Kredi Başvurularında Vade Belirleme Yolları

74
Bu makeleyi Ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Kredi Başvurusu Yaparken Vadeyi Neye Göre Belirlemeliyiz?

Kredi başvurusu yapmak için faiz oranı ve kredi tutarı kadar önemli olan bir diğer konu ile devam ediyoruz. Kredi çekerken vade belirlemek en önemli kriterler arasındadır. Çünkü ödenecek borcun tutarına ve çekilen kredinin faiz oranına doğrudan etkisi olduğunu unutmamalısınız.

Bunlardan önce düşünmeniz gereken şey ise mevcut kredi tutarınızdır. Yani diğer bir deyişle aylık ödeme planınızı belirlemek için vadeyi seçmek önemlidir. Şu sıralar aktif olarak kredi kullanan herkesin vade anlamında sorunlar yaşadığı biliniyor. Temel sebebi ise çabuk ödeme isteği veya aylık ödeme planı yapmadan kullanılan krediler oluyor.

Aslında kredi çekerken vade seçimi yapmanın en kolay yolunu ödeme planı oluşturuyor. Ödeme gücünüzle eşdeğer olacak bu tutarın önemli bir yeri olduğunu söylemek gerek. Çünkü krediyi sorunsuz ödeyebilmek ve sizi maddi açıdan zorlamaması bununla alakalıdır.

Kredi kullanmadan önce yapmanız gerekenler şöyle sıralanıyor;

  1. Aylık ödeme planınızı yapmak ve limitinizi belirlemek
  2. Faiz oranı ve vade seçeneği size uygun olan bankayı bulmak
  3. İhtiyacınız olan meblağ üzerinden kredi başvurusunda bulunmak

İlk olarak ihtiyacınızı belirlemeli ve aylık ödeme planınızla karşılaştırmalısınız. Eğer 10.000 TL çekecekseniz aylık ödemenizi 12 ay, 24 ay veya 36 ay olacak şekilde farklı farklı hesaplayın. Temel giderleriniz çıktığında elinize kalan tutarın %40’ını aşmayacak olan kredi taksit tutarı en uygun olan ödeme metodudur.

Kiranız, faturanız, mutfak masrafınız gibi temel ihtiyaçların dışında elinize kalan tutarı net gelir olarak sayabilirsiniz. İşte bu gelir üzerinden %40’ı rahatlıkla ödemeniz mümkün. Total maaşınız üzerinden yapacağınız yüzdelik aylık ödeme hesapları ise kesinlikle doğru sonuca ulaştırmayacaktır.

Kredi Çekerken Vade Nasıl Seçilir?

Kredi çekmeden önce kredi karşılaştırma siteleri üzerinden faiz oranları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Bankaların kendi politikaları çerçevesinde uyguladıkları farklı faiz seçenekleri olduğunu unutmayın.

Bir bankanın 24 ay vade ile 36 ay vade için 1.3 oranda faiz alması normaldir. Diğer bir banka için 24 aylık faiz 1.3 iken 36 aylık faiz 1.5 olabilir. Aradaki o ufak faiz farkı bile binlerce liralık geri ödemeye tekabül edebiliyor.

Faiz oranı ve vade tutarını size en uygun şartlarla sunabilen bankalardan kredi başvurusu yapmanızı tavsiye edebiliriz. Tabi ki bu aşamada maaş müşterisi olmanız veya emeklisi olduğunuz bankadan kredi kullanmanız size avantaj olabilir. Ek olarak kredi vadesini uzun tutmanın faydaları ve zararları karşılaştırılabilir.

Bir krediyi 24 ay vadeyle çekerseniz sizi zorlayan bir aylık ödeme olabilir. 90 gün geciktirdiğiniz bir kredi ödemesinin yasal takibin başlamasına yol açabileceğini unutmamalısınız. Yine hiçbir taksit tutarını geciktirmeden ödeme yapabileceğiniz 36 ayı ele aldığımızda çok daha kârda olabilirsiniz. Belki faiz tutarından ötürü biraz daha yüksek bir meblağ ödeyebilirsiniz. Buna rağmen kredi puanınız zedelenmeden artış gösterecektir.

Bu İçeriğe Kaç Puan Verirsiniz ?
[0 Kişi Oyladı Toplam Puanı: 0]
Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir