurularda şu kriterler asli bir öneme sahiptir.

  • Findeks Kredi Notu

Aslında bu tanımın birçok yerde KKB Kredi Notu olarak belirtildiğini görmeniz mümkün. Bunun sebebi ise kredi notları tüm bankalardaki finansal hareketlerinizden alınan verilerin KKB tarafından toplanmasıdır. Hemen ardından ise diğer kıstaslara bakılmaktadır.

  • KKB Finans Sicilinin Olmaması

Bunun anlamı ise iyi veya kötü derece bir puanlamaya tabi tutulmamasıdır. Kişinin şimdiye kadar kredi, kredi kartı, hesap kartı gibi ürünler kullanmaması ve bankalar üzerinden finansal hareketinin olmaması anlamına gelir.

  • Gelir Azlığı

Kredi çekebilmeniz için mevcut ödemeleri yapabilmeniz şarttır. Doğal olarak Kredi neden onaylanmadı diyenlerin büyük çoğunluğu bunu göz ardı edebiliyor. Mevcut kredinizin aylık taksitleri kazancınızın %70’ini aşamaz. Birçok banka için bu oran daha aşağıya çekilebilir.

  • Kara Liste/Kırmızı Kalem

Kırmızı kalem yemek için daha önceden kredi çekmiş veya kredi kartı kullanmış ve takibe düşmüş olmalısınız. Takibe düşen borcunuzun üzerinden uzunca bir süre geçmeden sicilinizden kalkmaz. Ortalama 5 yıl boyunca bu bilgi KKB raporunuzda yer alır. Haliyle kredi kullanımınız imkânsız hale gelir.

  • Yanlış Başvurular/Kredi Arama Sıklığı

Bazen eksik bir bilginin olması veya yanlış bir ifadenin yer alması kredinin onaylanmasını engelleyebilir. Buna istinaden ardı ardına tüm bankalara yapacağınız bir başvuruyla iyi olan kredi notunuzu bile düşürebilirsiniz. Kesinlikle onay almadığınız takdirde kredi başvurularına devam etmeyin.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir